Jak na věc


vysoký roštěnec

Vysoký cholesterol: jak může probíhat léčba ?

    Odhalení vysokého cholesterolu v krvi patří v současnosti k těm nejčastějším nálezům, k nimž dochází u lékaře v rámci zcela běžného vyšetření krve. Cholesterol sám o sobě představuje velmi důležitou sloučeninu, bez níž se neobejdeme, jelikož potřebujeme k tvorbě hormonů, zpracování vitamínu D a stavbě buněčných membrán. Nicméně, když ho je však moc, škodí. Velké množství cholesterolu poškozuje cévy, zanáší je a ohrožuje nás vznikem krevních sraženin i ucpáním cév.
    To, že máme vysoký cholesterol se často dozvíme náhodně po nějakém odběru krve. Pokud nejsou hodnoty cholesterolu nějak moc, tak bych doporučil se nejprve léčit zcela bez chemických léků. Na začátku zkuste upravit vaši stravu, tak aby odpovídala zásadám zdravé výživy (více můžete najít v článku Vysoký cholesterol dieta). Velmi důležité je také zařadit do života tělesný pohyb. Naprosto ideální jsou aerobní sporty typu jízda na kole, běh, plavání, jízda na kolečkových bruslích atd. Měly by jste sportovat alespoň 3x – 4x týdně po jedné hodině. Měly by jste také přestat kouřit a pít nadměrně alkohol (více v článku cholesterol a alkohol).
    Pokud se vám nepodaří zredukovat vysoký cholesterol pomocí úpravy stravy a přidání sportu a tělesného pohybu, tak někdy musí pomoci léky. V dnešní době se využívají především hypolipidemika. Užívají se také statiny.


Jak by měla vypadat strava při vysokém cholesterolu ?

    Cholesterol hraje v našem těle důležitou roli. Podílí se na trávení tuků, výrobě hormonů či vitamínu D. Bez cholesterolu by se také nemohly tvořit žádné nové buňky. Cholesterol tedy není jen špatný, problém nastává až ve chvíli, kdy máme v krvi moc vysokou hladinu cholesterolu. Jakou zvýšené hodnoty cholesterolu jsou brány hodnoty nad 5 mmol/l. (více v článku cholesterol hodnoty). V případě, že ho máme moc vysoký, tak je třeba zahájit léčbu.
    Zákeřné na tom je, že vysoký cholesterol dlouho nebolí, a to až do té doby, než se projeví nějaká nemoc, která vznikla na jeho dlouhodobém podkladu. Vysoký cholesterol odhalí zcela běžný základní odběr krve. Jeho odhalení je sice snadné, ale pokud nechodíte na pravidelné preventivní kontroly, nemusíte dlouho vůbec nic tušit.
    Když je však cholesterolu příliš, neupotřebíme jej a on se ukládá na stěny cév, které postupně tuhnou a zužují se. Rizikové množství cholesterolu v krvi nad 6,2 mmol/l. Dlouhodobá zvýšená hladina cholesterolu představuje velké riziko pro vznik ischemické choroby (a to nejen srdeční), aterosklerózy a jejich komplikací (infarkt myokardu, cévní mozkové příhody, nedokrvení končetin). Pozvolna zde narůstá riziko, že se cévy časem ucpou a daný orgán zůstane špatně (nebo zcela ne-) prokrvený.


Co zvýšený cholesterol způsobuje?

    Základem boje s vysokým cholesterolem je výrazná změna životosprávy. Pokud vám je diagnostikován vysoký cholesterol je nutné v prvé řadě upravit svou váhu, snížit příjem tuků, a to tak, aby nepřesáhl výši 200 mg/den. Vlákninu zato navyšte na 30 g/den. Snižte také příjem alkoholu a kofeinových nápojů. Jezte více zeleniny, ovoce, ryb a mléčných výrobků. Pozor na sůl, té by nemělo být víc než 6 g denně. Do svého denního režimu zakomponujte také pohyb a pokud naordinuje lékař, užívejte i léky na snížení hladiny cholesterolu.
    Cholesterol přijímáme v potravě a sami jej vyrábíme ve svých játrech. Potřebujeme jej, abychom dobře fungovali. Nebýt cholesterolu nedokázali bychom vstřebat vitamín D, nezpracovali bychom vápník, nepostavili ani jednu buňku v těle, nevytvořili žlučové kyseliny a nevyprodukovali celou řadu důležitých hormonů (mimo jiné i testosteron a estrogen). Optimální hladina cholesterolu v krvi však představuje 5,2 mmol/l, kterou bychom neměli nějak zvlášť překročit.


