Jak na věc


vladimír ráž herec životopis wikipedie

Vladimír Menšík — Lidé — Česká televize

    (*10.8.1928 - †24.8.2002) - český malíř, grafik a ilustrátor. Výtvarná studia začal V. Komárek na odborné sklářské škole v Železném Brodě, v roce 1946 byl přijat na Akademii výtvarných umění, odkud za dva roky přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou,
    Z působení v televizi si Vladimíra Menšíka většina diváků spojuje především s komediálními snímky a pořady, v nichž bravurně plnil roli populárního baviče a vypravěče vtipných povídek a historek. Nemalou část populárních příběhů nasbíral u svých známých a příbuzných. Objevil se i v řadě dramatických snímků a inscenací, stejně tak v několika pohádkových příbězích a seriálech.
    Mistr zábavy a vypravěčského talentu. Účinkoval v desítkách zábavných pořadů, které uváděl a provázel svým typickým vyprávěním a anekdotami. Vytvořil také řadu nezapomenutelných postav ve filmech, které patří k nejvýše ceněným.
    Osudovou Menšíkovi nakonec byla jeho záliba v alkoholu a kouření, své publikum však neopustil ani v dobách, kdy se mu značně zdravotně přitížilo. Do svého skonu 29. května 1988 účinkoval Vladimír Menšík ve více jak 150 filmech.


Seznam děl umělce Komárek Vladimír

    Na vysněnou JAMU, kterou úspěšně dokončil v roce 1953, se Vladimír Menšík dostal až na druhý pokus. Záhy po absolutoriu dostal příležitost vystupovat v zájezdovém Vesnickém divadle, kde se setkal s E. F. Burianem, který si Menšíka po jedné sezóně pozval do svého pražského divadla. Vladimíra však stále víc lákal svět filmu, v několika méně známých snímcích si zahrál už v době, kdy docházel na akademii. Burianovo D34 tedy opustil a v roce 1958 získal stálé angažmá ve Filmovém studiu Barrandov, čímž začala jeho dlouholetá filmová kariéra, během které si Menšík k divadelnímu hraní odskočil pouze ojediněle.
    Rodištěm Vladimíra Menšíka jsou jihomoravské Ivančice. Už od dětství patřil k milovníkům humoru a lidové zábavy. Oblíbil si zejména poutě a cirkusová vystoupení. Nějakou dobu byl členem hudebního sboru Adolfa Pišteláka, rodiče jej však nakonec přesvědčili ke studiu strojní průmyslovky. Své nutkání neustále bavit publikum Menšík během středoškolské docházky naplňoval v ochotnickém divadelním spolku, kde působil i při pracovní docházce do Brněnských strojíren.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00