Jak na věc


využití uhlí

Asijská restovaná zelenina s chia semínky

    Chia semínka vsypeme do rostlinného mléka a průběžně mícháme cca 2 minutky, aby se nám nenadělaly hrudky, osladíme a dochutíme vanilkou a přisypeme nakrájené mandle. Necháme odležet přes noc v lednici, aby se nám chia semínka řádně nabobtnaly a mandličky změkly
    Do hladka umixujeme mango s tahini pastou, chilli papričkou, limetkovou šťávou a kokosovým mlékem. Dáme do mističky posypeme špetkou chilli, sezamovými semínky, cibulkou a dáme odležet do lednice. Množství chilli dáváme podle vlastní chuti :-)
    Vysoký příjem Omega-6 je také spojen s násilím a depresemi, zatímco Omega-3 mastné kyseliny zlepšují všechny druhy duševních poruch (deprese, schizofrenie, bipolární poruchy).
    První zmínky o chia semínkách sahají až do roku 3500 př. n. l. Chia semínka byly hlavní složkou aztéckého jídelníčku a Aztékové si chia semínek natolik vážili, že se staly i součástí darů při náboženských obřadech.
    Na veliké wok pánvi na oleji lehce orestujeme česnek a zázvor a přidáme zeleninu a chia semínka, které také orestujeme. Poté přidáme sojovou omáčku, ocet a vodu, promícháme a přiklopíme poklicí. Občas promícháme a vaříme 10 minut. Zelenina by měla být pevná na zkus a ne rozvařená


Využití dešťové vody, zavlažování zahrady, sestava zahrada komfort - 2700 l

    Dalším problémem vysokého příjmu Omega-6 je fakt, že dvojné vazby v molekulách mastných kyselin, jsou velmi reaktivní. Mají tendenci reagovat s kyslíkem a tvořit volné radikály, které mohou způsobit poškození molekul v buňkách, což je jedním z mechanismů procesů stárnutím a vzniku rakoviny.
    Chia semínka jsou také bohatá na omega 3 mastné kyseliny. V dnešní době je zcela běžné, že lidé, kteří jedí typickou západní stravu konzumují příliš mnoho Omega-6 a velice málo Omega-3 mastných kyselin. Strava, která má vysoký obsah omega-6, ale nízký obsah Omega-3, podporuje zánět, zatímco strava, která obsahuje vyvážené množství obou zánět snižuje.  Z antropologických výzkumů  vyplynulo, že pro člověka je ideální poměr někde kolem 1:1, zatímco dnes je poměr asi 16:1! (pozn. : prý možná až 20:1) Omega 6 : Omega 3.
    Několik studií prokázalo, že u lidí, kterým se nahradily nasycené tuky Omega-6 tuky, se významně zvýšilo riziko srdečních onemocnění. Naopak, Omega-3 mastné kyseliny snižují riziko srdečního onemocnění.


Ovocné chia závitky s mangovou omáčkou

    Semínka chia absorbují sedminásobně větší množství vody, než kolik sami váží a vytváří rosol - gel, který způsobuje pomalé uvolňování uhlovodanů a stejně pomalou transformací uhlovodanů na cukr, který dodává energii. Indiáni toho právě využívali a během dne si vystačili pouze s vodou a pytlíkem chia semínek. A opravdu na nich nezkomírali, právě naopak. Indiáni byli výborní vytrvalostní běžci.
    I dnešní mexický kmen Tarahumara, je znám svými vytrvalostními běžci. Ti pijí nápoj zvaní Iskiake, který se skládá z chia semínek, citronové šťávy a vody. Dopřejte si jej i vy při práci.
    Omega 3 jsou nepostradatený pro ochranu kůže a zabraňují jejímu stárnutí. A nejdůležitější orgán potřebující omega 3 je mozek. Pokusy na zvířatech ukázaly, že doplňky omega-3 pozitivně ovlivňují fungování 23 genů v části mozku, které se říká hippocampus. Hippocampus se nachází těsně nad uchem a má co do činění s učením, pozorností, slovní a vysvětlující pamětí. Podávání doplňků omega-3 mastných kyselin mělo za následek desetinásobný nárůst tvorby transthyretinu (TTR), jenž hraje podstatou roli v dlouhodobém zdraví mozku. Na to by pak měly myslet hlavně těhotné ženy a maminky.


Využití dešťové vody, zavlažování zahrady, sestava zahrada basic - 2700 l

    Postup: Omyté kešu oříšky umixujeme s 5 hrnky vody a vyrobíme tak ořechové mléko. Do mléka vsypeme chia semínka, promícháme a necháme 15 minut bobtnat.Na pánvičce si orestujeme polovinu hub na světlicovém oleji - cca 4 minuty. Poté přidámě ořechové mléko a   rozmixujeme.
    Nebojte se experimentovat, chia semínka se hodí opravdu všude: k snídani do míchaných vajíček, do jogurtu, do pomazánek, do marmelády, do polévek, do pečiva, do knedlíků, do těstovin, do omáček,... Fantazii se meze nekladou
    Orestujeme si cibuli, celer a česnek na lžíci oleje s bazalkou a se sojovou omáčkou. Orestovanou zeleninu vsypeme do tekuté směsi. Zbýlé houby také orestujeme a vsypeme do polévky. Dochutíme kajenským pepřem, sezamovým olejemm a solí. Povaříme 15 minut. 2 minutky před koncem vaření přidáme i nakrájené rajče a kousek másla. 
    Chia semínka obsahují vysoký podíl rozpustné i nerozspustné vlákniny a jsou skvělá proti zácpě, při žaludečních a střevních obtížích. Chia semínka zklidňují podrážděné sliznice.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00