Jak na věc


tesařík

Tesařík pižmový [Aromia moschata]

    Především za nás mluví naše dlouholeté zkušenosti – dokážeme zodpovědně a přesně zhodnotit stav napadených dřevěných konstrukcí a vybrat takovou metodu sanace, která nejenže tesaříka zlikviduje, ale zabrání i jeho dalšímu návratu.
    Zatímco červotoč nepřežije teploty nad 30 či 40 °C, tesařík si v teple libuje. Jeho larvy se stahují do teplejších částí budov a na horní strany trámů krovu, kde je zezdola špatně zpozorujete. Chodbičky budují pod povrchem dřeva, a tak často poznáte jen po hmatu, že se něco děje - ve dřevu budou malé výdutě, které lze promáčknout prstem. Je-li naprosté ticho, můžete slyšet zlověstné chroupání a vrzání. Dalším znakem přítomnosti škůdce je, že se ze dřeva sypou drobné piliny.
    Dobrý den,i já se připojuji k tomuto nádhernému broukovi.Na zahradě mám vrbu a v ní jsem včera 17.7.2018 objevila tesaříka pižmového,ale ne jen jednoho,hned čtyři.Po prvé jsme ho objevili asi před třemi léty,ale nevěnovali jsme tomu pozornost,jen jsme obdivovali jeho krásu.Až teď jsem si o něm přečetla více.Fotky mám zatím v mobilu.Žďár nad Sázavou


Etiketa štědrovečerního stolování: Kam posadit rodiče a kam nasměrovat nůž

    Je-li řeč o tesaříkovi, mluvíme o dřevokazném hmyzu, který napadá především konstrukční prvky ze dřev jehličnanů, jako je modřín, smrk nebo borovice. Na pomyslném seznamu hledaných zločinců je především tesařík krovový, pěknou paseku ale umí udělat i jeho příbuzní – tesařík fialový, tesařík skladištní nebo tesařík hnědý.
    Zajímavosti: patří k nejškodlivějším druhům, protože larvy velmi rychle napadají dřevo i odumřelé a napadené hnilobou. Vývoj trvá dva roky, ale při nepříznivých podmínká i několik desítek let. Proto se brouco objevují i ve starých objektech vlivem klimaticky příznivějším podmínkám nebo v souvistosti se zateplováním půdních prostor.
    A máme tady další díl videa strom do každé domácnosti — v této historicky památkové chráněné dřevěnici jsme do interiéru zakomponovali tento strom. Souvisí s tím jedna taková zajímavost — strom je částečně prožraný a přes 10 let v něm stále žije tesařík. Mluvíme o tom proto, že všude kolem je spousta jiného dřeva. Při realizaci se vybíralo dřevo ze zimní těžby, dřevo bylo zdravé a pečlivě zpracované.


Dům&Zahrada v říjnovém čísle navštíví stavební veletrh

    Tesařík obecný je jedním z našich nejhojnějších tesaříků. Vyskytuje se hlavně v jehličnatých lesích a na hvězdnicovitých a miříkovitých rostlinách, s oblibou sedají také na pařezy jehličnatých stromů, kam kladou vejce. Tesařík obecný je 10 až 19 milimetrů velký. Samečkové bývají obvykle na krovkách žlutaví, zatímco větší samičky mají krovky červenavé. V České republice je běžný od nížin až do hor, ve středních a vyšších polohách je však hojnější než v nížinách. Těžištěm rozšíření je Evropa, zasahuje však i na jih do severní Afriky a na východ na Sibiř až k Bajkalskému jezeru.
    Nepříliš silné trámy a podlahy lze osvobodit od tesaříků pomocí mikrovlnného záření. Brouci a larvy se tím v podstatě upečou jako v mikrovlnce, metoda je ale poměrně zdlouhavá a finančně náročná. Podobnou, ale ještě dražší technikou je likvidace tesaříků horkým vzduchem. Ta se vyplatí například v případě historických objektů, kde není žádoucí vyměňovat celý krov. V domácnostech a na chatách se v boji s tesaříky nejčastěji využívá plynování, které je jednoduché, levné i účinné, funguje ale jen v interiéru.
    S dospělými brouky se setkáte hojně od června do září, často na květech bylin i keřů, ale i na pařezech a metrech dřeva. Tesařík obecný je denním druhem tesaříků, aktivní je především v nejteplejších hodinách. Dospělci se živí pylem a květními částmi.


