Jak na věc


teplické skály

Ve ČTVRTEK - šátečky z listového těsta 15,90 Kč

    Teplické skály mám prochozené křížem krážem. Jsou rozsáhlejší než sousední Adršpašské skály a dá se zde objevit více „divokých“ míst, kde nepotkáte ani človíčka. Stříbrný pramen s probublávající vodou ve Vlčí rokli patří k těm nejzajímavějším pramenům, které jsem v ČR zatím viděl.
    V blízkosti Chrámového náměstí [mapa] se vypíná štíhlá skalní věž, jež je na svém vrcholu rozeklaná do podoby jakési kamenné koruny (složité železité inkrustace) – díky ní skála dostala příznačné jméno Skalní koruna a zároveň se stala symbolem Teplických skal.
    V Teplických skalách můžete navštívit 2 zříceniny skalních hradů: Střmen [mapa] – ční na vysoké skále a je přístupný po strmých schodech a žebřících, na vrcholu vyhlídka; Bischofstein alias Skály [mapa] – je součástí komplexu Jiráskových skal.


Menubox                       6,00 Kč

    Nejvyšší a nejznámější útvary Teplických skal jsou Skalní koruna a Chrámové a Martinské stěny. V Chrámových stěnách se nachází nejrozsáhlejší jeskyní labyrint ve Střední Evropě. Pískovcové jeskyně, propasti a strmé soutěsky zde tvoří dvacet sedm kilometrů dlouhý systém, který nese příznačné jméno Poseidon. Zajímavostí tohoto skalního města je také oblast nazvaná Sibiř, ve které narazíte na sníh i v letních měsících a to hlavně proto, že soutěsky jsou zde mimořádně hluboké a klikaté takže se do nich vůbec nedostane slunce. Stejně jako Adršpašské skalní město má i to Teplické svůj hrad nesoucí jméno Střmen a v minulosti sloužil jako strážní tvrz. Pokud se nenecháte odradit množstvím schodů, které na zříceninu vedou, nebudete nahoře určitě litovat a to hlavně pro svůj krásný výhled na okolní skalní stěny.
    Část naučné stezky Teplickým skalním městem prochází úzkou soutěskou mezi vysokými skalními masivy, která se nazývá Sibiř [mapa]. Jedná se o jedno z vůbec nejchladnějších míst Adršpašsko-teplických skal, kde se drží sníh až do počátku léta. Chlad a zimu evokují i některé názvy zdejších skal, jako např. Polární trůn, Lední medvěd, Tuleň, Ruka se zmrzlinou aj.
    Poznámka:Senioři (od 65 let s platným dokladem totožnosti) 70 Kč. Pes: 10 Kč (na vodítku a s košíkem). Poskytuje se 10% sleva návštěvníkům, kteří přijeli veřejnou hromadnou dopravou. Pro uplatnění této slevy je potřeba předložit jízdenku z vlaku nebo autobusu ze dne, kdy slevu uplatňujete, která končí na kterékoliv zastávce na území města Teplice nad Metují.


Ve ČTVRTEK - bramborové knedlíky s uzeným masem 44,90 Kč

    Rádi při vašich cestách navštěvujete skalní města? Právě pro vás máme v letošní sezóně připravenou TURISTICKOU SOUTĚŽ Navštivte v době 1. 5. - 31. října 2019 tři pískovcová skalní města České republiky a hrajte o zajímavé ceny. Více informací na letáčku, který si můžete v každé z uvedeých oblastí vyzvednout.
    Prohlídkový okruh Teplickým skalním městem není, z hlediska schůdnosti, přístupný s kočárkem ani vozíčkem. Ve skalách se nabízí možnost vycházky s průvodcem, a to pro skupiny 10 a více osob v měsících květen až září. Průvodce si lze objednat pomocí emailu.
    itras.cz ~ [+420] 602 719 089 ~ lubos.moravec@gmail.com
    Teplické skály jsou součástí národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály (nejrozsáhlejší pískovcové skalní město v Evropě) v CHKO Broumovsko. Zatímco v sousedních Adršpašských skalách uvidíte převážně izolované skalní věže, v Teplických skalách vás obklopí mohutné souvislé skalní stěny – Martinské a Chrámové stěny, pýcha teplického skalního města, jsou místy vysoké i přes 70 m. Teplické skály jsou rozlehlejší, divočejší a méně navštěvovanější než Adršpašské skály.


Aktivní vyžití v chatové osadě Ostaš

    Dnes je jeskyně volně přístupná po naučné stezce Teplickým skalním městem. V dávné minulosti však bývala uzavřena dřevěnými brankami; veřejnost do ní mohla vstoupit pouze s průvodcem, který dóm osvětlil hořícími loučemi a na flašinet zahrál chorál Tebe Bože oslavujeme – to byl nezapomenutelný zážitek, protože jeskyně má skvělou akustiku.
    Pokud někde uslyšíte, že se v Teplických skalách nachází nejrozsáhlejší (údajně přes 27 km dlouhý) pískovcový podzemní jeskynní labyrint v Evropě, nenechte se zmást. Odborný posudek říká, že tzv. labyrint Poseidon nelze považovat za jeskynní pseudokrasový systém ani za podzemí, protože se nejedná o propojené podzemní prostory; jedná se pouze o systém skalních věží, soutěsek a dalších tvarů na (v) pískovci.
    V sousedství Chrámových stěn určitě navštivte Skalní chrám (v minulosti též Dóm či Chrám Svatopluka Čecha), viz mapa. Do této obrovské puklinové jeskyně (výška přes 60 m) vodili průvodci turisty již od roku 1846 – společně s Chýnovskou jeskyní u Tábora a systémem Sloupsko-šošůvských jeskyní a Býčí skály v Moravském krasu se tak Skalní chrám zařadil k nejstarším turisticky zpřístupněným jeskyním u nás.


S CHYTRÝM TELEFONEM DO TEPLICKÝCH SKAL

    Turistický okruh Teplickými skalami (cca 6 km) je veden po modré turistické značce a je velmi dobře označen. Navíc je doplněn patnácti panely naučné stezky. Ty jsou rozmístěny po celém okruhu a obsahuji nejen texty o historii objevováni skal a zajímavostech z rostlinné a živočišné říše, ale i velké množství fotografií a ilustraci. V porovnání s okruhem v Adršpašských skalách je teplický okruh více fyzicky náročný. Vstoupit do skal můžete na okraji města Teplice nad Metují. Další možností vstupu do Teplických skal je přejít ze skal Adršpašských přes Vlčí rokli. Cesta Vlčí roklí mezi oběma skalními městy je dlouhá 4 km a pokud byste se rozhodli pro její projití, musíte počítat s výškovým převýšením.
    Pro Teplické skály jsou charakteristické souvislé skalní stěny, jejichž výška v některých místech přesahuje 70 m, štíhlé skalní věže, převisy, tajemné jeskyně a úzká údolí sevřená mezi skalami. Při procházení turistického okruhu narazíte na skály s opravdu zvláštními jmény jako je např. Housenka, Řeznická sekera, Lahvička inkoustu, Krakonošova harfa nebo Ruka se zmrzlinou.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00