Jak na věc


vady chleba wikiskripta

Rohovka - místo, kde leží kontaktní čočka

    Alergeny zároveň mohou podnítit nadměrnou tvorbu slz, což znepříjemňuje i kvalitní vidění přes čočku. Nošení čoček v pylové sezóně se tak může stát pořádným peklem. Co s tím? Máme pro Vás 6 tipů, co dělat, pokud v jarních, letních nebo podzimních měsících trpíte.
    Do pojmu přenášení je možno zahrnout mnoho s přenášením spojených témat, ale my se zaměříme na to, co všechno může být přenášení a proč se tak vehementně zakazuje.
    Oční vady mohou být vrozené nebo se mohou vyvinout věkem. Oční vadu má nebo během života získá necelých 40% populace. Níže jsou popsané nejčastěji se vyskytující oční vady.
    Všem je jasné, že kontaktní čočka by měla být na oční rohovce usazena správně. Co se ale stane, když tomu tak není? Co vůbec rohovka je, jak vypadá a z čeho se skládá?
    Poradíme Desatero pro co nejmenší námahu očí při práci na počítači a řekneme si, jestli je možné pocit suchosti nebo únavu očí z počítače ovlivnit výběrem kontaktních čoček, jaké jsou negativní vlivy monitorů počítačů na náš zrak a jak se těmto vlivům bránit.
    Nositelé čoček, kteří trpí na oční alergie, však musí dodržovat speciální režim nošení. Jak tedy sloučit nošení čoček s oční alergií? Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel a nebo vyzkoušet jednodenní čočky.


Ulevte svým očím při práci na počítači

    Alergická reakce oka na vnější alergeny, jako jsou například prach, pyly, roztoči nebo trávy, trápí stále více nositelů čoček. Oční alergie nemusí nutně znamenat, že musíte přestat nosit kontaktní čočky.
    I když záněty očí mohou potkat každého, u nositelů kontaktních čoček se vyskytují častěji, protože kontakt očí s mikroorganismy může být při nošení čoček častější.
    Vážíte si svého zdraví, např. chodíte pravidelně k zubaři? Ale kdy jste byli naposled na kontrole zraku? Přitom oči jsou nejen jedním z nejdůležitějších smyslů, ale také ukazatelem našeho zdraví.
    Při nošení kontaktních čoček je důležité, aby kontaktní čočka byla v oku pohodlná při každém mrknutí. Nedostatečné klouzání víčka po oku při mrkání může způsobit nepohodlí kontaktní čočky (pocit sucha v oku, podráždění či pocit cizího tělesa). Co s tím?
    Projevy vetchozrakosti se začínají objevovat u každého ve vyzrálejším věku, kdy se oku již nedaří zaostřovat na blízké předměty, hlavně při čtení za horších světelných podmínek. Bez korekce této vady můžou nastat bolesti hlavy a únava očí.


Kontaktní čočky a zánět očí: 6 důležitých kroků pro úplné vyléčení

    Spousta z nás používá počítač ke každodenní práci nebo často přichází do kontaktu s monitorem či jiným světelným zdrojem, televizí apod., které namáhají náš zrak.
    Sluneční brýle jsou důležité, ale ne vždy plně dostačující.1 Skla slunečních brýlí mohou blokovat až 100 % UV paprsků. Avšak nemají-li brýle dostatečně přiléhavý tvar (např. tolik oblíbené „pilotky“), může kolem jejich obrouček pronikat do očí až 45 % škodlivých UV paprsků1.
    Astigmatismus se projevuje zamlženým nebo zkresleným obrazem na jakoukoliv vzdálenost. Tato vada je korigována torickými kontaktními čočkami, které mají nejen klasické dioptrie (na dálku nebo na blízko), ale také cylindr a osu. Nízký astigmatismus – s cylindrem do -0,75, se u kontaktních čoček většinou neřeší a lze jej kvalitně korigovat i klasickými sférickými čočkami (jen s dioptrií).
    O UV záření se v poslední době mluví stále častěji. Skoro všichni jsme už někdy měli popálenou kůži od sluníčka a slyšeli o vzniku rakoviny kůže. Dopady slunečního záření na naše oči jsou ale také vážné a rozhodně bychom neměli podceňovat jejich ochranu. Jak ale správně postupovat, abychom co nejvíce snížili riziko jejich poškození?


Nejčastější problémy při nošení kontaktních čoček - jak na ně?

