Jak na věc


sušeného mléko jirka

108 komentářů to “Jak děláme domácí jogurt”

    Jedině jestli byste si chtěla třeba vyrobit krémový jogurt, je možné jogurt ve skleničce po vyndání z jogurtovače rozmíchat, případně osladit nebo přimíchat džem, vanilku, čokoládu, musli … opět zavíčkovat, umístit do lednice a nechat vyzrát min.12 hod., lepší je po 24 hod. a úplně nejlepší až třetí den.
    nedávno jsem zkoušela výrobu domácího jogurtu s velmi špatným výsledkem a ráda bych se dozvěděla, kde jsem udělala chybu. Trpím intolerancí laktózy, tedy nesnesu mléčný cukr obsažený v čerstvém mléce a jsem odsouzená na kup polotučného mléka bez laktózy, upraveného vysokou teplotou. Na jeden litr tohoto mléka, zahřátého na 45°C (protože tato mrtvá voda už pasterizaci opravdu nepotřebuje) jsem použila kelímek bezlaktózového jogurtu Nature’s promise, obsahující mimo jogurtové kultury i kultury Bifidobacterium a Lactobacillus acidophilus. Dále jsem směs přelila do horkou vodou vysterilizovaných sklenic, uzavřela a nechala 12 hodin pod dekou společně se skleničkou horké vody pro udržení teploty. Výsledek byl šlemovitý, po rozmíchání táhlý a při vylévání zůstával v jednom, táhlém kuse. Podle informací, co zatím mám, jsem udělala hned několik chyb, co by mohly k tomuto výsledku vést:


Jsou v trvanlivém mléce nějaká E-čka?

    Dobrý den. Když vydržíte, pokusím se v následujících dnech vložit příspěvek k výrobě jogurtu z delaktózovaného mléka do Fóra na dceřinných stránkách Domácí mlékař. Určitě jde i v domácích podmínkách vyrobit velmi chutný a hustý jogurt (experimentálně vyzkoušeno) z delaktózovaného mléka. Při mlékárenské výrobě bezlaktózových jogurtů se používají běžné kultury jako na výrobu „klasik“ jogurtů. Vyhozené peníze by to nebyly, krom toho tzv. přeočkovávací kultury nejsou nijak drahé.
    Ohledně kultur přímo na sušené mléko Vám moc neporadím. Jsem i skeptická v tom, zda vůbec nějaké speciální existují. Domnívám se, že podstata je stejná jako u čerstvého mléka, takže spíš jde o to, jaký typ jogurtu by Vám vyhovoval a hlavně jaké máte možnosti ke shánění kultur (kde koupit).
     Když se použije k zaočkování nějaký vyloženě hodně přezrálý jogurt, nebo ho někdo skladuje v ledničce hodně dlouho, tak to také není dobré. Obvykle se pak těžko vytváří sraženina.
    Jogurtovací mikroorganismy vydrží 46-48 stupňů. Pokud je během jogurtování teplota vyšší než 48°C, nemnoží se, nýbrž hynou. A uhynulé nemohou zhustit mléko do konzistence jogurtu. Takže chyba je jednoznačně v jogurtovači, asi špatný termostat, hlídající teplotu a spínání ohřevu.
    To bude ten hliník, koupila jsem biomléko od Alberta v tetrapaku. Včera vločky s mlíkem a dneska taky. Včera mi popraskal horní ret i kůže nad ním. Natřela jsem to kalciovkou, teď jsem si dala vločky s tím mlíkem znovu a je to zpátky.


Centrum nastavení ochrany osobních údajů

    Dagmar, byla bych nerada, kdyby jste si to brala nějak osobně. Není to myšleno nijak útočně proti Vám. Mám zkušenost, že je skoro každý dotčený, když se jedná o nějaké mikroorganizmy. Mikrosvět je prostě součástí našeho světa, bez mikrobů by to ani nešlo, akorát se to někdy zvrhne no. Ti co se nikdy nestarali o dojné zvíře si nedovedou vůbec představit jaký je to boj. Držím Vám palce :).
    Jo taky jsem si díval. Nevěřím, že čerstvé mléko, které si teda doma převařím, je stejně dobré jak trvanlivé odstředěné mléko. A sama řekla, že pije jen plnotučné....
    A pokud již musíte kupovat to ošetřené, pak alespoň vemte raději plnotučné "selské", které je z těch upravovaných nejméně upravované (ale s čerstvým stále nesrovnatelné...)
    Důvod, proč je ze sušeného mléka řídký není v kvalitě sušeného mléka, ale v tom, že sušené mléko obsahuje snížený, nebo žádný tuk => ten zahušťuje jogurt
    Osobně nemám nic proti tomu, když si někdo při domácí výrobě něco k mléku přidá, když mu to chutná. Spíš jde o výslednou kvalitu sraženiny. Mimochodem z polotučného mléka musí být jogurt zákonitě řidší. I na radiátoru by se teoreticky jogurtová sraženina dala vyrobit. Na studiích nás ostatně pan profesor nabádal k experimentům s jogurtovými kulturami na koleji na radiátorech. Kolabovalo to obvykle na tom, že zlotřilí kotelníci v neodhadnutelných neperiodických intervalech radiátory pouze zavlažovali.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00