Jak na věc


snehulák z papíru a z vaty

Jo Nesbø: Co dělají sněhuláci, když nemají nic na práci?

    S každým prvním sněhem v Norsku beze stopy zmizí jedna žena. S každým prvním sněhem se někde objeví sněhulák, kterého nikdo nepostavil. Sněhuláků i zmizelých žen přibývá a je na Harrym, aby vypátral, kdo, jak, co a proč dělá. Aby to všechno mělo pořádné grády, tak se nebezpečí víc a víc přibližuje k jeho nejbližším a je jen na něm, zda - a jak rychle - Sněhuláka dopadne.
    Je to paradox, ale protože se Hole snaží o to, co se od policie v ideálním světě očekává, ale čemu už vlastně nevěříme (tedy vyšetřit a potrestat zločin, případně mu samozřejmě zabránit), projevuje se jako ukázkový psychopat neberoucí ohled na druhé ani na sebe. A navíc si je svého postižení vědom, ale nedokáže s ním nic dělat. Na rozdíl od Phila Marlowa tak Harry Hole není tím nejlepším mužem pro všechny světy, ale rozhodně je tím, kterého si ten náš zaslouží.
    Minusy? Moc jich není, snad jen sem tam přeroste Nesbův psychologizující přístup k detektivním závěrům ve věštění z křišťálové koule. Jeho interpretace nemusí být jediným možným závěrem, a tak působí lehce našroubovaně. Třeba fakt, že si muži v devadesátých letech kupovali jako staří mládenci určitý typ nábytku ještě neznamená, že je možné se na to při vyšetřování spolehnout.


Přečetl jsem: Jo Nesbø – Sněhulák

    Vykreslení postav je špičkové. Neméně omračující je také jejich psychologie, zkoumání toho, proč jednají tak, jak jednají, proč přemýšlí určitými směry a jak je možné, že se v některé situaci zachovají úplně naopak. Nejzajímavější je samozřejmě Sněhulák, kterého zhruba třikrát v příběhu společně s Harrym odhalíte, přisoudíte ho nějaké postavě, podivíte se, jak je to možné, celé to prozkoumáte, abyste nakonec zjistili, že to zase není on.
    Sněhulák je poměrně ponuré dílo, místy s takřka hororovou atmosférou. Bez přehánění, měl bych problém ho číst někde na chalupě v době, kdy napadne první sníh a venku začnou růst první sněhuláci. Dost možná bych čas od času kontroloval, jestli je moje žena pořád doma. Tak totiž příběh začíná. S prvním sněhem před domem vyroste sněhulák dívající se do oken domu, ve kterém následně zmizí žena. A Harryho dožene jeho pověst jediného z detektivů, který v minulosti dopadl sériového vraha.
    11. října vychází další Nesbøovka, tentokrát pod názvem Sněhulák a díky laskavosti Knihy Zlínjsem měl možnost si ji přečíst v předstihu a tak vám nabízím její recenzi.


Stojí vám před domem sněhulák? Zemřete!

    Na začiatku tohto nórskeho snehuliakového rozprávania je zmiznutie ženy - matky a potom aj ďalšie záhadné úmrtia a vraždy, z ktorých sa niektoré vynárajú aj vo vyšetrovacej retrospektíve počas odhaľovania čerstvých zločinov. Násilné zabitie sa udeje vždy v deň prvého snehu a mrazivú scénu po vražde dotvára obyčajný snehuliak. Práve snehuliak je akýmsi poznávacím znakom vraha, podpis, ktorý je výsledkom nutkavej potreby páchateľa odkázať na cyklickosť svojich zločinov a aj prvotnú príčinu vzniku vlastného sadizmu. Harrymu sa podarí spojiť celkom 11 prípadov, a tak sa naplní aj jeho skrytá morbídna túžba vyriešiť aj nórsky prípad sériového vraha.
    V edici fleet opět vydalo úžasné, svými službami a starostí o čtenáře, nakladatelství Kniha Zlín. Kniha byla představena v rámci akce Velký knižní čtvrtek v říjnu 2012 a pokud máte rádi severské detektivky tak si ji rozhodně pořidte do své fyzické či elektronické knihovny.
    Autorovi sa naopak aj v tomto pokračovaní podarilo prostredníctvom vedľajších postáv dokonale predstaviť Harryho Hola a aj jeho charakter, pričom medzi riadkami sa výrazne vynára profil drsno-sympatického kriminalistu z Osla.
    „Vaše vrata jsou příliš úzká na to, abyste si sem mohl dát zákaz parkování,“ sdělil mu Harry. „Pošlu sem někoho od dopraváků, aby vám tu protiprávně vyvěšenou ceduli odšrouboval. Obávám se, že dostanete taky pořádně mastnou pokutu.“