    Astigmatismus je způsoben nepravidelným oválným tvarem oční bulvy, který se často přirovnává k míči na rugby. Paprsky procházející sítnicí se u tohoto tvaru nespojí v jednom bodě a rozdělí se od více ohnisek, a tím právě vzniká neostrý, např. i dvojitý obraz.
    Hyperopie je způsobena odchylkou tvaru oční bulvy, kdy je na optickou mohutnost rohovky s čočkou příliš „krátká“, paprsky světla se protínají až za sítnicí a na sítnici se tím pádem promítne neostrý obraz.
    Název „myopie“ pro krátkozrakost pochází z řeckého sousloví, které znamená zavřené oči, což popisuje jeden z příznaků krátkozrakosti – mhouření očí ve snaze zaostřit na vzdálenější objekty.
    Kdy vetchozrakost začne, záleží také na stavu zraku předtím. Při dalekozrakosti se objevuje jako první, protože oko špatně zaostřovalo na blízko již před nástupem presbyopie. Pak se začíná projevovat u lidí, kteří brýle vůbec nepotřebovali. Nejdéle se ukáže u krátkozrakých, kdy se zdánlivě zrak na blízko zlepší. [2]
    Na internetu nalezneme mnoho nejrůznějších diskuzí na téma porod a kontaktní čočky. Nastávající maminky jsou často zmatené a nejsou si jisté, zdali mohou mít kontaktní čočky při porodu nasazené.


Časté otázky o kontaktních čočkách

    Nošení kontaktních čoček déle než na jakou dobu jsou určeny neboli přenášení je často diskutované téma. Kontaktologové před ním varují, nositelé jej praktikují.
    Krátkozrakost se projevuje neostrým viděním na dálku, tzn. že oko je schopné zaostřit jen na vzdálenost maximálně několika metrů, vzdálenější předměty jsou rozmazané.
    Náš zrak je v dnešní době neustále zatěžován – při práci na počítači, sledování televize nebo za volantem. I zdravé oči se pak snadno unaví. K únavě jsou náchylnější zejména ti, kteří nepoužívají dostatečnou korekci zraku. Důsledkem neřešené zrakové vady bývá silná únava očí a bolest hlavy. Můžete jim předejít snadno správnou korekcí zraku pomocí brýlí nebo kontaktních čoček.
    Chodíte na pravidelné prohlídky k zubaři? A co váš zrak? Jakou mu věnujete pozornost? Pravidelné oční prohlídky jednou ročně jsou nutné pro zachování dobrého stavu očí a prevenci dalších onemocnění.


Vyšetření zdarma nebo příspěvek na charitu ve světový den zraku

    Myopie je způsobena odchylkou tvaru oční bulvy, kdy je na optickou mohutnost rohovky s čočkou příliš oko protažené - „dlouhé“, paprsky světla se pak spojí před sítnicí a na sítnici se promítne neostrý obraz. Výhody myopie se objeví při nástupu presbyopie v pokročilejším věku, kdy je oko schopné přirozeného zaostření do blízka. [1]
    Syndrom suchého oka je „choroba“, která postihuje široké spektrum nejen nositelů kontaktních čoček. Projevuje se mnoha příznaky, u různých pacientů může mít různé projevy.
    Jaro je tady. Spousta z nás začíná řešit, jak spojit alergii a nošení kontaktních čoček. I když jste například dlouhodobý a zkušený nositel kontaktních čoček, období alergií Vám může pořádně zatopit ve smyslu pohodlného nošení čoček. Alergenní látky přenášející se vzduchem se zachycují na kontaktních čočkách a v kontaktu s okem způsobují značné problémy a diskomfort.
    Sluneční záření je všudypřítomné a naše oči jsou jeho účinkům vystavovány častěji, než si myslíme, obzvláště pak v letních měsících. Škodlivé UV záření bohužel může náš zrak při dlouhodobém působení poškodit, negativní účinky záření jsou navíc trvalé a kumulují se.


15 minut může zachránit váš zrak na celý život

    Rohovka je nejcitlivější tkání lidského těla. Počet nervových uzlíků na 1mm2 se pohybuje mezi 60 – 80. Každý uzlík se dále větví, takže počet nervových zakončení na jejím povrchu se odhaduje až na 315 000 – 600 000.[1] Pokud se rohovka jakkoli naruší, je velmi pravděpodobné, že bolest bude mnohem větší než například při srovnatelném porušení zubu. Nejvyšší hustota nervových zakončení v zubní dřeni je totiž „jen” 25%.
    Kontaktní čočky, kterými se tato vada koriguje, jsou nazývané bifokální nebo multifokální, u kterých je do soustředných kruhů uspořádáno 2 a více optických zón, díky kterým oko vidí na dálku, blízko i střední vzdálenost jen s jednou čočkou. Tato vada se dá také upravit technikou monovision (na jednom oku čočka na dálku, na druhém do blízka) nebo nošením klasických čoček a doplněním brýlemi na čtení.
    Náš zrak, jeden z nejcennějších smyslů, bychom proto měli před slunečním svitem chránit. Věděli jste například, že sluneční brýle nemusí být 100% ochranou očí před UV zářením? Proto nám výrobci čoček stále častěji nabízí i kontaktní čočky s UV filtry zabudovanými přímo do jejich materiálu. Jak UV filtry v kontaktních čočkách fungují, jak chrání naše oči a proč stojí za to je nosit?


