Jak na věc


vlhké potraviny na posílení plic

Principem vlhkého hojení ran je:

    V každém městě a obci je řada objektů, které trpí vlhkým zdivem. Jde prakticky o celou škálu různých staveb, rodinnými domky počínaje, přes nájemní domy, školy, obecní úřady, sklady až po historické památky, jako jsou kostely, farní budovy či zámky. Většinou lze konstatovat, že tyto objekty mají již nefunkční izolaci zdiva, která měla krátkou životnost nebo izolace zdiva nebyla použita vůbec. Výsledkem je vlhké zdivo. Zvýšená vlhkost suterénních a přízemních stěn je charakteristickým problémem zejména starších budov. Provází ji tmavé a nevzhledné vlhkostní mapy na povrchu stěn, různorodé výkvěty solí a plísní, rozpadená struktura zdiva, odpadá omítka a jiné negativní vlivy. Bydlení v takových domech je nezdravé. Je provázeno řadou kondenzačních jevů, zvýšenou vlhkostí a nepříjemným zápachem vzduchu, ztrátami tepla a energie. V takto postižených částech budov vzniká zjevný diskomfort. Vlhké zdivo je velým problémem a je nutno přistoupit k úspěšnému vysušení zdiva a vytvoření nové hydroi


Aquapanel Floor - podlahové systémy pro vnitřní použití

    Domácí vlhké prostředí v obytných zónách, většinou se jedná o koupelny, kuchyně a toalety v rodinných domech. Zde je nutné si uvědomit, že zatížení vlhkostí může přesahovat únosnou míru pro běžnou stavební konstrukci. Zásadně je nutné promyslet již použití vhodné podkladní konstrukce, která by v žádném případě neměla být poskládána z deskového systému s dřevní hmotou. V těchto prostorách dochází k vysokému vlhkostnímu zatížení velmi často, protože jsou užívány celou rodinou denně a opakovaně. Proto je zde nezbytné používat minimálně impregnované desky a impregnované tmelicí hmoty Uniflott Imprägniert. V případech kdy bude vlhost vyšší a bude se v prostorách držet déle, než vydrží standardní impregnované desky Knauf GREEN doporučujeme použít Knauf DRYSTAR Board. Desky zvládají dlouhodobě vyšší vlhkost a odolávají plísním. Se správnou povrchovou úpravou částečně odolávají i odstřikující vodě. Pod všechny sanitární obklady je nutné použít s přesahem hydroizolační nátěr Knauf Tekutá hydroi
    Jsou z měkkých materiálů propustných pro vodní páry a plyny. Pěnové krycí prostředky se vyrábějí v různých tvarech a velikostech a mají všestranné použití. Jsou vhodné k léčbě ran se silnou a střední sekrecí, ale i k léčbě povrchových ran. Společně se sekretem jsou absorbovány i bakterie, čímž se rána čistí. Např. Suprasorb® P-PU, Hydrofoam®, Mepilex®.
    Vlhké zdivo je problém! Sanace vlhkého zdiva je jedna z nejnáročnějších disciplín stavebnictví.
    Pro tento prostor je standardním řešením klasická sádrokartonová deska Knauf WHITE „A“. Není tady potřebné řešit ochranu proti vlhkostnímu zatížení ani jiné technické omezení. Také na upevňovací, montážní a profilovou techniku nejsou kladeny vyšší nároky. Sádrokartonovou konstrukci je po vytmelení do požadovaného stupně jakosti (minimálně Q2, lépe Q3) nutné natřít příslušnou interiérovou barvou.


