Jak na věc


vojta bernatský

Příběhy slavných... Jaroslav Vojta – 130 let

    Ve filmu vytvořil 110 rolí. Poprvé se před kamerou objevil v roce 1920 v ještě němém dramatu Magdalena. Mnohé z filmů, v nichž zazářil, dnes i díky němu patří doslova do učebnic: Zapadlí vlastenci, Maryša, Pantáta Bezoušek, Hordubalové, Divá Bára nebo Hrátky s čertem, kde ztvárnil krutého loupežníka Sarka Farka.
    Před 130 lety se narodil Jaroslav Vojta, legendární herec s neopakovatelně svérázným projevem. Připomeneme si jej v mnoha ukázkách a vzpomínkách potomků a L. Skořepové, M. Nesvadby, L. Munzara, F. Filipa, P. Taussiga, J. Císaře i dalších (2010). Režie P. Lokaj
    Herec patřící do legendárních generací a divadelnických rodů, jež prošly dnes již nepředstavitelnými podmínkami i zkušenostmi kočovných společností, se vyučil slévačem. Divadlo hrál zprvu ochotnicky. Od roku 1910 hrál v kamenných divadlech v Brně a v Plzni, v roce 1919 byl přijat do pražského Divadla na Vinohradech a od roku 1925 až do odchodu na odpočinek v roce 1959 hrál v Národním divadle v Praze – celkem zde nakonec strávil 35 let.
    Jaroslav Vojta s nadsázkou řečeno obohatil i český slovník. S velkou chutí vyprávěl anekdoty, ale vždycky je popletl tak, že se umění zkazit pointu začalo říkat „zvojtit to“.


Pohádka pro pamětníky... Jaroslav Vojta – 130 let

    Přátelé mu říkali Obr dobr. Na začátku kariéry vystupoval pod jménem Jaroslav Vojta-Spurný. Jeho tatínek Alois, maminka Amálie, sestra Hermína i bratr Adolf byli také herci, stejně jako jeho nevlastní matka Hana Jelínková a její tři sestry Otýlie Beníšková, Terezie Brzková a Marie Spurná.
    Pavel Landovský ve veselé pohádce o mládenci, který se neuměl bát (1970). Dále hrají: J. Vojta, F. Filipovský, H. Maciuchová, F. Hanus, L. Havelková, V. Hašek a J. Lír. Scénář J. Z. Novák. Kamera V. Štinglová. Režie L. Koutná

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00