O Harrym a Joovi, snehu, sekerách a tuleňoch Berhausových

    Sněhulákovi dávám 99,99 % (0,01 % strhávám za to, že se nevyspal s kolegyní).Kniha v tištěné i elektronické formě vyjde 11. října v nakladatelství Kniha Zlín a zhruba měsíc před vydáním budou vypsány reading copies pro blogery. Takže to sledujte a určitě si nenechte knihu ujít, patří do kategorie "Must Read" s nejvyšším stupněm priority.
    A nebylo to čtení jen tak ledajaké! Autorův poutavý styl psaní mi nedovoloval čtečku odložit ani v brzkých ranních hodinách a díky tomu jsem druhý den nebyla k použití. Částečně kvůli nedostatku spánku, ale částečně i proto, že jsem v každé volné chvilce (a na tajno i v té, která vlastně vůbec volná nebyla) hltala další a další stránky knihy. Co na tom Nesbøvi všichni pořád mají? Teď už to vím, protože není vůbec pochyb, že pan Nesbø je opravdu dobrý v tom, co dělá! Mistrně vypracované postavy, vynikající a i trochu strašidelná zápletka, originální vražedný nástroj, hororově naaranžované místo činu, nečekané zvraty a šokující odhalení – to vše nám autor naservíruje na stříbrném podnose se sněhulákem jako bonusem.


Lehce přemražený Sněhulák od Jo Nesba

    Asi víte, že jsem tak trochu sólista. Párkrát už jsem se kvůli tomu dostal do problémů se šéfem, jindy mi šlo dokonce o krk, když jsem vyrazil po stopě jak buldog úplně sám bez posil, a navíc jsem si zapomněl pistoli a mobil. Ale vždycky jsem se z toho nějak vylízal. Někdy se sice nechám unést, ale hlavně přemýšlím a stačí mi i malé stopy, abych si je poskládal do velkýho příběhu.
    Sněhulák opět není přímá detektivka ve stylu McBaina. Nesbø sice odbíhá od tématu jen na krátké vzdálenosti a Harry Hole se ještě úplně nevrátil k alkoholu, takže čtenář je naštěstí ochuzen o popisy jeho nočních můr, přesto k cíli vede klikatější cesta. Pak si uvědomíte, že třeba celý příběh s plísní byl v knize nakonec kvůli tomu, aby... (samozřejmě to neprozradím).
    Jo Nesbø je zkrátka skvělý kriminální vypravěč. Pasáže burcující k zamyšlení se nad tím, kdo je vlastně vrah, se v ten pravý exkalující moment vystřídají s pasážemi ze soukromého životaHarryho Hola. Máme tu jeho ztracenou lásku Ráchel, jejich syna Olega, Ráchelina nového budoucího muže Matiase, detektivní posilu Katrine Brattovou a také výčitky, alkohol, šílenství a trochu nevěry. Nebo hodně? Proč si s prvním napadlým sněhem sněhulák vezme jednu ženu? Je to náhoda, nebo si to zasloužila? Dělá jen někdo správnou věc, kterou nechce zašpinit ruce jejího manžela? Jak je to s nevinností zvolené oběti?


