Jak na věc


zámek rájec jestřebí kamélie

NOČNÍ PROHLÍDKY ZÁMKU 2019 (brzy zveřejníme)

    Výstavu přes víkend navštíví až devět set lidí z různých částí Česka nebo Slovenka. Do Rájce přijíždí i pravidelní návštěvníci. „Kamélie jsou kamélie. Jsem tu již po třetí se svou kamarádkou. Na výstavu se velmi těším," říká slovenská učitelka Ľubica Panáková.
    Tématem letošní výstavy jsou svátky. Návštěvníci tak mohou vidět kamélie a květinová aranžmá laděná do Vánoc, Velikonoc, oslavy udělení Řádu zlatého rouna a dalších slavnostních příležitostí. V každé zámecké soukromé místnosti či apartmánu jsou k dispozici průvodci, kteří naaranžovanou místnost veřejnosti představí.
    Tradiční výstava kamélií začala v pátek 8. března na zámku v Rájci-Jestřebí a potrvá až do 17. března. Jde již o 26. ročník. Návštěvníci si kamélie a další okrasné rostliny mohou prohlédnout v prvním patře budovy. Ve sklenících si některé mohou zakoupit.


Sbírka kamélií v zahradě zámku v Rájci nad Svitavou

    „V posledních letech je mezi lidmi velký zájem o voňavé kamélie, protože po staletí se pěstovaly pouze kamélie japonské, které nijak nevoní. Šlechtitelé tak sáhli do dalších dvou set sedmdesáti přírodních druhů a křížením vznikla celá řada nových odrůd. Překvapilo mě, jak velký zájem navoněné kamélie vzbudily," říká Evžen Kopecký, současný zámecký zahradník. Každý rok mu do zámecké sbírky přibude přibližně dvacet nových rostlin.
    Za vstup návštěvník zaplatí sto třicet korun. Za zlevněnou vstupenku sto korun. Do zámeckého skleníku je vstup zvlášť v řádech desítkách korun. Zájemci o pěstování kamélií mohou využít poradenství, které zahradnictví nabízí.
    V době největšího květu kamélií, koncem února a začátkem března se představuje tahle královna zimních květin v historických prostorách zámku v Rájci už od začátku devadesátých let. Laické o odborné veřejnosti je představena rájecká sbírka kamélií, tedy kvetoucí keře staré 30 – 40 let a také aranžmá z této květiny.Po prohlídce zámku mohou navštívit zámecké zahradnictví a zakoupit si některou ze 77 odrůd kamélií. Zámek bude otevřen od 9 do 17 hodin (platí v době pořádání výstavy).


Vězeňská vzpoura na pozadí sametové revoluce: Do kin přichází akční vztahový thriller Amnestie

    Současný soubor obsahuje 77 klasických i méně známých odrůd kamélií. Rájecká sbírka je od počátku dodnes chloubou a zároveň velkou starostí pana Jana Dvořáka, vedoucího zámecké zahrady. Staré kamélie (zvané matky) jsou vysázeny ve velkých nádobách a každoročně se dvakrát stěhují. V pozdním jaře ze skleníku na záhon pod širým nebem a na podzim zpět do skleníku. Kamélie je poměrně náročná rostlina a má své „mouchy“. Udržet sbírku v dobrém stavu je velké umění, které Jan Dvořák ovládá. Vedle toho se zabývá šlechtěním kamélií, sprašuje jejich květy, vysévá semena a hodnotí výsledky, ale také množí kamélie řízkováním.
    Jiřinku objevil kolem roku 1784 v podhorských oblastech Mexika Vincent Cervantes, tehdejší ředitel mexické botanické zahrady. Ten v roce 1785 poslal tuto zajímavou rostlinu svému kolegovi, řediteli královské botanické zahrady v Madridu, abbému Antonio José Cavanilleovi, který ji zasadil a pozoroval. Teprve za šest let, v roce 1791 ji popsal a pojmenoval Dahlia na počest dr. Andrease Dahla, žáka věhlasného Linnéa.
    Nejstarší kamélie v zámecké sbírce jsou staré přibližně šedesát let a lze je poznat již od pohledu. Rostou ve velkých květináčích a značně převyšují ty mladší. Kamélie do Rájce přivezli v 70. letech z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Zahradník František Bárta a jeho nástupce Jan Dvořák v minulosti sbírku udržovali a rozšiřovali. První výstava zámeckých kamélií se konala v roce 1993 v Brně.


RESTAURACE KOPEČEK - 300 metrů od zámku/ v době výstavy pouze pro hosty s rezervací - zadejte si, prosím, včas svoji rezervaci /

    Rájec-Jestřebí – Přes pět set odrůd rostlin je k vidění na zámku a ve sklenících v Rájci-Jestřebí. Hlavním lákadlem jsou kamélie, jejichž novodobá tradice pěstování a šlechtění v Rájci se váže k roku 1973. Co do počtu patří zámecká sbírka kamélií k největším v České republice.
    Sbírání kamélií bylo v 19. století zábavou šlechty ale i představitelů jiných majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky nebo byly kvetoucí rostliny používány k výzdobě zimních zahrad. Jedinečným dokladem slavné éry kamélií je sbírka udržovaná v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou. Jejím základem jsou matečné rostliny přivezené roku 1973 v Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy.
    Jiřinka se dostala do Evropy v posledních desetiletích 18. století. Když byla tehdy z Nového světa přivezena do Evropy, nikdo netušil, že se stane nejvíce pěstovanou podzimní květinou a že její obliba předčí i po tisíce let pěstovanou růži. Příčinou jejího rychlého rozšíření a všestranné obliby byly nádherné květy a snadné pěstování.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00