Máte astigmatismus? Otestujte se:

    Slyšeli jste někdy o syndromu suchého oka? Víte co to je, jak se projevuje, jak se mu vyhnout nebo se jej zbavit? Jedná se o narušení slzného filmu. Slzný film je pro pohodlné vidění jedním z nejdůležitějších faktorů, hlavně pak při nošení kontaktních čoček.
    Dalekozrakost se projevuje neostrým viděním na blízko, tzn., že vidíte výborně vzdálené předměty, ale musíte vyvíjet zvýšené úsilí pro zaostření na předměty bližší.
    Zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů. Vždyť zrakem přijímáme celých 80 % informací o okolním světě. Staráte se o něj, pečujete o svoje oči?
    Myslíte si, že je používání kontaktních čoček nebezpečné? Pokud jste tento dojem získali kvůli některé z historek o urputných zánětech nebo poškození oka, čtěte dále.
    Na čtvrtek 14. října již podesáté připadá Světový den zraku organizovaný celosvětovou zdravotnickou organizací WHO (World Health Organization). Dnem zraku se organizace snaží celému světu připomenout, že nejdůležitější pro udržení zdraví očí je prevence – pravidelné návštěvy u očního specialisty a vyšetření zraku. „Pečujte o svůj zrak. Kontrolujte ho. Chraňte ho.“, říkají.


Kontaktní čočky a příslušenství

    Oko při pohledu na blízko akomoduje (vyklene čočku), aby zvýšilo svou optickou mohutnost a zaostřilo správně blízký předmět. Věkem se ale v čočce usazují bílkovinné usazeniny, které snižují její pružnost a tedy i schopnost vyklenutí. Tím začíná vetchozrakost. Presbyopie je tedy spíše přirozený důsledek stárnutí organismu.
    Kontaktní čočky, kterými je astigmatismus korigován, se nazývají buďto torické kontaktní čočky (dříve) nebo astigmatické (nověji). Tyto čočky mají dodatečný parametr cylindr, který lomí světlo v jedné ose jinak než ve druhé, a tím se vyrovnají nepravidelnosti rohovky.
    Nejčastěji za zčervenáním očí stojí nesprávná péče o kontaktní čočky nebo chybný výběr kontaktních čoček či přípravků pro péči o kontaktní čočky. Většina příčin zčervenání očí z nošení čoček se dá odstranit.
    Používání kontaktních čoček by mělo být bezproblémové, čočka by neměla být v oku cítit. Bohužel ale občas nastane situace, kdy tomu tak není. Čočka začne v oku škrábat, pálit, oko tlačí, cítíte suchost v očích... Co dělat, když kontaktní čočka přestane být z ničeho nic pohodlná? V našem článku nabízíme několik rad pro první pomoc při těchto potížích.


Jak působí UV záření na vaše oči?

    Název presbyopie pochází z řeckého „presbys opia“ = staré oko, což odkazuje na to, že presbyopie se objevuje kolem 45. roku a uvádí se, že kolem 60. roku života se ustálí a dále se nezhoršuje.
    Tato vada je také nazývána hyperopie nebo hypermetropie. Může se projevit například při čtení, ale neměla by se plést s vetchozrakostí. Ve většině případů je genetického původu.
    Kontaktní čočky s UV filtrem mohou pomoci. Věděli jste, že oční specialisté, kteří sami nosí kontaktní čočky, preferují kontaktní čočky s 1. třídou UV ochrany?2 Zjistěte proč a stáhněte si kupón na zkoušku čoček s UV filtrem.


Přenášení kontaktních čoček jak jej možná neznáte

    Čím je astigmatismus způsoben? Na předním povrchu oka je průzračná rohovka, skrz kterou se do oka dostává světlo. Normálně má rohovka hladký, pravidelný tvar ve všech směrech a světlo vcházející do oka se lomí stejně ve všech rovinách a směrech. Při astigmatismu je povrch rohovky zakřiven v jedné rovině více než ve druhé. Lze si představit, že při astigmatismu má rohovka tvar ragbyového míče místo aby měla tvar míče na fotbal. Světlo dopadající na místa s větším zakřivením se zákonitě lomí jiným způsobem než u míst s menším zakřivením. Tato abnormalita může mít za následek vidění podobné pohledu do nerovného zrcadla.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00