Jak na věc


závislost na čokolade wikipedie

To ve Výměně ještě nebylo. Dcera dala náhradní mamince facku!

    V jednom z psychiatrických významů je závislost nekontrolované nutkání opakovat své chování bez ohledu na jeho dlouhodobé důsledky. Mezinárodní klasifikace nemocí říká, že při závislosti má pro jedince užívání nějaké látky, nebo pokračování v rizikovém chování přednost před jiným jednáním, kterého si dříve cenil více, před různými zájmy, koníčky, mezilidskými vztahy, prací, apod. Touha se chovat rizikově (např. užívat návykovou látku) si jedinec uvědomuje (i když si ji nemusí přiznávat) a snaží se často své chování kontrolovat, nebo i zastavit, často však neúspěšně.
    V dnešní době si každé dítě přeje mobilní telefon nebo tablet většinou už na prvním stupni základních škol. Jak poznat, kdy je užívání elektroniky ještě v mezích a kdy už jde o závislost? Na to jsme se zeptali odborníka, psychoterapeuta Karla Fišera.
    Asi 1,6 milionu má problémy s alkoholem a hrozí, že spadnou do závislosti, ze které už se nedostanou. Denně si dá skleničku 600 tisíc lidí, asi 100 tisíc pak pije víc, než je zdrávo. Češi toho vypijí dokonce víc než průměrní Evropani.
    Je vaše dítě závislé na mobilu nebo jiných technologiích a nevíte, jak ho to odnaučit? Můžete vyzkoušet několik způsobů, které vám pomohou, aby se vaše dítě spíše věnovalo učení, chodilo ven a trávilo s vámi více času. Důležité je například stanovit čas, po který může dítě být na mobilu, nebo vymyslet společnou aktivitu.


Češi jsou závislí na sociálních sítích. Otestujte si, zda jste i vy!

    Více než polovina Čechů tráví čas na sociálních sítích, jedná se tak o 4,5 milionu lidí starších 16 let. Vzrostl také počet českých domácností připojených k internetu nebo lidí používající tablety a chytré telefony, vyplývá ze statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nejste také závislý na sociálních sítích či technologiích? Krátký test vám vyhodnotí, jak jste na tom.
    Rizikové faktory jsou vlastnosti jedince nebo jeho okolí, které zvyšují pravděpodobnost výskytu projevů rizikového chování např. experimentování s návykovými látkami nebo jejich užívání. Rizikové faktory lze rozdělit do několika úrovní: jedinec – rodina – škola – vrstevníci – společnost.


Seděla pomočená, zaútočila na otce. Dívce (9) hra zničila život!

    O závislosti se v minulosti hovořilo jen v souvislosti s drogami (včetně alkoholu, tabáku). Fenoménem současné doby je závislostní chování jako součást životního stylu zvláště dětí, dospívajících a mladých dospělých. Závislostní chování se intenzivně šíří do oblastí hracích automatů, sexuálního chování, sledování televize, pracovní činnosti, odborníci zaznamenávají závislosti na jídle, hubnutí závislost na sektách, kultech a dalších. Narůstají počty klasicky závislých, tj. závislých na drogách (včetně alkoholu, tabáku), kávě, čaji apod. Hrozí nebezpečí, že v dnešním světě padne každý za oběť nějaké závislosti.Vznik závislosti je pravděpodobný u většiny látek nebo chování, které přímo způsobují intenzivní pocit úlevy a potěšení nebo zbavují bolesti. Pokud však tento přínos je spojen s výraznými škodami na zdraví nebo na společenských vztazích a člověk ztrácí schopnost přínosy a rizika racionálně zvažovat, jde o patologickou závislost.
    Petr Popov je psychiatr, primář Oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je odborníkem v oblasti psychiatrie a adiktologie. Zaměřuje se především na léčení závislostí na alkoholu a jiných drogách. Své psychoterapeutcké znalosti uplatňuje od 90. let minulého století. Mimo své hlavní činnosti ve VFN pracuje také jako odborný asistent a vedoucí praktické přípravy Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice a je vedoucím subkatedry návykových nemocí Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Doktor Petr Popov je předsedou Společnosti pro návykové nemoci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, členem České psychoterapeutické společnosti, členem Českého institutu pro supervizi a Evropské společnosti pro biomedicínský výzkum alkoholismu.


