Jak na věc


smoothie mixér ná ovoce

Levný versus drahý smoothie maker

    Pokud jste žádný smoothie mixer nikdy neměli, nebo ho na vlastní oči neviděli, pak možná zatím nevíte o čem je řeč. Nemluvíme tu totiž o mobilitě smoothie makeru, ale o mobilitě samotného nápoje. Celý vtip spočívá v tom, že mixovací nádoba u mnoha zařízení slouží zároveň jako přenosná lahev. V praxi to pak vypadá ták, že dáte do lahve suroviny, na ni našroubujete uzávěr s mixovacími noži, zasadíte to do smoothie mixéru, umixujete, vyndáte, odšroubujete uzávěr s mixovacími noži, našroubujete klasický uzávěr a nápoj si můžete okamžitě kamkoliv vzít s sebou. Když o této „vychytávce“ člověk jen čte, zdá se to jako relativní maličkost. Vězte však, že je to naprosto geniální způsob, jak si bleskově připravit chutnou a výživnou svačinu do práce, školy nebo na výlet.
    Já mám ve výčtu výše uvedený model od Kenwoodu, u kterého je součástí balení i speciální víko na mixovací džbán. Umixované smoothie tak v nádobě okamžitě zavřu a můžu si ho pohodlně vzít do práce, kde si ho v klidu ze džbánu vypiju. Džbán s víkem vypadá (pro vaši jasnou představu) jako takový velký přenosný hrnek na kafe.
    Neexistuje sice jeden jediný přístup v koncepci funkčního designu smoothie mixeru, ale vždy je kladen důraz na to, aby proběhla příprava nápoje co nejrychleji a nejsnadněji. Jak to chápat? Nejlepší zřejmě bude, vyjmenovat to v jakýchsi bodech – žádné/minimální sestavování přístroje před použitím, snadné vkládání surovin do mixovací nádoby, intuitivní a snadné ovládání a umožnění rychlé konzumace, respektive možnost odnést si nápoj s sebou okamžitě po dokončení (viz. další bod „Mobilita“).


Upozornění časopisu dTest na nebezpečný Smoothie maker

    Velice účinný a oblíbený smoothie maker o výkonu 600 wattů a počtem 20 tisíc otáček za minutu. Prodáván je ve dvou verzích, a to jako set mixér + 4 kusy nádobí, nebo set mixér + 11 kusů nádobí (rozdíl v ceně mezi nimi je nepatrný). Tento přístroj má i svého o třídu výkonnějšího bratříčka, kterým je NutriBullet 900 (základní rozdíl je právě ve výkonu, který zde činí 900 wattů)
    Obecně se nedá říci, že by smoothie nebyl schopen připravit ani klasický stolní, či tyčový mixér. Na druhou stranu se ale také nedá tvrdit, že by byl smoothie mixér čistě jednoúčelovým zařízením (mnohdy je tomu přesně naopak a najdeme na trhu i stroje, které ty klasické širokou škálou svého využití a možností nastavení v mnohém předčí). V čem tedy spočívá jejich odlišnost? Ve zkratce to můžeme shrnout asi tak, že je smoothie mixér koncipován tak, aby ovocné a zeleninové nápoje připravil co nejrychleji a nejpohodlněji a zároveň v maximální možné míře usnadnil následnou konzumaci. Toto shrnutí mnohým možná nic neřekne, a tak si pojďme vše vysvětlit bod po bodu.


Obecně bychom to shrnuli tedy takto (podle důležitosti):

    Pokud nejste z těch, kteří si potrpí na luxusní věci (respektive si je nemůžete dovolit), pak vás koupě nijak extrémně finančně nezatíží. Opravdu obstojných modelů pod tisíc korun je hned několik. Jak jsem již zmínil, já mám doma model od Kenwoodu a opravdu s ním nemám nejmenší problém (jisté nedostatky pochopitelně má, ale vzhledem k jeho ceně to nestojí za řeč). Na internetu jsem na něj sice četl několik špatných uživatelských recenzí, ale ve srovnání s těmi pozitivními, je to zanedbatelné množství. Já osobně jsem se navíc s problémy, o kterých psali jiní uživatelé, nikdy u svého kusu nesetkal. Moje sestra vlastní zde zmiňovaný luxusní Vitamix a uznávám, že práce s ním je o úplně něčem jiném, než je tomu u Kenwoodu. Je však pochopitelné, že si drtivá většina spotřebitelů (včetně mě) nemůže takový přístroj finančně dovolit. Není proto třeba zoufat. Kupte si takový, na který máte peníze. Když budete vybírat obezřetně, jistě se dočkáte kvalitního a spolehlivého pomocníka v kuchyni.
    Super účinný smoothie maker s výkonem 1600 wattů a maximálním počtem 28 tisíc otáček za minutu. Mixovací nádoba o objemu 2,5 litru umožňuje zpracování velkého objemu surovin a naráz tak obslouží hned několik strávníků. Kromě mixování smoothie zvládne i jiné pokrmy (polévky, omáčky, pomazánky, zmrzliny a podobně), což ocení především vyznavači RAW stravy. K přístroji je v balení přiloženo i pěchovadlo a kuchařka.
    Smoothie maker je speciálně zkonstruovaný typ mixéru určený pro přípravu smoothie nápojů. Jeho koncepce má v maximální možné míře usnadnit přípravu a konzumaci. Na trhu dnes existuje celá řada produktů tohoto typu od méně i více renomovaných výrobců. Jednotlivé výrobky se liší v mnoha ohledech včetně ceny.


