Jak na věc


významné osobnosti narozené v lednu

Hlavní nabídka: Základní informace

    Zpěvák, herec. Narodil se v Praze, ale dětství prožil v Ústí nad Labem. Působil jako herecký elév v Mosteckém divadle pracujících. V letech 1968 až 1970 byl s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou členem velmi úspěšné pěvecké skupiny Golden Kids. Od 70. let natáčí a koncertuje se skupinou Bacily. Jako herec se proslavil rolí ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, který získal Oscara, snímek Skřivánci na niti byl oceněn Zlatým Medvědem na filmovém festivalu v Berlíně. I hudební pohádka Šíleně smutná princezna už patří k české filmové klasice.
    Spisovatel, proslulý zejména příběhy o indiánském náčelníkovi Vinnetouovi a jeho příteli Old Shatterhandovi. Narodil se jako páté dítě v chudé tkalcovské rodině v Ernstthalu v Krušných horách. Jako spisovatel se začal prosazovat od konce 70. let 19. století, koncem století už byl slavný a uznávaný. Jeho obliba opět prudce vzrostla v 60. letech 20. století, kdy jeho hrdinové vstoupili na filmové plátno. Na počátku své literární dráhy psal povídky z Podkrušnohoří, tuto oblast rád navštěvoval, v letech 1897-98 pobýval v Brné u Ústí nad Labem, kde má i pamětní síň.


Základní škola Okříšky příspěvková organizace

    Významný šlechtic, diplomat ve službách krále Vladislava II. Jagellonského, který jeho zásluhy ocenil povýšením do stavu svobodného pána. Roku 1477 se stal členem poselstva do Lucemburska a o jedenáct let později se zúčastnil i mise k římské stolici papeže Sixta IV. V roce 1493 se vydal na poutní cestu do Svaté země. Ze své cesty sepsal cestopis "Putování ke Svatému hrobu", jímž se zařadil mezi česky píšící humanisty. Věnoval se stříbrnickému podnikání na Kadaňsku a Kutnohorsku.
    Registraci VKP (§ 6 zákona a § 7 vyhlášky č. 395/1992 Sb. k tomuto zákonu, dále jen vyhláška) provádějí příslušné orgány ochrany přírody (tj. obce s pověřeným obecním úřadem) zápisem do seznamu VKP a vydáním rozhodnutí o jeho registraci.
    Sáňkař. Specialista na jízdu ve dvojicích. Narozen v Annabergu-Buchholzi, člen WSC Erzgebirge Oberwiesenthal. K jeho nejcennějším trofejím patří stříbrná medaile z olympijských her v Turíně (2006) a tři tituly mistra světa. Vítěz Světového poháru a trojnásobný mistr Německa. Závodit začal v deseti letech, kariéru ukončil v roce 2010.


Putování s pravěkými zvířaty: Šavlozubý tygr (5/6)

    Sáňkařka. Od roku 1983 žákyně sportovní školy v Oberwiesenthalu. Ve zdejším sportovním oddíle začínala se svou úspěšnou sportovní kariérou, během níž vyhrála 37 závodů Světového poháru. Čtyřikrát tuto prestižní soutěž vyhrála, je pětinásobnou mistryní Evropy, šestinásob-nou mistryní světa a dvojnásobnou olympijskou vítězkou (2000 Salt Lake City, 2006 Turín). Po svém druhém olympijském triumfu, díky němuž se stala nejúspěšnější německou sáňkařkou všech dob, byla jmenována čestnou občankou Oberwiesenthalu.
    Herec, tanečník, režisér, taneční mistr, choreograf, taneční pedagog, dlouholetý člen a sólista baletu Národního divadla v Praze. Narodil se v Chomutově, kde také v Lidové škole umění udělal své první baletní kroky. Od roku 1971 sólista baletního souboru Národního divadla, kde později působil jako choreograf a ředitel baletního souboru. Tančil také na celé řadě světových baletních scén. Kromě toho byl také úspěšným filmovým hercem (Markéta Lazarová, Panna a netvor, Den pro mou lásku,  Jak vytrhnout velrybě stoličku).
    Automobilový konstruktér. Pracoval nejprve v automobilce Carl Benz v Mannheimu. V roce 1899 se osamostatnil a založil v Kolíně nad Rýnem svou vlastní firmu Horch & Cie. Motorwagen Werke, kterou v roce 1902 přestěhoval do Saska. Rok nato představil Horch první německé auto se čtyřválcovým motorem, v roce 1907 vyvinul první šestiválcový motor. V roce 1909 ve Zwickau založil další automobilku s názvem Audi. Vzpomínkou na saskou éru Audi je dnes ve Zwickau automobilové muzeum.


Významné osobnosti: Tři oříšky pro pana profesora

    Český spisovatel a scénárista se narodil v Želénkách u Duchcova, další jeho osudy jsou spjaty s Chomutovem. Vystudoval tamější obchodní akademii, ve zdejších železárnách pracoval jako úředník a učil v obcích na Chomutovsku. Později byl redaktorem Československého Rozhlasu a časopisu Věda a technika mládeži Autor rozhlasových scénářů, známý je především jako autor televizních večerníčků pro děti (Maxipes Fík, Hugo z hor, Dva ve fraku).
    Rodák ze Střimic zaniklé vesnice u Mostu, bývalý československý fotbalový hráč a trenér, držitel trofeje Zlatý míč 1962, cenu pro evropský fotbalista roku 1962. V roce 2000 zvolen Českým fotbalistou století. Kariéru zahájil krátce po válce jako hráč dorosteneckého mužstva Mostu. Za reprezentaci odehrál 63 zápasů, ve kterých vstřelil 10 branek. Měl velký podíl na třetím místě našich fotbalistů na mistrovství Evropy 1960 ve Francii a na stříbrném umístění na mistrovství světa 1962 v Chile.
    Básník a zpěvák z Altenbergu, ve své tvorbě využíval místní nářečí. V roce 1925 založil se svým mladším bratrem Willym a Antonem Krämerem soubor později známý jako Krušnohorské trio Maxe Nackeho, které se díky vystoupením v rádiu, na koncertech a v televizi proslavilo i mimo region. Po zničení Altenbergu v roce 1945 věnoval Max Nacke velkou částku na obnovu svého rodného města. Složil asi 40 písní, nejznámější z nich je "s Bimmelbahnel".


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00