Jak na věc


trabantem po africe

Trabantem napříč Afrikou: zákulisí expedice

    Popis: Cestovateli Danu Přibáňovi a jeho partě nestačilo, že dokázali nemožné, když přejeli Trabantem Afriku a natočili o tom nezávislý film. Rozhodli se vypravit na ještě náročnější cestu. 21 124 kilometrů napříč Jižní Amerikou až na konec světa. A aby to nebylo moc jednoduché, tentokrát nepojedou jen Trabantem. Sestava snů v mezinárodním týmu Čechů, Poláků a Slováků patří podle Dana „buď do blázince, nebo na šrotiště." Dva Trabanty, polský Fiátek a Jawa 250 z roku 1957 se místo toho vydává vstříc tomu nejnáročnějšímu, co se dá v Jižní Americe najít. Amazonský prales, pětitisícové průsmyky And, pouště i oceán. Tahle šílená jízda rozhodně není bezstarostná, je ale fascinující a zábavná. Jak se dokáže snést osm lidí ze třech zemí, kteří se navzájem skoro neznají, čtyři měsíce ve žlutých ponorkách? Ta největší výzva není venku, ale uvnitř.
    A jsou opět tady – žlutí trabanti, kteří si to brázdí napříč Afrikou. Máme pro vás další příhody dobrodružné české expedice. Nejprve malá rekapitulace: už jsme s nimi navštívili třeba Alžírsko, Egypt, Súdán nebo Etiopii. Dnes projedeme hlavně Keňu a Tanzánii – i když s jízdou po tamních silnicích měla autíčka velké problémy. Nejprve se ale ještě krátce zastavíme v Etiopii – expedici tam v Šašamane pohostil přímo sám král všech rastafariánů. A podávala lahodná etiopská káva.


ČT na MFF Karlovy Vary 2017: Objektiv

    Možná si ho budete ještě pamatovat. Malý žlutý nezmar. Jsou to dva roky, co východoněmecký bakelitový šíp s českou posádkou vykroužil mohutný oblouk po stopách hedvábné stezky ve střední Asii. I Objektiv byl u toho. Trabant se ale vrátil, dostal kolegu a obě auta spolu dobyla tentokrát Afriku. Za 3 měsíce ujela více než 19 tisíc km z Prahy na Střelkový mys v Jihoafrické republice. Expedice Trabantem napříč Afrikou chtěla znovu připomenout slávu českých cestovatelů první republiky, kteří upadli v zapomnění. Teď se i před námi otevírá zajímavá a dlouhá cesta.


Nevyužitý potenciál cestování trabantem

    Popis: Malá Miss Sunshine je nekonvenční americká rodinná komedie, pojednávající o jedné z nejroztomileji dysfunkčních rodin, jaké se v poslední době objevily na filmovém plátně. Nikomu z povedené rodiny Hooverových se příliš nedaří - ale určitě ne proto, že by se dostatečně nesnažili. Otec Richard (GREG KINNEAR), nezdolně optimistický motivační řečník, se zoufale snaží prodat svůj program, jak se stát úspěšným v devíti krocích. víceméně bez úspěchu. Matku rodiny a "strážkyni cti" Sheryl (TONI COLLETTE) neustále děsí výstřední tajemství, která její nejbližší obklopují - hrůzu jí nahání především její bratr (STEVE CARELL), odborník na Prousta se sebevražednými sklony, který se zrovna vrátil z nemocnice. Pak jsou zde mladší Hooverovi a jejich nepříliš reálné sny - obrýlená a mírně zakulacená sedmiletá Olive (ABIGAIL BRESLIN), která už se vidí s korunkou dětské královny krásy, a vzteklý teenager Dwayne (PAUL DANO), jenž je zapřísáhlým obdivovatelem Nietzscheho a je pevně rozhodnut neříct
    Popis: Drobný Mikrob a vynalézavý Gasoil jsou tak trochu nenápadní a přehlížení teenageři. Vyhlídka, že dva měsíce blížících se prázdnin prožijí se svými rodinami, je pranic neláká. Jak ale uniknout před nudnou rutinou? Třeba tak, že vezmete motor ze sekačky, několik dřevěných planěk a postavíte neortodoxní vozidlo, něco mezi karavanem a zahradním domkem. A v něm zamíříte na netradiční dobrodružný road trip po Francii. Svoboda volá!(Film Europe)


V případě problémů můžete přepnout na další přehrávač

    Popis: Colee (Rachel McAdams) a T. K. (Michael Peňa) se vracejí po zranění z Iráku na měsíční propustku do Států, každý za jiným účelem. Colee chce vrátit rodičům svého zesnulého přítele jeho kytaru a T. K. míří za svou snoubenkou. Náhoda je dá dohromady s Fredem (Tim Robbins), který skončil svou vojenskou službu a míří domů plně se věnovat rodině. Společně na cestě za svými známými prožívají neobvyklou road movie plnou překvapení, nečekaných zvratů, tragédií, náhod a paradoxů, která postupně vyústí ve výsledek, který nemohl nikdo z nich předem předvídat.