Kde koupíte hodnocené smoothie makery nejvýhodněji

    Vzhledově decentní a skladný smoothie mixer od anglického výrobce elektroniky Russel Hobbs. Součástí balení jsou i dvě mixovací nádoby (zároveň slouží jako přenosné lahve) a jedna extra nádoba a speciální sekací nůž na ořechy a podobné ingredience. Láhve jsou konstruovány tak, aby pasovaly do držáků nápojů v autech a je možné je bez obav mýt v myčce na nádobí.
    Já sám i ostatní příslušníci mojí domácnosti děláme smoothies několikrát do týdne a proto mluvím na následujících řádcích z vlastní zkušenosti. Zde jsou za mě osobně důvody, proč si koupit smoothie maker.
    Tento smoothie mixer má bezpochyby své mouchy a nedostatky. Je však třeba brát v potaz i jeho velmi nízkou cenu, která je i více než třicetkrát menší, než u těch nejdražších produktů na trhu. Nelze od něj tedy očekávat naprostou dokonalost a není možné ho s takovýmito prémiovými mixery srovnávat. V našich očích je Concept SM 3350 dobrou volbou pro ty, kteří chtějí se smoothies začít a jsou si vědomi jistých omezení tohoto přístroje.
    Otestovali jsme a vybrali pro vás 5 nejlepších přístrojů, které jsou v současnosti na našem trhu k dostání. Všechny spadají do vyšší cenové kategorie, takže pokud hledáte kvalitní přístroje za rozumnou cenu, najdete je v přehledu „TOP 5 smoothie makerů za rozumnou cenu“o něco níže.


Co je smoothie maker a proč si ho pořídit

    Pro někoho možná povrchní parametr, na jehož základě se nemá cenu rozhodovat. Z našeho pohledu je však vzhled a estetika domácích spotřebičů neopominutelnou vlastností. Přece jen je třeba vzít v úvahu, že vám tento přístroj bude v kuchyni stát dennodenně na očích. Chcete se koukat na nějakou ohavnost? Pravděpodobně ne. V tom případě máte štěstí. Až na výjimky z nejlevnější cenové kategorie jsou všechny smoothie mixéry velice pohledné. Některé lze bez nadsázky označit za výrobky s nadčasovým designem. Koneckonců, a to už zde bylo zmíněno, u těchto robotů se předpokládá trvalé umístění někde v rámci pracovního prostoru kuchyně a výrobci s tím naštěstí počítají, což se na jejich vzhledu přímo projevuje.
    Dosti podstatným parametrem těchto robotů je jejich výkon a počet otáček. Leckdo by si mohl říci, že je to jedno. Stačí nechat suroviny mixovat déle a je to. Chyba! Valná většina lidí, kteří si pořizují smoothie mixer, chce „žít zdravě“. Proto často používají takové suroviny, jako jsou například chia semínka (jedná se o extrémně zdravá semínka šalvěje hispánské, která mají průměr okolo jednoho milimetru). Jestli je chcete rozsekat a tím z nich dostat cenné živiny, potřebujete k tomu sílu a rychlost, respektive výkon a velký počet otáček za minutu. Právě v tomto ohledu jsou tito roboti tak specifičtí. Dokážou vytěžit ony kýžené vitamíny, minerály a stopové prvky prakticky z čehokoliv, co je obsahuje (a to rychle). Zkrátka a jednoduše, s banánem si poradíte i v hmoždíři, ale existují ingredience, na které potřebujete specialistu.


Co byste měli vědět, než si smoothie mixer koupíte

    Tento smoothie maker patří k absolutní špičce na trhu, čemuž však odpovídá i jeho vyšší cena. Disponuje obrovským výkonem 1680 wattů a 32 tisíci otáčkami za minutu. Je schopen zpracovat prakticky vše o teplotě mezi minus 40 a plus 120 stupni celsia. Hravě si tak poradí i s jinými pokrmy, nebo nápoji, než jakým je smoothie. V praxi je tak využíván i k přípravě dětských přesnídávek, koktejlů, pomazánek, zmrzlin, krémových polévek a tak podobně.
    Smoothie mixer může stát bez problému vcelku na lince v kuchyni připravený ke každodennímu okamžitému použití. Nemusíte ho schovávat rozebraný někde v šuplíku. Na pracovní ploše vám zabere minimum místa. U malých přístrojů činí tato plocha cca 10×10 centimetrů. U největších pak nějakých 25×25 centimetrů.
    V této kategorii domácí elektroniky platí, že levnější smoothie mixéry nikdy nebudou dosahovat takového výkonu a kvality zpracování, jako ty dražší. Jestliže si však drahý smoothie maker nemůžete dovolit, rozhodně se nebojte koupit si levnější. I mezi nimi se najdou takové, které svou službu splní dobře a důstojně, a to po dostatečně dlouhou dobu.
    Na následujících řádcích najdete přehled 5 celkově nejlepších a 5 nejlepších přístrojů za rozumnou cenu, a to včetně jejich charakteristiky a zhodnocení kladů a záporů. Pod přehledy pak najdete další informace týkající se toho, jak smoothie maker vybrat, jak o něj pečovat a jak je to s jeho cenou a kvalitou.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00