Posmrtná ztuhlost (rigor mortis)

    Přes ta nejrůznější tvrzení se nakonec odborníci po mnoha letech vyšetřování dopracovali k tomu, že se se jedná ponejvíce o geneticky podmíněnou záležitost, která se však rozvine až na podkladě vlastního vlivu, tedy zejména přejídání se, nesprávné skladbě jídelníčku a fyzické neaktivitě, což vede k obezitě. Někdy však může vzniknout i jako následek poruchy metabolismu tuků anebo se objeví jako druhotný nález při nějakém dalším chronickém onemocnění (onemocnění ledvin, jater, štítné žlázy, cukrovky. nadměrné konzumace alkoholu, po dlouhodobém užívání kortikosteroidů, diuretik apod. ).
    Hlavním problémem je, že zvýšená hladina cholesterolu a jiných tuků většinou nebolí ani se jinak neprojevuje. Dá se zjistit pouze vyšetřením krve. Takže můžete mít vysoké hladiny tuků v krvi řadu let, aniž byste o tom věděli. Některé typy HLP se ale mohou projevovat na kůži. Můžete si všimnout šlachových nebo kožních xantomů (hrbolků na hýždích, nad klouby nebo šlachami rukou nebo nohou), xantelasmat na očních víčkách (plochých hrbolků na vnitřní straně víček) nebo šedobílého prstence okolo oční duhovky (arcus lipoides corneae). Některé HLP se mohou ohlásit akutním zánětem slinivky břišní , velmi bolestivým onemocněním břicha, které nemocného jistě dovede k lékaři a do nemocnice.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYVÍCE OD AUTORA

    Hned na začátku upozorňuji, že účinky stravy se projeví až s odstupem několika měsíců. Neměly by se tedy jednat o krátkodobou změnu stravy, ale o celoživotní změnu přístupu ke svému stravování. Denní příjem cholesterolu by měl být omezen pouze 300 mg cholesterolu denně (třeba jeden vaječný žloutek obsahuje 250 mg cholesterolu). Měly by jste omezit nasycené tuky. Mezi nasycené tuky patří máslo, sádlo, tučné mléčné výrobky, tučná maso. Měly by jste jíst dostatek mořských ryb, které obsahují Omega-3 nenasycené. Ukázkovým příkladem může být losos. Hladinu cholesterolu v krvi snižuje také vláknina. Jezte tedy hodně zeleniny, ovoce, ale také třeba ovesných vloček a podobných obilovin s vysokým podílem vlákniny. Měly by jste také dbát na dostatečný příjem tekutin. Pijte především pramenitou vodou, každý den minimálně 2 litry. Doporučuji také do jídelníčku zařadit česnek, cibuli a zázvor. Více o správné stravě najdete v článku Vysoký cholesterol dieta.
    Nezřídka se poprvé po hladinách krevních tuků začne pátrat až v momentě výskytu komplikací . Je to hlavně urychlené zanášení cév cholesterolem- ateroskleróza. U některých vzácnějších dědičných hyperlipoproteinémií dochází k projevům aterosklerózy formou akutního srdečního infarktu již u dětí!! Ateroskleróza představuje dále riziko cévní mozkové příhody a ischemické choroby dolních končetin (nedokrevnosti). Většinou se ale na zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridů přijde při náhodném vyšetření krve, např. při preventivní prohlídce nebo předoperačním vyšetření.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00