Jak na věc


zlínské vanoční trhy program

Ve Zlíně to vře. Filmový festival se blíží

    Zlín – Přípravy na letošní Zlínský filmový festival pro děti a mládež vrcholí. Oslavy filmu vypuknou totiž již za deset dní. Ačkoliv pořadatelé musí pracovat se snížením finančním rozpočtem, čísla hovoří pozitivně. Organizátoři promítnou celkem 248 snímků ze 49 zemí, z toho 115 premiér. A 13 z nich bude dokonce celosvětových.
    Především jsem se zaměřil na to, jak to bylo se zástavbou jednotlivých domů, jejich evidenčních čísel a také hlavně podle parcelních čísel. Základem pro vlastní zpracování byly moje zkušenosti ve "Vzpomínkách na Vodní ulici." Dalším důležitým materiálem pro zpracování byly mapy, katastrální plány a fotografie. Chtěl bych též připomenout, že zpracování tohoto dílka nebude míti plynulé souvislosti časových sledů, ale že se bude jednat o poznatky formou glosů.
    Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.
    Jak jsem již uvedl, rodiče moji maminky jsou zlínskými starousedlíky a jejich rody sahají až do 17. století. To mě v poslední době vedlo k tomu, že jsem se začal zajímat o místa, kde moji předci bydleli a jak se jejich rodiny stěhovaly. Impulsem pro to bylo bourání domů Vodní ulice, kde jsem se narodil a na kterou mám nezapomenutelné vzpomínky.


Zlín žije přípravami na filmový festival

    Zlín – Deset dnů před začátkem filmového festivalu žije Zlín přípravami 52. ročníku legendární přehlídky. Letošní Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež nabídne od 27. května do 3. června přes 200 filmů z celého světa, zastoupeny jsou i letos všechny obydlené světadíly. Hlavními taháky pro návštěvníky bude irská kinematografie a tradičně jubilanti – výtvarník Jiří Trnka, skladatel Zdeněk Liška a režisér Zdeněk Sirový. Z žijících tvůrců bude vzdán hold prozaičce a scénáristce Markétě Zinnerové a herci Jiřímu Lábusovi.
    Výchozím materiálem byla fotografie Zlína z roku 1846, kterou namaloval pan Zedník. Na této fotografii jsou vidět ty hlavní ulice Zlína, jak o nich píše i Arch.E. Staša. Druhým byl situační plán, který úplně navazoval na fotografii. Tato situace dosti podrobně udávala polohy zlínských ulic a polohu jednotlivých domů v uvažovaném roce 1846, jak je to nakresleno na fotografii.
    Praha - Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, který se od 27. května do 3. června koná ve Zlíně, představí 248 snímků ze 49 zemí. Projekce festivalových snímků se vedle Zlína uskuteční také v Otrokovicích, Kroměříži, Vyškově a Mladé Boleslavi. V dalších devíti městech se přehlídka bude prezentovat prostřednictvím minisalonu filmových klapek a Kinematovlaku.


Bydžovská a Kraus jsou dětské hvězdy na zlínském chodníku

    Zlín - Den České televize je pravidelně součástí Zlín Film Festivalu. Nechyběl ani na 52. ročníku této mezinárodní přehlídky filmů pro děti a mládež. Program zajistil, že se nenudily děti, mládež ani jejich rodiče. Kromě setkání s tvůrci pořadů anebo vyřádění na atrakcích se mohli více ozvědět také o nových projektech, které Česká televize pro dětské diváky připravuje.
    Je jasné, že některé pasáže budou podrobnější a obsáhlejší a některé budou jen informační. To záleží na získaných informacích a materiálech. Mojí snahou bylo, aby si každý čtenář mohl udělat představu jak to vypadalo v tom "Starém Zlíně".
    Ke zlepšení orientace ve městě přispělo očíslování domů v r. 1771 podle patentu Marie Terezie (19.7.1770). S tím souviselo též pojmenování zlínských ulic.
    Slavnostním ceremoniálem ve zlínském Kongresovém centru v pátek vyvrcholil dvaapadesátý ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Festivalové ceny na něm převezali tvůrci nejúspěšnějších filmů a také herec Jiří Lábus. Festival však bude pokračovat i další den. Záznam ceremoniálu odvysílá Česká televize na svém druhém programu v sobotu ve 20 hodin.


Cenu zlínského festivalu převzal Jiří Lábus i tvůrci vítězných filmů

    Zlín - Česká televize ovládla filmový festival ve Zlíně. V rámci Dne České televize nabídne bohatý program pro děti, rodiče a další návštěvníky festivalu. Na náměstí Míru je připraven bohatý zábavný program, vystoupí například moderátor Kouzelné školky Michal Nesvadba a s tvůrčím štábem týdeníku Zprávičky si děti budou moci v jeho vzdělávacím programu vyzkoušet i práci moderátora.
    Aktuální živé vstupy ve zpravodajských pořadech, každodenní festivalové minuty i záznam slavnostního Galavečera. To vše připravila pro své diváky Česká televize, která bude přinášet zajímavosti a aktuality z letošního 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. Pořady připravuje brněnské studio ČT.
    V říjnu 2004 jsem zpracoval pro svou rodinu "Vzpomínky na Vodní ulici". Po učitém čase jsem zjistil, že by bylo žádoucí tento materiál trochu zrevidovat a doplnit. Na základě tohoto poznání jsem se začal trochu hlouběji o jednotlivé domy zajímat a to nejen v ulici Vodní, ale také v ulicích okolních, které vlastně "Starý Zlín" tvořily. Tak vznikl projekt "Zlínské ulice".
    Zlín - Ve Zlíně se dnes naplno rozběhl mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Oficiálně jej zahájil irský snímek režiséra Fintana Connolyho Já a Eliot, který byl před zcela naplněným sálem promítán ve světové premiéře. Právě irské kinematografii je letošní ročník festivalu věnován.


Zlatý střevíček za Smrt superhrdiny. Druhý obuje Slavná pětka

    Zlín – Čtyři ceny, včetně Zlatého střevíčku za nejlepší hraný film pro mládež, si z 52. ročníku Film Festivalu Zlín odveze irsko-německý snímek Smrt superhrdiny. Zlatý střevíček v kategorii hraných snímků pro děti "obuje" německý titul Slavná pětka. Nejlepším animovaným filmem byla vyhlášena Povídka z přístavu, která zastupovala na mezinárodní přehlídce japonskou kinematografii.
    Zlín - Herci Zuzana Bydžovská a Jan Kraus mají své hvězdy na chodníku slávy dětských filmových hvězd ve Zlíně. Dlaždice se svými jmény odhalili dnes v rámci filmového festivalu pro děti a mládež. Vzpomněli také na režisérku filmů pro děti Věru Plívovou-Šimkovou, která dnes slaví 78. narozeniny a se kterou oba natáčeli. "Mám ve velké úctě historii českého dětského filmu a paní Plívovou-Šimkovou," uvedl Jan Kraus.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00