Jak na věc


smoothie mixér ná ovoce

Upozornění časopisu dTest na nebezpečný Smoothie maker

    Dosti podstatným parametrem těchto robotů je jejich výkon a počet otáček. Leckdo by si mohl říci, že je to jedno. Stačí nechat suroviny mixovat déle a je to. Chyba! Valná většina lidí, kteří si pořizují smoothie mixer, chce „žít zdravě“. Proto často používají takové suroviny, jako jsou například chia semínka (jedná se o extrémně zdravá semínka šalvěje hispánské, která mají průměr okolo jednoho milimetru). Jestli je chcete rozsekat a tím z nich dostat cenné živiny, potřebujete k tomu sílu a rychlost, respektive výkon a velký počet otáček za minutu. Právě v tomto ohledu jsou tito roboti tak specifičtí. Dokážou vytěžit ony kýžené vitamíny, minerály a stopové prvky prakticky z čehokoliv, co je obsahuje (a to rychle). Zkrátka a jednoduše, s banánem si poradíte i v hmoždíři, ale existují ingredience, na které potřebujete specialistu.
    Velice účinný a oblíbený smoothie maker o výkonu 600 wattů a počtem 20 tisíc otáček za minutu. Prodáván je ve dvou verzích, a to jako set mixér + 4 kusy nádobí, nebo set mixér + 11 kusů nádobí (rozdíl v ceně mezi nimi je nepatrný). Tento přístroj má i svého o třídu výkonnějšího bratříčka, kterým je NutriBullet 900 (základní rozdíl je právě ve výkonu, který zde činí 900 wattů)


Co je smoothie maker a proč si ho pořídit

    Obecně se nedá říci, že by smoothie nebyl schopen připravit ani klasický stolní, či tyčový mixér. Na druhou stranu se ale také nedá tvrdit, že by byl smoothie mixér čistě jednoúčelovým zařízením (mnohdy je tomu přesně naopak a najdeme na trhu i stroje, které ty klasické širokou škálou svého využití a možností nastavení v mnohém předčí). V čem tedy spočívá jejich odlišnost? Ve zkratce to můžeme shrnout asi tak, že je smoothie mixér koncipován tak, aby ovocné a zeleninové nápoje připravil co nejrychleji a nejpohodlněji a zároveň v maximální možné míře usnadnil následnou konzumaci. Toto shrnutí mnohým možná nic neřekne, a tak si pojďme vše vysvětlit bod po bodu.
    Smoothie maker je speciálně zkonstruovaný typ mixéru určený pro přípravu smoothie nápojů. Jeho koncepce má v maximální možné míře usnadnit přípravu a konzumaci. Na trhu dnes existuje celá řada produktů tohoto typu od méně i více renomovaných výrobců. Jednotlivé výrobky se liší v mnoha ohledech včetně ceny.
    Když umývám použité díly od klasického mixéru, tak mi to trvá asi tak třikrát déle, než u makeru. Možná to tak není u všech výrobků, ale já to tak mám.
    Otestovali jsme a vybrali pro vás 5 nejlepších přístrojů, které jsou v současnosti na našem trhu k dostání. Všechny spadají do vyšší cenové kategorie, takže pokud hledáte kvalitní přístroje za rozumnou cenu, najdete je v přehledu „TOP 5 smoothie makerů za rozumnou cenu“o něco níže.


Co byste měli vědět, než si smoothie mixer koupíte

    Máme li mluvit narovinu, pak vám doporučujeme si smoothies v různých obdobách připravit v jakémkoliv klasickém mixéru, abyste zjistili, zda je vám tato forma konzumace ovoce a zeleniny alespoň trochu blízká. Ostatně, nemá cenu si kupovat robota (i kdyby měla být jeho cena „pouhých“ tisíc korun) na něco, co nevím, jestli budu pít. Jakmile však zjistíte, že je to něco, co je vám blízké, rozhodně si ho kupte. Pokud nic jiného, pak je samotná praktičnost tohoto přístroje dostatečným důvodem ke koupi. Jaký je rozdíl mezi levnějšími a dražšími přístroji rozebereme v dalším odstavci.
    Výrobek Smoothie maker s označením BN 9003 – série COCO34 byl v půli roku 2012 v rámci systému RAPEX nahlášen jako nebezpečný, a to z důvodu nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Detailní informace o tomto výrobku můžete získat buď na stránce časopisu dTest, nebo v informační zprávě systému RAPEX z 29. týdne roku 2012.
    Obavy o to, že zaplatíte i několikatisícové částky za smoothie mixér, který nevyužijte k ničemu jinému, než k mixování nápojů z ovoce a zeleniny jsou v zásadě mylné (pokud se tedy nebavíme o některých přespříliš levných přístrojích za pár set korun, které mají mnohdy problém splnit i svou primární funkci). Kvalitní a dražší smoothie makery mají neskutečně širokou škálu využití v kuchyni, což je mimo jiné dáno i množstvím funkcí a nastavení. S jejich pomocí tak hravě přichystáte pomazánky, krémové polévky, zmrzliny, omáčky, přesnídávky, krémy, těsta a mnoho dalšího.


