Jak na věc


větrníky z odpalovaného těsta

Rady pro přípravu a pečení odpalovaného těsta

    Odpalované těsto je velmi lehké a nadýchané. Typickou vlastností tohoto těsta je jeho vyfouknutí při smažení i pečení. Připravují se z něj cukrářské věnečky a větrníky nebo smažené koule. Je ho možné upravit i do mnoha dalších tvarů, a ty plnit nejrůznějšími náplněmi a polévat je.
    Mouka by měla být jakostní, margarin nebo olej kvalitní. Pokud chceme úsporné těsto, můžeme dát o jedno a dvě vajíčka méně a nahradit je špetkou prášku do pečiva. Tato změna by se měla ale spíš využít u smaženého pečiva, protože pečené z úsporného těsta není tak křehké. 
    Plech do trouby vymažeme tukem nebo vyložíme pečicím papírem a na něj rozložíme pomocí lžící nebo zdobícího sáčku požadované tvary pečiva, ideálně ve stejné velikosti.
    Do hrnce nalijeme vodu, přidáme do ní sůl a máslo a přivedeme ji k varu. Když se voda začne vařit, přisypeme hladkou mouku, zmírníme teplotu a směs v hrnci důkladně mícháme, aby se netvořily hrudky. Těsto tímto způsobem tzv. spařujeme, dokud ne nezačne oddělovat od dna a stěn hrnce.
    Krupicový cukr na karamelovou šlehačku rozehřejeme v kastrůlku a za stálého míchání uvaříme zlatavý karamel. Opatrně ho zalijeme 150 g teplé smetany ke šlehání, na mírném ohni za stálého míchání povaříme, až se karamel rozpustí, a necháme vychladit do druhého dne.


Stačí se přihlásit nebo registrovat

    Odpalované těsto se používá na pečení známých větrníků nebo věnečků, ale je z něj možné připravovat i mnoho jiných tvarů. Může se i smažit.  Jeho příprava je na rozdíl od jiných těst poněkud neobvyklá, ale zvládne ji každý.
    Studený karamelový krém smícháme se zbylou smetanou (200 g) a vyšleháme do pevna. Smetanu na vanilkovou šlehačku ušleháme do pevna a smícháme s pudinkem.
    Těsto naplníme do cukrářského sáčku s řezanou trubičkou a na vymazaný plech nastříkáme malá kolečka – větrníky. Vložíme je do trouby vyhřáté na 230 °C a krátce zapečeme (asi 5 minut), až se těsto nafoukne. Troubu přitom neotevíráme. Pak snížíme teplotu na 160 – 170 °C, větrníky dopečeme dozlatova a necháme prochladnout.
    Tento druh těsta se připravuje netypicky - do vody svařené s tukem se sype mouka, která se propařuje a po prochladnutí míchá s vajíčky.  Promíchání husté hmoty s vejci musí být velmi důkladné a tak je lepší využít kuchyňského robota nebo jiný vhodný přístroj.


Cukrářská škola s Ivetou Fabešovou

    Na polevu vezmeme čtvrtinu moučkového cukru a připravíme z ní karamel. Cukr tedy za stálého míchání pomalu zahříváme, až se zbarví do zlatohněda. Poté ho zalijeme vodou a opět chvíli povaříme. Přitom vše stále mícháme dohladka. Ještě horký karamel vlijeme do zbylého cukru a důkladně mícháme, až je karamelová poleva hladká.
    Korpusy větrníků podélně rozkrojíme. Na spodní díly nastříkáme cukrářským sáčkem s hladkou trubičkou pudinkovou šlehačku a na ni nastříkáme cukrářským sáčkem s řezanou trubičkou karamelovou šlehačku.
    Zákusky rozkrajujeme ještě horké, vychladlé by se lámaly. Plní se ale až po vychladnutí a používá se nejčastěji žloutkový, čokoládový nebo karamelový krém, případně ušlehaná smetana nebo pařížská šlehačka.
    Troubu předehřejeme na 200 až 220°C a vložíme do ní pečící plech. Trouba musí být opravdu vyhřátá, protože rychlým zahřátím se v těstě vytvoří pára a pečivo se vyfoukne. Troubu nejméně 7 minut vůbec neotevíráme, jinak bude pečivo tvrdé a nízké. Po 7 minutách snížíme teplotu na 160°C a pečivo pomalu dopečeme, aby těsto uvnitř nezůstalo vláčné. Když se povrch pečiva zbarví do zlatova, pootevřeme troubu a necháme ho v ní ještě přibližně 10 minut dosušit.


Potahovací hmota bílá 1Kg - Master Martini

    Miluji vaření mobilní aplikace je jedna z nejobsáhlejších aplikací na českém trhu. Na nic nečekejte a stahujte nekonečnou zásobu receptů do vašeho mobilu!
    Spařené těsto přendáme do studené mísy a mícháme ho, až částečně prochladne. Do prochladlého těsta  postupně velmi důkladně zapracujeme jedno po druhém vajíčka. Hotové těsto musí být lesklé, hladké a husté.
    Odpalované těsto se připravuje jinak než většina ostatních těst, ale není to složité, a i pečení je poměrně rychlé. Pokud zachováme správný poměr surovin a postup při přípravě, upečeme křehké a lehké zákusky.
    Vejce by měla mít pokojovou teplotu, aby se s těstem dobře spojila. Přisáváme je postupně až do prochladnutého těsta, protože v teplém by zřídla a těsto by nebylo hladké.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00