Jak na věc


snáškové hnízdo pro slepice dřevěné

Popis: Snáškové hnízdo NEST´O´MATIC

    Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
    V letošním roce půjde na jaře do prvé snášky 1400 kachen – matek s předpokládanou produkcí 130 000 násadových vajec. Na produkci násadových vajec již sedm let spolupracujeme se dvěma soukromými zemědělci a každý z nich by měl letos dodat 30 000 kusů.
    Než slepice zasedne na vejce, ošetřete ji preventivně prostředky proti cizopasníkům (např. BIO KIL, Arpalit). Pak slepici přeneste na snáškové hnízdo zřízené k tomuto účelu na klidném a spíše temnějším místě. Pokud je slepice dobrou kvočnou, na hnízdě již zůstane, zvláště když ji na ně posadíte večer. S přesunem kvočny na vybrané místo však mohou být problémy (nebude se jí na novém místě líbit), proto kvočnu přesunujte nejlépe za tmy a dejte pod ní teplá vejce (vejce, která chcete kvočně podložit, dáte nejprve pod kvočnu v místě, kde sedí původně a za 15 minut jsou teplá).


Jestli že chceme, slepičky naučit, snášet na předem určené místo, je nutné, vyrobit, nebo zakoupit snášková hnízda. Hnízdo by mělo být na klidném místě, alespoň 20cm od podlahy. Hnízdo vyplníme dostatečným množstvím hoblin, pilin, nebo slámy. Hnízdo by mělo být veliké min. 30x30cm. Na výšku cca 35-40cm. Ze tří stran je hnízdo zakryté. V předu dejte cca 10cm vysokou lištu. Zabráníte tím nechtěnému vypadnutí vejce z hnízda.

    V přípravné, nebo chcete-li klidové fázi rodičovského hejna na snášku se využívá osmohodinový světelný režim. Jednorázovým zvýšením fotoperiody na 14 až 18 hodin a přechodem k přepeřovací krmné směsi na snáškovou (VKCH2) se nastartuje snáška během čtyř týdnů. Při teplotě v halách 15 °C je nástup snáškového období pomalejší.
    Hnízdo se vloží do jednoho, nebo více boxů na obvodové rámky uvnitř boxu. Odkutálená vajíčka se hromadí v zásobníku vyložené filcem, to si musí chovatel dotvořit sám.
    S nastartováním snášky se chovným kachnám předkládají hnízda (snáškové bedny). Vejce se sbírají každý den. Během prvního snáškového cyklu je na kachnu v průměru 90 až 100 vajec o hmotnosti 9 až 11 dkg. Ve druhém snáškovém cyklu kachna snese kolem 80, ve třetím 60 vajec. Rodičovský materiál se v chovu využívá dva, výjimečně tři snáškové cykly. Chovné kachny (obojího pohlaví) se vyřazují ve věku 22 až 32 měsíců. Vždy před každou snáškou se provádí uznávání chovu, při kterém se za účasti majitelů chovu a po jednom ze státních zaměstnanců plemenářské inspekce a veterinární správy kontroluje původ materiálu. Kladným výsledkem je získání osvědčení pro produkci a líhnutí násadových vajec.


Příprava kvočny a snáškového hnízda

    Pro líhnutí vajec lze použít pouze slepici, která kvoká. Zjistíte-li, že nějaká slepice začala kvokat, oddělte ji od hejna. Kvočna totiž potřebuje k sezení na vejcích klid.
    Chov slepic je v rodině Drábů dlouhý několik desítek let. Se slepicemi začal prof. Bedřich Dráb , který byl uznávaným chovatelem plemene Rodajlend . Vajíčky zásoboval všechny své sousedy. Jeho syn ing. Tomáš Dráb se po VŠ stal vedoucím provozu u firmy Xaverov v Žatci. A 30 let se věnoval chovu slepic pro tuto obří firmu.
    Počet násadových vajec, která můžete pod kvočnu podložit, závisí na její velikosti a na velikosti vajec. Zdrobnělá plemena dokáží v průměru obsednout v průměru 7-13 vajec, pod kvočny větších plemen se vejde až 19 vajec. Vejce jsou pod kvočnou vyskládána do tvaru elipsy. Tohoto tvaru lze snadněji dosáhnout při lichém počtu vajec. Leží-li stále jedno či více vajec mimo hnízdo, znamená to, že jste slepici svěřili příliš mnoho vajec. Tato vejce odeberte, jinak průběh líhnutí nebude optimální. Kvůli neustálému otáčení slepice na vejcích se vždy dostane ven zpod slepice jiné vejce, které pak nemá potřebnou teplotu.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00