Jak na věc


uzel na štítné žláze prirodni lecba

Dračí smyčka, škotový nebo také tkalcovský uzel

    Snad každý se ve svém životě naučil nějaký uzel, minimálně kličku u tkaniček na boty. I my jsme na našich schůzkách a výpravách procvičovali několik uzlů, které se hodí pro různé příležitosti. Naše uzlovačky, které jsme si pořídili hned na první výpravu, byly pořád v činnosti. Základní uzly nejsou složité, ale naučit se je vázat a správně používat, to stojí přece jen trochu úsilí. Každý uzel má totiž trochu rozdílné vlastnosti a tím pádem i odlišné použití.
    Tyto uzly mají stejný princip, ale každý má jiné použití. Dračí smyčku dříve používali horolezci k navazování na lano. Ukázalo se však, při nesprávném zatížení může lehce prokluzovat a uzel se přestal k navazování používat. Přesto zůstává zajímavým a často používaným uzlem, pokud potřebujeme smyčku se zatížením v tahu. Naprosto stejný uzel je pod názvem škotový jedním z mála, které jednoduše a bezpečně spojí lano a cíp látky, drží i na nestejně silných lanech. Používal se i pro svázání přetržených nití při tkaní, proto získal název tkalcovský.
    Na našem ostrově najdete nápady pro tábornické i zálesácké činnosti a s tím spojené hry na výpravy i letní tábory. Jsou určené pro oddíly zaměřené na turistiku, táboření a poznávání přírody.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00