Jak na věc


sušení švestek v sušiččce na ovoce návod

MEGUIARS All Purpose Cleaner D10101

    Sušit můžeme různé druhy ovoce a zeleniny, houby, bylinky, ale i maso nebo ryby. Používáme jen kvalitní potraviny. Usušené se skladují ve vzduchotěsných obalech.
    Jakmile vyberete vhodné místo, připravte bylinky na sušení. Jednotlivé kořeny, listy či květy vyskládejte na rošty, síta či jiné větší plochy, které je ideální vystlat savým papírem. Vrstva by měla být tenká a jednotlivé části bylinek by se neměly téměř překrývat. Pravidelně je obracíme, aby hezky proschly. Celé natě je lepší svázat a zavěsit na šňůrku. Získají tak přístup vzduchu ze všech stran a navíc příjemně provoní celou místnost. Svá specifika mají také kořeny. Ty je nutné nejprve důkladně očistit, omýt čistou vodou a usušit. Poté je nakrájíme na menší části, čímž urychlíme proces sušení.
    Dobu sušení je možné výrazně zkrátit rozkrájením potravin na menší kousky nebo plátky – např. jablka, houby, rajčata, případně rozpůlením a vyndáním pecky - třešně, švestky.


Přes 60800 receptů na jednom místě

    Sušené potraviny si zachovávají svoji chuť i aroma, a neztratí téměř žádné důležité látky, snad jen s výjimkou určitého úbytku vitamínu C. Téměř všechny lze sušit na sítu, některé se navlékají na pevnou nit nebo tenký provázek. Ideální teplota pro sušení je od 30 do 70° Celsia, vlhkost vzduchu by měla být co nejnižší. Vyšší teploty nebo sušení na přímém slunci sice proces sušení urychlují, ale dochází k ztrátě mnoha důležitých živin, které potraviny obsahují.
    I přes sebelepší usušení a uskladnění postupně ztrácí bylinky účinné látky. Sušené bylinky bychom proto měli skladovat a využít nejdéle do jednoho roku, tedy do dalšího sběru.
    Využití čerstvých plodů fíkovníku je, jak již bylo řečeno výše, dosti limitováno jejich krátkou dobou skladovatelnosti. V oblastech jejich pěstování se fíky pro účely sušení nechávají přezrát a až po té se sklízí a suší na slunci. Fík je vyzrálý, až když nedrží pevně na stromě nebo až spadne na zem. V tuto dobu jsou plody vhodné na sušení, buď rozložené na sítech, či navlečené na provázku na slunci. Pro sušení fíků přirozeným teplem je samozřejmě nutné slunečné, velmi suché a horké počasí.


Křehký jablečný závin z nekynutého těsta

    Fíky (smokve) jsou plody, které jsou neodmyslitelnou součástí prázdninových pobytů u Jaderského moře. Kdo jezdí do Chorvatska, jistě mi dá za pravdu. Ať již čerstvé nebo sušené je můžeme koupit od drobných pěstitelů, na rodinných farmách nebo jsou k mání na každém tržišti. Hlavním exportérem samozřejmě není jen Chorvatsko, ale patří mezi ně i Turecko, Španělsko, Maroko, Tunis, Alžír a další země s vhodnými klimatickými podmínkami. Sušení fíků je potom obvyklou úpravou těchto plodů, k zajištění jejich delší trvanlivosti.
    Sušení v sušičce potravin netrvá díky vnitřnímu uspořádání příliš dlouho, můžeme sušit i větší množství potravin najednou a ani spotřeba elektrické energie není velká. Výrobci často uvádí, že různé druhy ovoce a zeleniny je možné sušit současně. Především u aromatických potravin to ale nelze doporučit, protože může snadno dojít k přenosu vůní i chutí.
    Pokud nemáte vhodný prostor pro sušení, lze použít troubu nebo sušičku na potraviny. Vzhledem k tomu, že bylinky obsahují léčivé látky, je více než důležité je při umělém sušení nespálit. Vždy proto pečlivě hlídejte dobu sušení a především teplotu, která by neměla přesáhnout 40 stupňů Celsia. Výjimkou jsou kořeny, které snesou teplotu až 60 stupňů Celsia.