Sněhulák budí hrůzu. A nadšení z dokonalé krimi

    Ale aby to nebylo až zas tak pozitivní. Právě závěr knihy mi připadá už trochu na hranici uvěřitelného, ale odpouštím to, protože je i tak fantastický:) Chvíli jsem přemýšlela, jestli vám mám říct, že je podle mě Sněhulák nejlepší z celé série, protože to říkám po každé přečtené knize s Harrym Holem. Pravda ale je, že ten pocit vždycky mám a Nesbø si zaslouží potlesk za to, že jsou jeho příběhy stále lepší a lepší (narozdíl od jiných, kde se skoro počůráte nadšením z prvního dílu, a další čtete už jen ze setrvačnosti). Sněhulák je také snad nejsamostatnější kniha série, nijak zvlášť nerozpitvává zápletky z minulých dílů, nabízí řadu nových postav a ty stávající jsou dobře popsány. Není divu, že právě Sněhuláka si Martin Scorsese vybral pro svůj film - a Harryho má prý hrát Leonardo DiCaprio :-L (smajlík se smíšenými pocity).
    Co lze prozradit? Poznávacím znamením pro zločin je sněhulák uplácaný z čerstvého sněhu na zahradě před domem obětí. Ďábelsky jednoduché a tak děsivé, že letos bude mnoho čerstvých českých čtenářů čekat na sníh v obavách. A nepůjde rozhodně jen o řidiče s letními gumami.
    Jo Nesbø opäť vystaval poctivý detektívny príbeh so silnou atmosférou. Tentokrát je o niečo čistejší, odbremenený od spoločenskej kritiky. Autor si jedine neodpustil výpad voči médiám a ich honbe za povrchnou senzáciou.
    Jestliže totiž česká vydání „holeovek“ na něco skutečně navazují, pak je to práce lidí, jako byl Josef Škvorecký, kteří v šedesátých letech pomohli prosadit v českém prostředí Raymonda Chandlera (ale nejen jeho), přičemž dokázali české čtenáře detektivek, jejichž konzervatismus je příslovečný, přesvědčit, že si nekupují šestákový krvák, ale velkou literaturu. Což byla pravda na skleničce s Marlowem a je to pravda i na flašce s Holem.


Smrt má úsměv Sněhuláka a Nesbo se blíží Chandlerovi

    11. října v rámci Velkého knižního čtvrtka vychází další detektivka Joa Nesbøho.Sněhuláka, který je v pořadí sedmým příběhem s Harrym Holem, si bude možné pořídit jako klasickou tištěnou knihu i jako e-knihu.
    Chyby, které Nesbø dělá, se lapidárně dají pojmenovat jako honění mnoha zajíců. Je to pochopitelné, dostát opakovaně pověsti autora omračujících thrillerů není vůbec jednoduché. Kdo má taky pořád stále rafinovaněji kombinovat, konstruovat a vyprávět. Současná příběhová beletrie pracující se schopností dnešních čtenářů paralelně sledovat mnoho motivů zase autora tlačí do zmnožování dějových linek, které je pak těžké uhlídat (i když s pomocí dobrého redaktora by to spisovatel dokázat měl, zvláště spisovatel Nesbøho kalibru). Z toho také plyne občasná nedotaženost vedlejších postav.


Pseudorecenze: Harry Hole píše o Sněhulákovi

    Byla jsem zvědavá na Harryho Holea. Na to, kam se v tomto románu jeho postava posune. Na to, jestli nás čeká ten samý Harry, jakého si pamatujeme z minulého a vlastně i předminulého románu nebo Harry, který prošel dalším vývojem.Postava Harryho Holea je ve světě románových detektivů netypická. Vymyká se. Není to Hercule Poirot ani slečna Marplová nebo Philip Marlowe, kteří jsou stále titíž, jejich povaha se nevyvíjí, neřeší osobní dramata ani si nekladou otázky ohledně smyslu své práce nebo dokonce smyslu svého bytí. Harry Hole ano.
    Sněhulák je detektivka, ze které člověka pořádně mrazí. Mrazilo mě z první kapitoly, mrazilo mě z přímého přenosu Sněhulákovy vraždy, mrazilo mě z toho, kdo je Sněhulák, jak si vybírá oběti, co jim provádí a proč to kurva dělá.
    Není nutné číst předchozí romány série, prvočtenář si knihu užije stejně jako nadšený fanoušek. Je však otázkou, zda zrovna Sněhulák z něj ctitele věčně opilého detektiva udělá. Poctivých detektivek je totiž hodně. A to je vše, čím nový Nesbøho titul je. Dobrou detektivkou. V porovnání s předchozími třemi romány trochu ztrácí dech. Anebo je autorův mustr pořád stejný – odvrátím pozornost – a vrahem bude… Hmm,sněhulák!
    Aby som však predsa len neprezradila viac, ako by bolo vhodné, sústredím sa radšej na mimodejové aspekty tohto románu. Pretože hľadať nuansy, narážky, asociácie a mnohovrstevnosť v literárnom diele, to je pre mňa detektívka nemenej zaujímavá ako vypátranie vraha. A u Nesbøa toho nájde človek viac než dosť.


