Jak na věc


váček na dásni

Jak si zvyknout na zubní protézu

    O přítomnosti váčku nemusí pacient vůbec vědět, dokud nedojde k oslabení jeho organismu, například následkem běžného infekčního onemocnění, jako je zánět průdušek nebo chřipka. Typickým projevem zánětu je pak bolest. Z váčku může vytékat hnis. Místo je teplé a citlivé na dotyk. Pacienti často uvádějí, že v inkriminované oblasti cítí pulzující bolest, kterou přirovnávají ke švihání bičem. Bolest bývá nejvíce intenzivní v nočních hodinách, nebo když je pacient v klidu.
    Zubní váček je zpravidla důsledkem zanedbání péče o dutinu ústní, jmenovitě zubního kazu. Ke vzniku váčku dochází tak, že se do kanálku uvnitř kořene zubu dostanou bakterie, které způsobí zánět. Následkem je odumření zubní dřeně. K vzniku váčku může rovněž dojít v důsledku nesprávně provedeného stomatologického zákroku, kdy se bakterie dostanou pod můstek či korunku. Zubní váček jako takový není onemocnění, jedná se o obrannou reakci organismu, který se tímto brání před bakteriemi uvnitř zubu.


Dětská matrace BABY - 120x60 cm

    Tímto zákrokem je endodontické ošetření, které se provádí s cílem vyčištění vnitřního prostoru zubu od bakterií při jeho současném uzavření, aby se do něho nemohly další bakterie dostat. Ošetření je pacienty vnímáno jako velmi nepříjemné, není však vyloženě bolestivé. Na žádost pacienta je možné provést ošetření v lokální anestezii (do dásně se píchne injekce s analgetikem). Při šetření se provádí nejen čištění kanálků, ale také jejich rozšíření. Bakteriemi napadená dřeň se ze zubu odstraní a nahradí speciálním materiálem, kterým se kanálky utěsní.
    Zubní váček je drobný útvar vznikající v dutině ústní, konkrétně v oblasti kořenového kanálku zubu. Co zubní váček způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Na čem je založena léčba a jak lze vzniku zubního váčku předejít?
    V případě rozsáhlého zánětu, jehož stav se nezlepšuje, bývá nutná antibiotická léčba. V krajním případě si pak může zánět vyžádat extrakci – vytržení zubu.
    Se zubním váčkem jsou spojena i jistá zdravotní rizika, a to z toho důvodu, že probíhající zánět vede k oslabení imunitního systému, což může ve svých konečných důsledcích poškodit životně důležité orgány, zejména srdce a ledviny. Zubní váček není důvodem k extrakci zubu, jeho léčba však vyžaduje poměrně náročný stomatologický zákrok.
    Rizikovým faktorem pro rozvoj váčků jsou i vysoké venkovní teploty, neboť teplo podporuje rozvoj zánětu. Ke vzniku váčku rovněž často dochází u žen v období těhotenství.


ZANECHAT ODPOVĚĎ Zrušit odpověď

    V případě příznaků zubního kazu (lokální zvýšená citlivost na některé druhy potravin a nápojů – například na teplé či studené, sladké nebo kyselé), by se měl pacient co nejdříve objednat do stomatologické ambulance, aby mohl být zubní kaz co nejdříve ošetřen, a předešlo se tak riziku rozvoje bakteriálního zánětu a vzniku zubního váčku. Důležitou součástí prevence je i dentální hygiena, stejně jako vyvarování se nadměrné konzumace pochutin s vysokým obsahem cukru, jak pokrmů, tak nápojů.
    Prevence zubních váčků vychází primárně z důsledné hygieny dutiny ústní, jde tedy o pravidelné čištění zubů minimálně dvakrát denně. Dále by měli pacienti používat mezizubní kartáčky nebo dentální nitě, aby odstranili zbytky potravy (které mohou způsobit zubní kaz) z prostor, kam není možné se s běžným kartáčkem dostat.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00