Vykrajovátko delfín 9,5cm - Jakub Felcman

    Pro sušení bylin je třeba dodržet základní pravidla. Za prvé je nutné najít vhodné místo, které by mělo být čisté, suché a vždy dobře větrané. Zapomeňte na vlhké sklepy, koupelny či prašné půdy. Bylinky potřebují teplo, stín a čisté prostředí. Na přímém slunci se spálí, ve vlhkém prostředí se zapaří či shnijí.
    Mytí auta odstraňuje z jeho povrchu různé nečistoty, jako jsou např. prach, špína, čerstvý ptačí trus. K mytí auta používejte vodu, speciálně určené autošampony a kondicionéry. Jako příslušenství pro nejšetrnější a nejbezpečnější mytí auta používejte naše mikrovláknové rukavice, při použití kterých nedojde k nechtěnému poškrábání laku a vytvoření hologramů. Následně pro rychlé a bezpečné sušení použijte naše mikrovláknové ručníky s vynikajícími absorbčními schopnostmi.
    Před sušením je ještě může potraviny předehřát – tím si lépe zachovají původní  barvu i chuť a vlastní sušení se urychlí. Ovoce se silnější slupkou se může předehřát ve vodě, kde slupka většinou praskne a voda se pak při sušení rychleji odpařuje.


Správné sušení bylinek je základní dovednost každého bylinkáře

    Plody omyjeme, odstraníme stopky a vyskládáme na síta určená pro sušení (aby bylo zajištěno proudění vzduchu i zespoda). Síta ještě před tím vyložíme například tkaninou na výrobu sýra a po vyskládání fíků je opět překryjeme touto tkaninou, abychom zamezili přístup hmyzu. Fíky můžeme sušit i rozkrájené na půlky (takto schnou rychleji). Na síta se potom skládají řeznou plochou nahoru. Sušení za ideálního počasí trvá asi 2 – 3 dny, přičemž každý den je otočíme, aby lépe prosychaly ze všech stran. Fíky jsou usušené, když jsou na omak kožovité, jakoby gumové a při zmáčknutí z nich nevytéká šťáva.
    Jakmile jsou bylinky dostatečně usušené, uskladníme je. Správně usušené bylinky šustí a rozpadají se na jemné částečky. Jsou velmi křehké a snadno je rozemnete mezi prsty. Pokud však některé bylinky mají výrazně hnědou nebo dokonce černou barvu, pryč s nimi. Pravděpodobně došlo k jejich zapaření a znehodnocení. V každém případě nejsou vhodné k dalšímu užívání.
    K sušení používáme rošty nebo mřížky, které jsou běžnou výbavou trouby. Nevýhodou tohoto způsobu je spotřeba energií a dočasná nepoužitelnost trouby, sušení ale není ovlivněno změnami vlhkosti vzduchu. Potraviny jsou vysušené skutečně dokonale a mají velmi dlouhou trvanlivost.


Mothers Speed All-Purpose Cleaner Univerzální čistič

    Při sušení je v horní části teplota nižší, a proto se do ní dávají potraviny s menším množstvím vody, případně se využívá k tzv. předsušení. Při nižších teplotách zde sušíme třeba bylinky, listovou zeleninu, cibuli, houby… Střední část a střední teploty jsou vhodné pro sušení polévkové zeleniny Spodní rošty a vyšší teploty využíváme hlavně při sušení ovoce, které obsahuje mnoho vody - například jablka, hrušky, nebo citrusové plody.
    Pro uskladnění bylinek zvolte vzduchotěsné a dobře uzavíratelné nádoby. Vhodné jsou ty z tmavšího skla, k bylinkám se pak dostane méně světla. Někteří bylinkáři používají papírové sáčky či látkové pytlíky. Ty však musí být uložené na opravdu suchém a ne příliš teplém místě. V každém případě bylinky uložíme do nádoby, dobře je uzavřeme, popíšeme odpovídajícím názvem byliny a uložíme na čisté, větrané a tmavé místo. Místnost by měla mít stálou teplotu.
    Tento způsob je asi nejjednodušší a nejlevnější, určitou nevýhodou je časová náročnost. Volně na vzduchu sušíme plody s nízkým obsahem vody, bylinky nebo houby. Ovoce a zeleninu s vyšším obsahem vody před sušením nakrájíme. Nejlepší pro sušení je teplé místo bez přímého slunce, zcela nevhodné je prašné prostředí. V průběhu sušení, které trvá u některých druhů ovoce a zeleniny několik dní, musíme dávat pozor na případné zvýšení vlhkosti. Poměrně rychle ale usušíme bylinky a houby.