Kniha Zlín vydává další knihu o antihrdinovi Harrym Holeovi

    V Osle napadol prvý sneh. Jonas ráno vstane a zistí, že jeho matka zmizla. Ostane po nej jediná stopa – ružový šál, čo jej daroval na Vianoce. Má ho na krku snehuliak. Predošlú noc sa nečakane zjavil na dvore a jeho čierne oči hľadia priamo do domu. Prípad rieši inšpektor Harry Hole (postava objavujúca sa vo viacerých Nesbových knihách), ktorý nedávno dostal tajomný list s podpisom Snehuliaka. Situácia sa ešte väčšmi zamotáva, keď Harry zistí, že tento model sa opakuje – za posledných desať rokov sa stratilo jedenásť žien, a to vždy presne v deň, keď napadol prvý sneh. Vyšetrovanie je pre Harryho o to zložitejšie, že sa týka jeho novej kolegyne, ale aj milovanej Rachel.
    Nová kniha so sympatickým kriminalistom v hlavnej úlohe sa volá Snehuliak. Keďže mne bolo vďaka vydavateľstvu Kniha Zlín umožnené túto knihu čítať ešte pred českou premiérou, uvádzam aj český názov Sněhulák. Práve spomenuté české vydavateľstvo znovuobjavilo Jo Nesba pre českých čitateľov a venuje mu skutočne osobitú pozornosť aj spravovaním oficiálneho českého webu autora www.jonesbo.cz a facebookovej stránky https://www.facebook.com/jonesbo.cz.
    Nakladatelství Kniha Zlín chystá na 11. října vydání knihy Sněhulák, 7. dílu veleúspěšné série o vrchním policejním komisaři Harrym Holeovi, norského autora Joa Nesbøho. Na co se tedy můžeme těšit?
    Od vydavateľstva Kniha Zlín som dostala dve horúce eknihy: Dívka, která spadla z nebe od Simona Mawera a Sněhulák od Jo Nesbøa. Nesbo je môj veľký obľúbenec, čítala a recenzovala som už Spasiteľa aj Headhunters: Lovci mozgov. Bolo teda jednoznačné, že som ho začala čítať prvého. Pre poriadok ponúkam stručný dej:


Půlnoční slunce (Krev na sněhu #2)

    Obyčejně jen tak postávají s hrncem na hlavě a koštětem v ruce, poflakují se na zahradách či veřejných prostranstvích, a když je to omrzí, tak roztají. Ale kdepak v Norsku, tam jsou sněhuláci nápaditější. Tam si jeden z nich řekl, že už nebude trpět bezohledné očůrávání majetnických psů a našel si jinou nou, lepší zábavu…
    Ak máte dojem, že som snáď práve prezradila priveľa, nenechajte sa zmiasť. A koniec koncov, čo si budeme klamať, je to severská detektívka. Jasné, že je tam les, veľa tmy, sneh, alkohol, narážky na kráľovskú rodinu a sekera. Ak máte dojem, že teraz som už celkom určite prezradila priveľa, už vôbec sa nenechajte zmiasť.
    I když autor trochu navazuje na předchozí knihy a zmiňuje z nich některé události, se Sněhulákem se dá snadno začít jako s prvním a potom se vracet zpět. Vlastně bych to i doporučil, protože podle mého názoru je to Nesbøova „nejvyladěnější kniha“. Koho zaujme, může se vydat do historie, hlouběji do Harryho duše. Dříve byl Nesbø skutečně více roztahaný a popisoval pocity místo dějů.


