Jak na věc


uzly a spoje rybářských vlasců

Tento článek byl zařazen do soutěže Bushcraft.cz

    Bezpečnější variantou dračí smyčky je dračí smyčka s dvojitým závitem. Postup vázání je stejný, až na to, že kolečko (závit) musí být dvojité: Vytvoříte jedno a na něj položíte druhé.
    Neobyčejně jednoduchý uzel, který slouží k jištění přes karabinu (musí to být HMS karabina s pojistným zámkem). Lano se snadno dobírá i povoluje. Výhodou je, že při prudkém zatížení nejprve překlopení smyčky pohltí částečně náraz a teprve pak tření lano zabrzdí. Tím je zmenšen náraz při pádu do jištění. Velmi snadno však dojde ke špatnému uvázání, což může mít tragické následky.
    Uzel, který se v současnosti používá při navazování na lano – je považován za nejbezpečnější. Asi půl metru od konce lana se uváže osmička, lano se provlékne úvazkem, volným koncem se ve směru od úvazku okopíruje osmičkový uzel a zajistí se jednoduchým uzlem. Osmičkový uzel se také používá ke svázání dvou lan, kdy se na jednom laně uváže osmička a druhé lano tuto osmičku v protisměru okopíruje. Volný konec lana musí být minimálně 10 cm. Výhodou osmičkového uzlu je, že se snadno kontroluje a po zatížení se dá rozvázat.


Dračí smyčka, škotový nebo také tkalcovský uzel

    Používá se ke stoupání na laně. Tento spolehlivý uzel má stále své uplatnění v případě nouze, i když je dnes k dispozici mnoho kvalitních stoupacích pomůcek. Při zatížení drží na silnějším laně velmi dobře a odlehčený prusík lze snadno posunout vzhůru, takže pomocí dvou či tří smyček lze na laně prusíkovat vzhůru. Jednoduchý prusík slouží k uchycení smyčky na lano.
    Snad každý se ve svém životě naučil nějaký uzel, minimálně kličku u tkaniček na boty. I my jsme na našich schůzkách a výpravách procvičovali několik uzlů, které se hodí pro různé příležitosti. Naše uzlovačky, které jsme si pořídili hned na první výpravu, byly pořád v činnosti. Základní uzly nejsou složité, ale naučit se je vázat a správně používat, to stojí přece jen trochu úsilí. Každý uzel má totiž trochu rozdílné vlastnosti a tím pádem i odlišné použití.
    Pro běžné potřeby táborníka postačí základní uzly. Je lepší umět vázat třeba menší počet uzlů, ale dobře znát jejich vlastnosti, přednosti a správné použití.


Přidejte se k nám na facebooku!

    Tyto uzly mají stejný princip, ale každý má jiné použití. Dračí smyčku dříve používali horolezci k navazování na lano. Ukázalo se však, při nesprávném zatížení může lehce prokluzovat a uzel se přestal k navazování používat. Přesto zůstává zajímavým a často používaným uzlem, pokud potřebujeme smyčku se zatížením v tahu. Naprosto stejný uzel je pod názvem škotový jedním z mála, které jednoduše a bezpečně spojí lano a cíp látky, drží i na nestejně silných lanech. Používal se i pro svázání přetržených nití při tkaní, proto získal název tkalcovský.
    Trochu vznešené pojmenování pro uzel, který se používá pro většinu rychlých prací s lanem, v horolezeckém slangu se často používá pojmenování „švec“. Oko, které vznikne, je pevné a nestahuje se.
    Publicista, dlouholetý vedoucí oddílu, bývalý redaktor časopisů Nika a Wampum Neskenonu, editor ročenky Malý průvodce světem outdooru, spoluautor knihy Výpravy do pravěku, autor knih Výpravy do přírody, Hurá na tábor a a Skautská praxe 2.0!
    Přesně tak! Rybářská spojka je navázána špatně – konkrétně očko(uzel) na fialovém laně má mít konec souběžně se zeleným lanem a směrem ven od spojky – takto hrozí přetažení spojky, uzel je tahem deformován a nemá dostatečnou pevnost.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00