Prosincové číslo časopisu Dům&Zahrada je SPECIÁL o stavbě

    Tesařík pižmový (Aromia moschata) patří k našim nejhezčím broukům. Na hmyzáka je to tvor dosti velký (až 4 cm) a stejně jako ostatní tesaříci má velmi dlouhá a nápadná tykadla, s kterými může mít na délku až k deseti centimetrům.  Díky své velikosti a nádhernému smaragdově metalickému designu je to brouk, kterého bychom čekali spíše někde v tropech, nežli v naší přírodě.
    Brouk je ve dřevě jenom proto, že už zde byl před tím, než jsme dřevo zapracovali do interiéru. Věděli jsme to, ale i přesto jsme strom použili. K napadení došlo proto, že strom ležel delší dobu v lese v kůře, a dřevo už bylo zapařené a pro tesaříka tedy pěkně voňavé. Tesařík se zde proto zabydlel.
    Pamatuji si, jak jsem tesaříka pižmového viděl poprvé jako malý kluk v Náchodě u teplárenského odkaliště. I když jsem tam pak po tomhle broukovi pátral, měl jsem na něho smůlu a znovu jsem ho potkal až po třiceti letech. V náchodském okrese se dá docela snadno najít v podhůří Orlických hor v údolí Olešenky, kolem Žďárek nebo třeba podél Metuje na Adršpašsku. Při letní procházce kolem potoka s vrbami, u kterých bíle kvetou miříkovité rostliny (mrkve a spol.), stačí pozorně prohlédnou pár květenství a šance, že se na jednom z okolíků bude třpytit tenhle krasavec, je docela velká.


Tesařík krovový [Hylotrupes bajulus]

    Zlatozelený fešák zaujme i svým pachem výrazně připomínajícím pižmo a vrzáním, které vzniká třením stridulačních lišt na hrudi. Jeho larvy se vyvíjejí v dřevě vrb a topolů po dobu dvou až tří let, dospělci létají v létě. I když z naší krajiny docela ustoupil, žije roztroušeně po celém území ČR a na vhodných stanovištích může být i docela hojný.
    Tady trošku vidíme, že došlo i k zabarvení dřeva — to se stane tehdy, když to dřevo leží déle v kůře a zapaří se, začne pak měnit barvu. Někdy se toho dá využít. Tento strom má zajímavé zbarvení a vidíme v něm i různé chodbičky. Vidíme, že tesařík zde ničemu nevadí, nic dalšího nenapadl. Můžeme pozorovat tesaříka, jak zde žije, a jak vzniká taková na stromě zajímavá patina. Není to žádná hrůza.
    Věc je samozřejmě horší když dům postavíme z napadeného dřeva a tesařík nám pak chroupe v každém trámu. To se pak v domě člověk ani nevyspí. Toto je tedy spíše nějaká ukázka souvislostí a dlouhodobého pozorování tesaříka. Takhle tady tesařík s námi tak nějak žije ;-)
    Způsob likvidace: likvidace hmyzu v napadeném dřevě je možná pouze tlakovou injektáží, kdy se dřevní hmota napouští inskticidem pod tlakem 60 až 86 atm..


Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

    Tesaříci si ovšem nepochutnávají jen na krovech. Napadají i dřevěné podlahy, sloupy a ploty. Přednost dávají suchému měkkému dřevu jehličnanů, vyhýbají se jen dřevu z jádra stromu. Larvy se vyvíjejí několik let, a pokud jsou nakladeny ve vytápěných prostorách, budou trámy konzumovat i během zimního období. Dospělí tesaříci žijí jen krátce, každá samička však stačí naklást do spár dřeva 80 až 200 vajíček.
    Dřevokazný hmyz dokáže nadělat velkou neplechu a není snadné se ho zbavit. Tesařík krovový patří ke škůdcům nejobávanějším. Je odolnější než červotoč a jeho přítomnost ve dřevu někdy ani nezjistíte včas.
    Zbavit se tesaříků vlastními silami nebývá snadné. Impregnace napadeného dřeva nemá velký účinek, protože se provádí jen na povrchu dřeva. Lepší je proto odborná injektáž, kdy se dřevní hmota napustí insekticidem pod vysokým tlakem.
    Častý strašák, který často máme ohledně chrobáků a plísní se nenaplnil. Dřeva jsou přímo napasovány na sebe. Tady například vidíme zdravý trám, který je zde stejně dlouhou dobu. Tento strom už je za těch 10 let pěkně prožraný, vidíme ale, že tesařík se nikam dál nešíří.  Tesařík, houby a plísně se objevují jen tam, kde jsou pro ně vhodné podmínky, což má velkou souvislost s vlhkostí a stavem dřeva.


Vypíchl matce oko, zadržela ho zásahovka. K pokusu o vraždu došlo i na Boží hod

    Pojďte s námi podívat na problematiku tesaříka ve stavbě v širších souvislostech. Jednoho tesaříka už takto pozorujeme přes 10 let, spokojeně si chroupe a nikam dále se do zdravého dřeva nešíří.
    Larvy žijí nejčastěji v hnijících pařezech nebo také v kmenech borovic a smrků. Chodbičky larev jsou vyplněné drtí a probíhají rovnoběžně s osou kmene. Larvy se živí trouchnivějícím dřevem. Jejich vývoj trvá dva roky, na jeho konci se vrací k povrchu dřeva, kde se kuklí. Noví dospělci později vylézají okrouhlými otvory. Tesařík obecný je schopen stridulace (vydává vrzavé zvuky).

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00