Afrika: Trabantem napříč (III) Etiopie

    Popis: Trabantem z Prahy do Kapského města. 2 válce, 2 takty, 2 trabanty, 20 000 kilometrů. Pouštěmi, horami, pískem i bahnem. Proč? Protože to prý nejde. Když se do Afriky chystali Hanzelka a Zikmund, řekli jim: "Jak chcete jet do Afriky, když jste tam ještě nebyli?" To nejde... Vždyť stačí vidět zprávy. Afrika je zlá... Máte na to jiný názor? Vždyť jste tam nikdy nebyli! Proto vznikl tenhle film. Chce ukázat Afriku, jak ji vidíte na vlastní oči, když se do ní ponoříte. Ukázat, jak vidí ona nás. Ukázat, co s vámi udělá. Trabantem napříč Afrikou je film o cestě. O cestě, kterou stojí za to podniknout, i když si na ní tolikrát opakujete, už nikdy víc, a když, tak, ne trabantem. Film o tom, co obnáší projet Černý kontinent ve stopách zapomenutých předchůdců Hanzelky a Zikmunda v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena. Bez příkras, bez scénáře, bez doprovodného štábu v landroverech. Bez jistoty, že dojedeme. Jedenáct afrických států, Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Etiopie,
    Trabantem napříč Afrikou. Detailní záznam nejpozoruhodnější české expedice uplynulého roku pokračuje v Objektivu i dnes. S dvojicí žlutých trabantů jsme se v minulém vydání prohnali Alžírskem a Egyptem a dnes míříme dál na jih do nitra kontinentu. Před námi je ještě pořádný kus cesty – bezmála dvacet tisíc kilometrů – takže se není radno příliš zdržovat.
    Když vám dojde v Africe benzín a ve městech na pumpách zrovna není, je to trochu oříšek, ale česká expedice si poradila i s tím. Prozradím, že pomohl Moravan, i když trochu netypický. A jak se zachovat, když selžou brzdy? To je jednoduché, prostě je nepoužívat, než se je podaří opravit. Nejdůležitější asi bylo neztratit optimismus, to by vám možná potvrdili všichni zúčastnění.


Trabantem napříč Afrikou » Archiv

    Popáté a v naší malé sérii naposledy budeme s dvojicí trabantů putovat napříč Afrikou. Máme za sebou Saharu i rovník a v minulém vydání jsme se probili bahnem a prachem také skrze Keňu a kus Tanzanie. Bezmála 20 tisíc kilometrů se pro nás uzavře cestou kolem Viktoriiných vodopádů přes Namibii až k cíli cesty – nejjižnějšímu bodu celého kontinentu, Střelkovému mysu v Jihoafrické republice.
    Egu a Batu – možná si je pamatujete. Jsou to jména dvou žlutých trabantů, jejichž putování jsme s Objektivem podrobně sledovali. Parta českých nadšenců se za jejich volantem vydala na expedici po Africe. Ujeli celkem 20 tisíc kilometrů a projeli 11 zemí. Protnuli obratník Raka, rovník, i obratník Kozoroha. Cílem expedice bylo jedno jediné – zjistit, co obnáší projet Afriku odshora až dolů.


výpis dalších článků rubriky: Situační recenze

    Popis: Victor, malý Indián ze Salmonské rezervace v Idaho, se dozvídá o náhlé smrti svého otce alkoholika, který před lety opustil svou rodinu. Je vyzván, aby vyzvedl urnu s popelem zemřelého. Zcela bez finančních prostředků přistupuje na nabídku svého poněkud zvláštního přítele z dětství, sirotka Thomase. Ten přislíbil uhradit náklady na cestu do Phenixu, pokud jej Victor na oplátku vezme s sebou. Ztřeštěný, věčně užvaněný a vtipkující Thomas tvoří spolu s rozvážným a stoicky založeným Victorem dvojici více než nesourodou. Přesto se vydávají na cestu, kde poznají jeden druhého, sami sebe a život mimo rezervaci. Na konci cesty poznají svou budoucnost a odhalí záhadu své minulosti...(oficiální text distributora)
    Popis: Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala tři Zlaté glóby. Režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je) se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018.(Aerofilms)


Colours of Ostrava 2017 - Scéna ČT: Objektiv, 30 let na obrazovce

    Jak už bylo řečeno, vyrážíme na kontinent, kde mapy platí jen přibližně. I taková je Afrika. Budí respekt a vyvolává mnoho otázek, zvlášť v kombinaci s exotickým vozem, jakým je trabant. Co si vzít s sebou? Jaké náhradní díly? Nebude jich moc? Nebo málo? Dá se odhadnout, co se pravděpodobně porouchá jako první? Nikdo nemohl tušit, co vše čeká na cestě. Třeba by dnes expedice udělala spoustu věcí jinak, ale kdo ví, jestli by je Afrika nepřekvapila něčím úplně jiným. Jsme ale na začátku. Trabanti se teprve zahřívají, ještě u nás doma, v Čechách.
    Už potřetí se dnes setkáme se žlutými trabanty, ve kterých čeští dobrodruzi projeli celou Afriku od severu k jihu. Pokud patříte mezi pravidelné diváky, jistě víte, že minule projížděli Súdánem, předtím to bylo Alžírsko a Egypt. Po pískem zavátém severu černého kontinentu se dnes spolu s výpravou podíváme do Etiopie, kde už začíná skutečně zelená Afrika. A jak jinak – i tady budila česká trabantí expedice nemalý zájem místních obyvatel.
    Popis: LÁSKA SHORA je hravým a vtipným vyprávěním o putování Prokopa a Magdaleny za zatměním slunce. Cestou prožívají nečekaná dobrodružství, mudrují a diky své zmatené povaze se ocitnou málem v nebezpečí. Zároveň je poetickým zamyšlením nad dopravou mezi místy a komunikací mezi lidmi.Hlavně je ale portrétem dvou skutečných lidi a světa kolem nich v nečekané situaci - hraném filmu!(oficiální text distributora)

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00