Obecně bychom to shrnuli tedy takto (podle důležitosti):

    Neexistuje sice jeden jediný přístup v koncepci funkčního designu smoothie mixeru, ale vždy je kladen důraz na to, aby proběhla příprava nápoje co nejrychleji a nejsnadněji. Jak to chápat? Nejlepší zřejmě bude, vyjmenovat to v jakýchsi bodech – žádné/minimální sestavování přístroje před použitím, snadné vkládání surovin do mixovací nádoby, intuitivní a snadné ovládání a umožnění rychlé konzumace, respektive možnost odnést si nápoj s sebou okamžitě po dokončení (viz. další bod „Mobilita“).
    Vrcholný model značky NutriBullet s ohromujícím výkonem 1700 wattů a multifunkčním využitím v kuchyni. Disponuje přednastavenými režimy mixování, a to i režimem mixování polévek s ohřevem. Balení obsahuje mimo jiné i nádoby s objemem 0,9 a 1,3 litru a speciální nádobu SouperBlast s dvojdílnou pokličkou a ventilem pro přípravu polévek. Je vybaven technologií, která sama pozná, kdy je nápoj, nebo pokrm umixován do žádoucí konzistence.


Kde koupíte hodnocené smoothie makery nejvýhodněji

    Pokud nejste z těch, kteří si potrpí na luxusní věci (respektive si je nemůžete dovolit), pak vás koupě nijak extrémně finančně nezatíží. Opravdu obstojných modelů pod tisíc korun je hned několik. Jak jsem již zmínil, já mám doma model od Kenwoodu a opravdu s ním nemám nejmenší problém (jisté nedostatky pochopitelně má, ale vzhledem k jeho ceně to nestojí za řeč). Na internetu jsem na něj sice četl několik špatných uživatelských recenzí, ale ve srovnání s těmi pozitivními, je to zanedbatelné množství. Já osobně jsem se navíc s problémy, o kterých psali jiní uživatelé, nikdy u svého kusu nesetkal. Moje sestra vlastní zde zmiňovaný luxusní Vitamix a uznávám, že práce s ním je o úplně něčem jiném, než je tomu u Kenwoodu. Je však pochopitelné, že si drtivá většina spotřebitelů (včetně mě) nemůže takový přístroj finančně dovolit. Není proto třeba zoufat. Kupte si takový, na který máte peníze. Když budete vybírat obezřetně, jistě se dočkáte kvalitního a spolehlivého pomocníka v kuchyni.
    Tento přístroj lze označit za pomyslný Rolls-Royce mezi smoothie makery. Disponuje výkonem 1000 wattů a dosáhne úctyhodných 37 tisíc otáček za minutu. Vyznačuje se vysokou kvalitou zpracování a širokou variabilitou, co do nastavení i možností využití. Design je nadčasový a přístroj tudíž nádherně vypadá. Mnoha odborníky na zdravou stravu je označován jako nejlepší smoothie mixer na světě.
    Já sám i ostatní příslušníci mojí domácnosti děláme smoothies několikrát do týdne a proto mluvím na následujících řádcích z vlastní zkušenosti. Zde jsou za mě osobně důvody, proč si koupit smoothie maker.
    Stylový a po praktické stránce uživatelsky nanejvýš funkční smoothie maker Kenwood SB 055 je výbornou volbou pro všechny, kteří si chtějí bez přemýšlení a během chvilky přichystat lahodný ovocný, či zeleninový nápoj. Má dvě volby rychlosti a pulsní tlačítko. Nemá problémy ani s tvrdšími kusy zeleniny ani s ledem. Z hlediska zátěže si dlouhodobě hravě poradí i několikanásobným použitím každý den.


Levný versus drahý smoothie maker

    Super účinný smoothie maker s výkonem 1600 wattů a maximálním počtem 28 tisíc otáček za minutu. Mixovací nádoba o objemu 2,5 litru umožňuje zpracování velkého objemu surovin a naráz tak obslouží hned několik strávníků. Kromě mixování smoothie zvládne i jiné pokrmy (polévky, omáčky, pomazánky, zmrzliny a podobně), což ocení především vyznavači RAW stravy. K přístroji je v balení přiloženo i pěchovadlo a kuchařka.
    Já mám ve výčtu výše uvedený model od Kenwoodu, u kterého je součástí balení i speciální víko na mixovací džbán. Umixované smoothie tak v nádobě okamžitě zavřu a můžu si ho pohodlně vzít do práce, kde si ho v klidu ze džbánu vypiju. Džbán s víkem vypadá (pro vaši jasnou představu) jako takový velký přenosný hrnek na kafe.
    Na následujících řádcích najdete přehled 5 celkově nejlepších a 5 nejlepších přístrojů za rozumnou cenu, a to včetně jejich charakteristiky a zhodnocení kladů a záporů. Pod přehledy pak najdete další informace týkající se toho, jak smoothie maker vybrat, jak o něj pečovat a jak je to s jeho cenou a kvalitou.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00