Jo Nesbø, Sněhulák: raději nečíst, když sněží [recenze]

    Několik dějových linií románu rámují americké prezidentské volby v letech 1980, 1992 a 2004. Téměř to působí, jako by v marketingovém oddělení Knihy Zlín pracoval někdo, kdo neponechá náhodě opravdu nic. Podobně jako v Pentagramu tu máme také linii odkazující k severské epické tradici. V tomto případě jde o specialistou postupně likvidovanou plíseň v Harryho bytě, která slouží jako metafora pro vyšetřovatelův boj s neviditelným zákeřným nepřítelem. Nesbø těmito úkroky stranou dokazuje, že by si zřejmě dokázal dobře poradit s jakýmkoli jiným subžánrem románu.
    Kniha Zlín zařadila holeovky do edice Fleet po bok třeba Simona Mawera(který to u českých čtenářů bude mít už navždy dobré díky česko-moravským motivům svých knih), vybavila je decentní, ale působivou grafikou a dala si záležet na překladu (na rozdíl od předchozího českého vydavatele) a na PR. Patří tak už ke koloritu, že se připomíná, kterak Nesbø píše vlastně společenské romány, kterak nastavuje zrcadlo a tepe nešvary nejen typicky norské, ale i globální.
    Čaro každej knihy ako takej je však v niečom inom. Nepopierateľnou silou beletrie je to, že čitatelia si aj napriek dokonalej profilácie postáv, predstavujú svojho literárneho hrdinu každý po svojom. V prípade Harry Hola to dokazuje malý prieskum na facebookových fanúšikovských stránkach venovaných práve Nesbøvi. Administrátor/ka stránky pred časom položil/a jednoduchú otázku:


Zachrání doktor Proktor Vánoce? (Doktor Proktor #5)

    Ako samostatná kniha Sněhulák funguje skvele. Čitateľ, pre ktorého to bude prvý kontakt s Nesbøm a Holeom, bude nadšený. Ale po porovnaní s predchádzajúcimi dielmi série by to chcelo väčšiu obmenu.
    Hoci si nerobím ilúzie, že Harry Hole by bol Nesbøovým literárnym alter egom, je nespochybniteľné, že majú niečo spoločné. Napríklad záujem o hudbu. A odkazov na konkrétnych skladateľov, hudobníkov, spevákov a skupiny je v príbehu nespočet, od Straussa cez Pink Floyd až po Slipknot. Prečo to spomínam? Nuž, keď už som sa nemohla uprostred noci vybrať na Sofiens gate, kde Harry býva, pustila som si k čítaniu aspoň to, čo v danej pasáži práve Harry sám počúva. Napríklad skupinu Franz Ferdinand. A viete čo, bolo to fakt fajn, Harry má totiž celkom vkus.
    Sněhulák je 7. díl volné série detektivek s Harry Holem (první 3 jsou rozebrané a připravuje se nové vydání, 4. jeNemesis, navazuje Pentagram a Spasitel), znalost předchozích dílů ale čtenáři scházet nebude. Sněhulák funguje velmi samostatně a jako zatím jedinou část série jej brzy čeká filmové zpracování (v režii Martina Scorseseho).


První Sněhulák s druhým sněžením. Jo Nesbø.

    V poslednej dobe sa s recenziami kníh na mojom blogu akoby roztrhlo vrece. Niet sa čo čudovať, okrem toho, že sa pravidelne zásobujem knihami pri návštevách internetových a kamenných kníhkupectiev, čím sa zmenšuje moje bankové konto priamo úmerne s miestom na policiach, som zapojená aj do rôznych projektov reading copies a spolupráce s vydavateľstvami a kníhkupectvami, ktoré ma sami zásobujú tým najlepším, čo práve vychádza.
    Prozatím bylo pravidlem, že každý nový díl, včetně již dříve a v jiném nakladatelství vydané Červenky a Netopýřího muže, byl lepší než předchozí. Tentokrát jsem se ale nemohl po dočtení zbavit lehkého zklamání.
    Zmizí žena. Spořádaná matka malého dítěte, na niž doma čeká manžel. Potom zmizí druhá, jejíž zmizení vykazuje podobné okolnosti jako to první. Pak se najde mrtvola. Na místě vraždy stojí sněhulák. Osloský detektiv Harry Hole, toho času ve střízlivém stavu (alespoň se o to snaží), bez přítelkyně (s níž se ale občas stýká) a bez dalšího kolegy, odhalí ještě další případy zmizelých žen a souvisejících sněhuláků a rázem máme v Norsku sériového vraha. S pomocí nově přidělené kolegyně Katriny se Harry pouští do pátrání způsobem sobě vlastním a spostupně rozplétá nitky případu, který se stává velmi záhy středem pozornosti norských médií, neboť případ sériového vraha je zde velmi ojedinělý.


