Jak na věc


vladimír clementis

Vladimír Merta — Lidé — Česká televize

    V roce 1971 Merta vystudoval architekturu na ČVUT a okamžitě se přihlásil na FAMU. Mezitím postupně začalo ubývat míst ke koncertování, a tak v květnu ´72 vzniklo folkové sdružení Šafrán (kromě Merty v něm byli mj. J. Hutka, V. Třešňák, V. Veit, D. Voňková, P. Lutka, J. Nos nebo skupina Marsyas), které dal dohromady manažer Jíří Pallas. Ten také pro všechny své ovečky sháněl štace a docela se mu to v oné těžké době dařilo. Někdy v roce 1973 se Merta spojil s rockovými hudebníky (s V. Mišíkem, V. Padrůňkem, později s J. Hrubým) a společně začali vystupovat pod názvem Čundrground. V té době už bylo jasné, že folkaři a rockeři jsou v podstatě jedny a ty samé máničky na jedné potápějící se lodi, takže prostě musela vzniknout nějaká kooperace; v budoucnu písničkáři ze Šafránu dlouhá léta vystupovali nikoli na country akcích, nýbrž na akcích a festivalech rockových. Mertovi se též snižovala šance, že natočí autorské LP – v té době měl v zásobě mj. písničky Svátky trpělivosti, Kámen a strom,
    Mezitím už si vydobýval pozici jako písničkář – zástupce tzv. městského folku: vcelku často vystupoval v různých klubech a sklepích. Z té doby pocházejí písně jako Klubíčko s červenou nití, Nádražní balada – Zora nebo Být v černém (To napadlo tebe). V roce 1970 si Merta zahrál i ve filmu: byla to jedna z hlavních rolí v dramatickém podobenství Archa bláznů. V tom samém čase natočil v Praze album Pravda o Marii, ale po mocenském nátlaku na Supraphon nebylo vydáno (oficiálně vyšlo až v roce 2012 a obsahuje písně jako třeba Zem voní dřevem, Písmenková láska, Odkud? Odsud nebo Dobrodruh). Nádech tzv. pražského jara zadusila počínající normalizace.
    Vladimír Merta je ženatý a s psychoterapeutkou Lucií Luckou má dvě dcery – Sára pracuje jako letuška v Irsku, Rebeka je sociální pracovnicí v Nizozemsku.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00