HW-PANTY - 100% Řešení pro vlhké zdivo

    Pro rány infikované nebo s rizikem vzniku infekce se využívá krytí s antibakteriální úpravou obsahující nejčastěji stříbro (např. Atrauman® Ag, Aquacel® Ag) nebo jód (Inadine®). U jódu ovšem pozor na alergické reakce.
    Náročné využití interiérových prostor jako jsou wellness centra, bazény, velkokuchyně hotelů a restaurací, případně automyčky u benzínových stanic nedává jinou možnost než použití technologie Aquapanel v podobě „suché konstrukce“ nebo speciálních produktů KNAUF TS v podobě „mokrých cementových směsí“ pro nosné železobetonové konstrukce. Vlhkostní zatížení těchto prostor je nejvyšší možné ve vztahu k interiérovým místnostem. Většinou zde dochází k dennímu zatížení odstříkující vodou, která může na místech i stát.
    Hydrokoloidní krytí je tvořeno dvěma vrstvami. Zevní vrstvou je pěnová, pro vodu nepropustná hmota, vnitřní vrstvou je absorpční hmota, která vytvoří při kontaktu s ránou gel. Hydrokoloidní krytí se snadno aplikuje a není nutné jej často měnit. Např. Tegasorb®, Askina Hydro®, Aquacel®.
    Na správně zvoleném souvrství v mnoha případech závisí funkčnost stavby. To platí beze zbytku i pro prostory se zvýšenou vlhkostí, mokré provozy i venkovní prostředí.


Aquapanel Indoor - systémy pro vnitřní použití

    Pro léčbu akutních poranění, kdy není zasažena velká plocha kůže a rána není hluboká, např. drobné odřeniny, řezné rány, puchýře, spáleniny (i od slunce), se dají využít následující preparáty:
    Je jasné, že venkovní prostředí není zatíženo jen vlhkostí, ale dochází zde ke spojení několika přírodních jevů, které mají na postavenou konstrukci stejně významný vliv. Vlhkost ve spojení s mrazovými cykly zimního období a sáním větru je faktorem, který musíme v konstrukci a jejím návrhu zohlednit. Je nepočítaně soklových partií, které jsou působením těchto vlivů přírody naprosto znehodnoceny. Většinou se jedná o poměrně nové „rekonstruované“ zakázky, kde došlo nejen k technologickým chybám, ale především k nevhodně zvolenému souvrství cemento-dřevotřískových a jim podobných materiálů. Nepodporujme tyto v mnoha případech nebezpečná souvrství a montujme pouze bezpečné a prokazatelně odolné a funkční skladby. Tam, kde podhled nebude přímo vystaven působení deště a sněhu, lze použít pro podhledy desky Knauf DRYSTAR Board. Je nutné je opatřit povrchovou úpravou.


Antiseptické a antibakteriální krycí materiály

    Přirozeně se vyskytuje v pojivových tkáních, v kůži se podílí na její obnově. V poškozené kůži byl zaznamenán její nižší obsah. Aplikace kyseliny hyaluronové přímo do rány urychluje hojení pooperačních ran, odřenin a popálenin a je prevencí vzniku jizev. Kyselina hyaluronová je vhodná i k rychlejšímu zhojení nástřihu hráze po porodu. Nalezneme ji např. v preparátech Rosen® HA gel, Cicatridina® mast, sprej.
    Pro léčbu chronických ran (např. rozsáhlé popáleniny, pooperační rány a jizvy, po ozařování, proleženiny, diabetická noha, bércové vředy) je na trhu nepřeberné množství krytí, gelů, mastí atd. Některé jsou dostupné pouze pro nemocnice či ambulance, většina je ale k zakoupení i v lékárnách a prodejnách se zdravotnickými prostředky. Výběr vhodného krytí doporučí zpravidla odborný lékař (specialista, dermatolog).
    Kompaktní krytí – např. Hydrosorb®, Suprasorb® G. Tento typ krytí obsahuje hodně vody a ihned po přiložení na ránu vytvoří vlhké prostředí požadované pro hojení. Krytí je navíc průsvitné a dovoluje kontrolu rány. Vzhledem k tomu, že kompaktní hydrogely jsou z velké části tvořeny vodou, nehodí se na léčbu ran se silnou sekrecí.