Je vaše dítě závislé na mobilu? Zkuste 10 tipů, jak ho to odnaučit

    Rusko šokoval příběh patnáctiletého Pavla Matveeva z vesnice Mogochino v Tomské oblasti. Mladíka našli na zahradě mrtvého. Podle ruských médií si způsobil smrtelná zranění motorovou pilou. A nešlo o náhodu, Pavel si pilou doslova uřízl hlavu.
    Už dnes večer můžete sledovat premiérový díl reality show Výměna manželek. V tomto díle uvidíte, jak si poradí mladá maminka Mia v domácnosti s pěti dětmi, které v rodině vládnou, a jestli se dokáže starostlivá Blanka přizpůsobit domácnosti, kde jsou už malé děti samostatné.
    Například strach působící při skoku z letadla je odměněn intenzivním požitkem, který způsobuje adrenalin, když se otevře padák. Návyk může také způsobovat pocit úlevy při kriminálním chování, kradení, násilí, hraní (gambling), apod.


Fyziologická závislost (přirozená, normální závislost) 

    „Nejen na bolest či na spaní, ale i léky na hubnutí mohou způsobit závislost. Návykem v Česku trpí více ženy. Zbavit se závislosti na lécích není ale vůbec snadné. Odvykací kůra trvá nejméně tři měsíce, její úspěšnost však není stoprocentní.“ Těmito slovy začíná nejnovější studie popisující tuto skrytou závislost. A její největší zákeřností je, že léky předepisují lékaři. Závislí si většinou obejdou několik odborníků a nechají si předepsat léky například na spaní. Dávkování si pak stanovují sami a často léky kombinují s alkoholem. Když si problému všimne okolí, je většinou už pozdě a pacientky končí v psychiatrických léčebnách, kde absolvují detoxikační léčbu podobně jako narkomani. Na látce totiž získaly mezitím už i fyzickou závislost.
    Závislost je stav, kdy někdo nebo něco je podmíněn nějakou okolností nebo situací, kterou potřebuje (nebo si myslí že ji potřebuje) ke své existenci. Závislostí na osobě se rozumí obvykle závislost na její péči, lásce nebo přítomnosti: typicky za normálních okolností je například malé dítě závislé na svých rodičích. Živé organismy jsou závislé na dostatku kvalitní potravy a vzduchu atd.


Nové vozy zdražují, do cen ojetin se to zatím nepromítá

    Začarovaný kruh, v němž se člověk zmítá. Každý den si dává nové předsevzetí, že už se to nikdy nesmí stát, že už to nikdy nepřipustí. Opak je pravdou. Následné ráno s hrůzou v očích zjišťuje, že už je to tady znovu, zase ta slova „Už se toho nikdy nedotknu!“ Dennodenně se ptá: „Proč zase?“ Tuší, že má nějaký závažný problém, ale bojí se připustit si ho. Moc se ho bojí. „Zvládnu to sám,“ říká si, ale den za dnem znovu a znovu poznává, že to zase nezvládl. „Nemám pevnou vůli,“ říká si. Netuší, že problém, s nímž se potýká, není už jenom otázkou pevné vůle. Tento člověk je nemocný a jako každá nemoc i ta jeho se musí léčit. Sám ji nepřekoná. Potřebuje pomoc druhých. (M. Plocová, Na špičce ledovce)
    Osoba, která je závislá, se lidově nazývá „závislák“. Osoba závislá na drogách je narkoman. Osoba užívající tabák, která je závislá na nikotinu obsažené v cigaretách je kuřák. Osoba závislá na pití alkoholických nápojů je alkoholik. Osoba závislá na práci je workoholik. Osoba závislá na hazardních hrách je gambler.
    Rodiče devítileté školačky popsali, jak jejich dcerka naprosto propadla oblíbené počítačové hře Fortnite. Její závislost byla tak intenzivní, že v noci nespala a nechodila ani na záchod, aby jí náhodou něco neuteklo.
    Protektivní (ochranné) faktory jsou vlastnosti jedince nebo jeho okolí, které snižují pravděpodobnost výskytu projevů rizikového chování např. experimentování s návykovými látkami nebo jejich užívání. Protektivní faktory lze rozdělit do několika úrovní: jedinec – rodina – škola – vrstevníci – společnost.
    Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.


Odhodlejte se a začněte zdravěji každý den

    Přes milion lidí v Česku pije víc, než je zdrávo. Češi se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) řadí ve spotřebě čistého lihu na osobu na třetí místo. Víc pijí už jen v Litvě a Moldavsku. Nadměrné pití alkoholu přitom vede k celé řadě zdravotních problémů.
    Už ve středu se mohou diváci těšit na další premiérový díl reality show Výměna manželek. Uvidí, jak si poradí mladá maminka Mia v domácnosti s pěti dětmi, které v rodině vládnou, a jestli se dokáže starostlivá Blanka přizpůsobit domácnosti, kde jsou už malé děti samostatné.
    Problémy s alkoholem mají v Česku tisíce lidí. Nejenže si tak ničí fyzické zdraví, ale mají sklony také k psychickým poruchám. Které psychické choroby lidi holdující alkoholu ohrožují nejvíc?

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00