Jak na věc


vynálezce psacího stroje

První pětka největších vynálezců

    Zajímavý je i vynálezce, který se umístil na čtyřicátém prvním místě. Richard Fosbury roku 1968 zvítězil na letních olympijských hrách ve skoku do výšky. Používal převratný styl, při němž skokan překonává laťku zády. Jeho stylu se začalo říkat Fosburyho flop.
    Na dvacátém druhém místě největších vynálezců se objevuje kontroverzní postava plukovníka Parkera. O jeho významu, úmyslech či postupech, které používal, se dá pochybovat, nikdo však nemůže popřít, že bez něj by se z Elvise Presleyho nikdy nestal největší kulturní fenomén dvacátého století.
    V této desítce se překvapivě objevuje mnoho osob, které ani za vynálezce nepovažujeme. Třicáté osmé místo patří módní návrhářce Mary Quantové, která šokovala svět zkrácením sukně na délku mini. Jen o tři místa výše je další módní návrhářka, Coco Chanel, která ve dvacátých letech navrhla ženám naprosto odlišnou módu, než na jakou byly po staletí zvyklé.
    Čtyřicáté osmé místo patří objeviteli gyroskopického kompasu, který nespoléhá na zemský magnetismus. Elmer Sperry představil tento kompas světu v roce 1911. Bez něj by byli piloti, námořníci, ale i astronouti bez možnosti navigace.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00