SOFT99 Autošampon Extreme Gloss The Kiwami Light

    Ovoce a zeleninu s větším obsahem vody můžeme velmi dobře usušit v klasické pečící troubě.  Teplota by měla být 60 až 70° C, při použití klasické trouby musíme nechat pootevřená dvířka, aby odpařená voda v podobě páry mohla unikat. U horkovzdušné trouby můžou dvířka zůstat zavřená. Doba sušení záleží na druhu ovoce nebo zeleniny a může být až 24 hodin. Nastavením vyšší teploty se dá zkrátit, ale potraviny přijdou o mnoho vitamínů a dalších látek.
    Miluji vaření mobilní aplikace je jedna z nejobsáhlejších aplikací na českém trhu. Na nic nečekejte a stahujte nekonečnou zásobu receptů do vašeho mobilu!
    Fíky jako jiné ovoce nebo zeleninu můžeme sušit i v sušičce. Sušíme při stálé teplotě 60 stupňů asi 2 dny. Sušené fíky uchováváme v chladu v uzavřených nádobách, látkových či papírových sáčcích nebo krabicích.
     Sušení je jedním z nejstarších způsobů konzervace, založený na jednoduchém principu, kdy se potraviny zbaví vody. Tato levná možnost už díky moderním sušičkám na některé druhy potravin není tak časově náročná. Výsledkem jsou vždy chemicky neošetřené kvalitní chutné potraviny.
    Dalším možným způsobem přípravy potravin před sušením je jejich namáčení. Z potravin by se pak před vlastním sušením měla tekutina z jejich povrchu utřít   čistým ubrouskem nebo utěrkou.


Vakuové dózy Vac Pure čtvercové 0,7l + 1,5l + 3l - Locksy

    K sušení by se měly vždy používat potraviny kvalitní,  zralé a čerstvé. U nezralého ovoce i zeleniny nikdy při sušení nedosáhneme dobré barvy; přezrálé ovoce a zelenina budou zase příliš měkké a kašovité. Plody by se měly začít sušit v co nejkratší době po sběru, před sušením se musí důkladně umýt a odstranit z nich všechny poškozené části.
    Sušiček na potraviny je na trhu mnoho druhů a při výběru je důležité vycházet především z předpokládaného množství potravin, které chceme sušit. Sušičky mají regulaci teploty většinou v rozmezí od 30 do 120° C, kontrolní teploměr a mnoho dalších funkcí, jako je třeba i časový spínač. V dolní části je zdroj tepla, nad ním ventilátor a pak několik pater s mřížkami nebo rošty, na které se pokládají potraviny, určené k sušení. Ve víku jsou otvory pro odvod vlhkosti.
    Fíky jsou zdravé, energeticky vydatné ovoce. Obsahují velké množství sacharidů, celou řadu vitamínů a minerálů, vlákninu a další hodnotné látky. V lidovém lékařství se sušené fíky (někdy ve směsi se sušenými švestkami) používají například jako účinný přírodní prostředek proti zácpě.
    Všechny naše přípravky na mytí vozidel mají vyvážené pH, jsou biologicky odbouratelné a jsou speciálně vyvinuté pro zlepšení vzhledu a ochranu všech automobilových laků.


Desetitisíce receptů do vašeho mobilu a tabletu

    Potraviny sušíme například na bavlněné utěrce nebo jiné prodyšné látce, na pergamenovém papíru, na sítu, případně navlečené na nit nebo provázek. Bylinky můžeme sušit pověšené za stonky a po usušení je rozdrobit. 
    Přinesli jste si domu plný košík čerstvých a voňavých bylinek? Vězte, že sběr je pouze polovinou úspěchu, stejnou péči musíte věnovat také správnému usušení a uskladnění. Zpracování bylinek neodkládejte nikdy dlouho a pracně nasbírané rostliny nenechávejte v tašce či košíku déle než hodinu. Bylinky by se rychle zapařily a nedaly by se již použít. A vyhodit takový úlovek by byla veliká škoda. K sušení natrhaných bylinek proto přistupte nejlépe ihned po příchodu domů.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00