Soon the first snow will come and then he will appear again – The Snowman / Sněhulák (Jo Nesbø)

    Joa Nesbøa ani jeho detektívneho hrdinu Harryho Holea už československému čitateľovi naozaj predstavovať netreba. Čo mám ja na jeho príbehoch naozaj rada – okrem toho, že sú bravúrne vystavané, dokážu udržiavať v napätí do poslednej strany a jednoducho fungujú – je reálne osloské prostredie, v ktorom sa odohrávajú a spôsob, akým ho Nesbø dokáže plasticky vykresliť. A keďže momentálne sama žijem v Osle, dala som si záväzok, že budem knihu čítať vždy tam, kde sa dej práve odohráva. Nuž, bez hanby priznávam, že som tomuto záväzku nedostála, a to z dvoch jednoduchých dôvodov. Po prvé, príbeh má taký spád, že je jednoducho nemožné presúvať sa rovnakým tempom ako Harry Hole. Po druhé, sú pasáže, ktoré je lepšie čítať v bezpečí vlastnej postele, za dverami zamknutými na dva západy, než v lese, kde zrejme niekto niekoho rozštvrtil.
    Zpočátku jsem měl trochu problém se v postavách zorientovat (možná i kvůli severským jménům), ale za chvíli si "to sedlo" a plně pohlcen příběhem jsem četl a četl a četl...
    Kdo četl autorovy předchozí knihy s Harrym (mohu-li soudit z titulů vydaných v Knize Zlín), narazí na to, co už zná. Zvraty v událostech, to, že něco může být jinak, než se jeví na první pohled, nenápadné dávkování stop potřebných pro odhalení. Pokud vypadá, že je někdo odhalen uprostřed knihy, čtenář — podobně jako Harry — tuší, že se pátrání může ještě zvrtnout a doufat v další napínání.


Stavěli jste někdy sněhuláka? Už nebudete!

    Nesbøa považujem za jedného z najobľúbenejších autorov a ak by ste predo mňa postavili jeho ďalšie knihy, ktoré som ešte nečítala, pravdepodobne by som niektorú z nich hneď otvorila. Kde je teda problém? Prečo som prvú napísala recenziu na knihu, ktorú som dočítala ako druhú a túto píšem až dva týždne po nej? A prečo som oDívke, která spadla z nebe, hovorila vo svojom okolí každému, ako o úžasnej knihe, ktorú práve čítam a oSnehliakovi som sa ledva prinútila napísať túto recenziu?
    Od samého počátku se případy, kterými se zabývá, ať přímo či nepřímo dotýkají jeho soukromého života. Řeší svůj alkoholismus, řeší svůj vztah ke své pravděpodobně osudové lásce Ráchel a jejímu synovi, řeší svůj vztah ke svému povolání, jako takovému, i k „rozvrzané“ policejní mašinérii, která je ideálním podhoubím pro korupci i tam, kde by to ani sám Harry nečekal.Musí se vyrovnávat s tím, že odhalí své nejbližší spolupracovníky jako zkorumpované, nemůže nevidět, že jeho práce ničí jeho vztahy a jeho samotného pak tohle všechno s notnou pomocí alkoholu.
    Při prvním čtení si hned nespojíte všechny detaily. Kniha je objemná a až za situace, kdy už znáte závěr a popisované děje můžete spojit s jejich důsledky, oceníte, jak Nesbø příběh vymyslel. Spíš než čtení je to už potom taková analýza, ale teprve s ní mi všechno došlo.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00