Aquapanel Outdoor - systémy pro venkovní použití

    Jedná se např. o krytí Tielle®, což je obvaz skládající se ze tří vrstev. Zevní vrstva je polopropustná, střední vrstva je z netkané textilie a nasává přebytečný sekret ze spodní vrstvy, která je v přímém kontaktu s ránou. Tento typ krytí se používá na rány se středně silnou sekrecí.
    Kolagen je součástí dermis, kterou je třeba při hojení rány obnovit. Kolagenová krytí podporují hojení rány a navíc vykazují výborný absorpční účinek. Např. Hypro-Sorb® F, Suprasorb® C.
    Naše působnost je především Brno a okolí, ale působíme také v rámci celé ČR. Neváhejte a kontaktujte nás!
    Jsou vyráběny z mořských řas a vyznačují se dobrou absorpcí a schopností čistit ránu. Alginátová krytí se po kontaktu se sekretem rány změní v nepřilnavý gel, který účinkuje jako vlhký obvaz. Např. Melgisorb® alginát, Suprasorb® A.
    Moderní doba přináší spoustu nových technických objevů usnadňujících náš život. Vynález kontaktních čoček určitě mezi takové vynálezy patří. Nošení kontaktních čoček…
    Vlhké hojení ran bylo známo již ve starověku. S oblibou byl využíván med, který rány udržel ve vlhkosti, a navíc působil svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky.


Systémy pro vlhké prostředí, mokré provozy a venkovní použití

    Klasická obinadla, buničiny, vaty a gázy se používají k ošetření ran už jen výjimečně. V současnosti je při léčbě akutních i chronických ran upřednostňována metoda tzv. vlhkého hojení.
    I v tomto případě se jedná o krytí s vysokou schopností absorpce, proto se používá u ran se silnou sekrecí. Aktivní uhlí pohlcuje i bakterie, ránu čistí a redukuje případný zápach. Např. Tecasorb®, Actisorb®.
    Příkladem tzv. mokrého krytí je TenderWet®. Tento polštářek se skládá z vysoce savého jádra, které absorbuje nečistoty z rány, a zároveň ránu zvlhčuje postupným uvolňováním Ringerova roztoku. Mokré krytí je vhodné na rány suché i silně mokvající. Z roztoků používaných k dezinfekci a současnému zvlhčení rány lze uvést např. Prontosan® roztok, Octenilin® roztok.
    K ošetření plošných ran, popálenin, při radiačním poškození kůže, bércových vředech a také po operacích v plastické chirurgii se používá tzv. mastný tyl. Jedná se o síťku napuštěnou neutrálním masťovým základem, který zamezuje přilepení k ráně a díky okům v síťce umožňuje ráně „dýchat“ (např. Grassolind® Neutral, Atrauman®).


Vlhké hojení – moderní metoda ošetření ran

    Amorfní gely - např. Prontosan® Wound gel, Flamigel®, Akutol™Hydrogel. Jsou to průsvitné gely, které udržují ránu vlhkou, podporují hojení a zamezují vzniku jizvy. Mají zklidňující účinek a významně snižují bolestivost. Nevstřebávají se, nevyvolávají alergie, a proto jsou vhodné k použití již od narození, pro těhotné a kojící ženy. Vhodné jsou jak na suché, tak na vlhké rány. Jejich výhodou je i jednoduchá aplikace, nehodí se ovšem pro infikované rány a rány se silnou sekrecí. Převazy se provádí ze začátku 1x denně, u ran se sekrecí 2 – 3x denně. Četnost převazů lze postupně snižovat. Rána se před každým převazem omyje vodou a odstraní se zbytky gelu. Do rány a do její těsné blízkosti se aplikuje nový gel, který lze ponechat volně nebo překrýt mastným tylem a zavázat. Případně lze gel překrýt nesavým krytím neboli filmem (viz dále). Do této skupiny patří i HemaGel®, který má navíc schopnost vychytávat kyslíkové radikály vznikající při zánětlivých procesech. Kyslíkové radikály dokáží zp
    Doba dovolených v Česku i zahraničí je v plném proudu. Mnoho z nás se v průběhu léta také účastní hudebních festivalů či dalších společenských akcí, děti pak často tráví…
    Jde o tenké nesavé krytí zajišťující bariéru proti vodě či infekci. Filmy jsou zároveň propustné pro kyslík, a rána tak může „dýchat“. Např. Tegaderm®, Mepore®.
    Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00