Jak na věc


slavnost tri kralove krchleby

Informace pro zájemce o účast v kostýmovaném průvodu

    www.facebook.com/drazdany.net | www.facebook.com/drazdany.nakupy | www.facebook.com/drezno.info | www.facebook.com/drezden.info | www.twitter.com/drazdany | www.twitter.com/DREZNOinfo
    Drážďanská vánoční štola je po staletí součástí drážďanské kulturní historie. Toto pečivo mělo odedávna své nezastupitelné místo v domácnostech králů, knížat a samozřejmě především samotných občanů drážďanských.
    Touha lidí vracet se k historii a navazovat na dávné tradice je však, zdá se, nekonečná a snad i proto jsou od roku 1990 slavnosti opět neodmyslitelnou součástí Českého Krumlova. Na organizaci novodobých slavností se od roku 1990 do dnešních dnů vystřídalo mnoho osobností a pořádajících subjektů. V současné době jsou pořadateli Slavností pětilisté růže město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov a Českokrumlovský rozvojový fond.


Slavnosti pětilisté růže

    V 11 hodin se průvod s několikatunovou štolou taženou koňským čtyřspřežím vydá ulicí Taschenberg, na rohu Rezidenčního zámku odbočí doleva do ulice Schlossstrasse, projde zámeckou branou Georgentor, pak odbočí doprava do ulice se známou nástěnnou malbou Fürstenzug (Knížecí průvod), potom lehce doleva do ulice Töpferstrasse, pak doprava kolem kostela Frauenkirche do ulice Landhausstrasse, pak doleva do Schießgasse a opět doleva ulicí Rampische Strasse zpátky ke kostelu Frauenkirche, přes náměstí Neumarkt (kolem Dopravního muzea) zpět do ulice Augustusstrasse, opět branou Georgentor a ulicí Schlossstrasse směrem na vánoční trh Striezelmarkt. Na náměstí Altmarkt průvod s obří štolou dorazí zhruba kolem poledne.
    KDE: trasa průvodu: ulice Taschenberg, ulice Schlossstrasse, zámecká brána Georgentor, ulice Augustusstraße (kolem Knížecího průvodu), ulice Töpferstraße (Hilton), kolem Frauenkirche (mezi nákupním centrem QF a kostelem), ulice Landhausstraße, ulička Schießgasse, ulicí Rampische Straße zpět k Frauenkirche, přes náměstí Neumarkt kolem Dopravního muzea, znovu Augustusstraße, znovu zámecká brána Georgentor, Schlossstraße, náměstí Altmarkt (vánoční trh Striezelmarkt).
    Letošní štola bude mít určitě opět dobrých pár tun. Přesný rozměr a váha letošní štoly jsou až do Štolové slavnosti tajné. Vejdou ve známost vždy až těsně před slavností. Největší atrakcí je ovšem vlastní štolové procesí. Každý rok se na slavnosti očekává mnoho desetitisíců návštěvníků, mezi nimiž jsou i tisíce z Česka.


DRÁŽĎANY: Vánoční informace pro cestovní kanceláře

    Na pódiu na náměstí Altmarkt bude přítomen i český tlumočník, aby českým návštěvníkům zprostředkoval průběh slavnosti na pódiu a vítací proslovy saského kurfiřta Augusta Silného. Na Striezelmarktu bude obří štola krátce po polední naříznuta obřím, 1,6 metrů dlouhým, štolovým nožem. Poté se zahájí prodej naporcované obří štoly a na jevišti začne slavnostní program. Zhruba půlkilový kousek štoly stojí šest euro. Drážďanští pekaři darují část výdělku na na podporu vzdělání v oborech pekařství a cukrářství. Zhruba v 15:30 Štolová slavnost na vánočním trhu Striezelmarkt skončí.
    PRO AKREDITOVANÉ FOTOGRAFY a KAMERAMANY: Fotopunkt 1 v ulici Augustusstrasse a Fotopunkt 2 před kostelem Frauenkirche (viz níže trasa průvodu na google mapách) - Akreditace v češtině tady.PRO MÉDIA: Kompletní vánoční fotogalerie na https://goo.gl/photos/LbtxCx3i2FbtLTvL8.
    Tradice současných českokrumlovských slavností vychází ještě z doby c.k. mocnářství. Tehdejší „festy" se v souladu s národnostním složením odehrávaly s většinovým německým podílem. Bylo tomu tak i při velkých městských slavnostech v roce 1909 k 600. výročí města. Slavnost se tehdy konala dva dny v říjnu a jejím hlavním hostem byl zámecký pán kníže Adolf Josef ze Schwarzenbergu. Součástí programu byly koncerty městské hudby a zpěváckých spolků a slavnostní osvětlení města. Střed města se stal jevištěm nákladně kostýmové a dobře inscenované historické hry.


Vánoční Drážďany | zima 2018/19

    Letošní zahájení průvodu je na ulici Taschenberg mezi Rezidenčním zámkem a východní stranou Zwingeru. Tam začíná již 9:30 ráno pódiový program. Za účasti dvorního kašpara Frölicha se na jevišti bude odvíjet slavnostní show vztahující se k historii štoly. V 10 hodin proběhne slavnostní zahájení slavnosti, při němž zástupci drážďanského pekařského svazu a jejich hosté přivítají návštěvníky slavnosti. Kolem 10:40 dojde ke slavnostnímu odhalení letošní obří štoly.
    Myšlenka obdobných velkých historických městských slavností pak na dlouhou dobu zapadla. Teprve v roce 1968 přišla chvíle vhodná pro uspořádání prvního ročníku. Mužem, který se nejvíce zasloužil o znovuzrození slavností, byl českokrumlovský divadelník, herec, režisér a scénárista Antonín Zwiefelhofer, který byl později po zásluze oceněn pamětní plaketou I. stupně za zásluhy o rozvoj města Český Krumlov. Slavnosti pětilisté růže se pod jeho organizačním vedením uskutečnily ještě v letech 1969 a 1970, aby byly opět na řadu let - tentokrát z moci úřední - zapomenuty. Komunisté odmítali propagovat feudály.
    UDÁLOSTI: slavnostní zahájení 28.11.2018 v 16 h | bohoslužba v kostele Kreuzkirche 28.11.2018 v 15 h | hlavní událostí Striezelmarktu bude 25. Štolová slavnost »Stollenfest« 8.12.2018 | Prodejní neděle v centru Drážďan 9.12.2018


NEWSLETTER | Přihlášení k oběru

    Drážďanská vánoční štola se vyrábí pouze ve zhruba 130 pekařstvích a cukrářstvích v Drážďanech a jejich okolí. Na její výrobu se používají vybrané suroviny v přesně daném poměru. Originální drážďanská vánoční štola je rozinková a poznáte ji podle pečeti kvality.
    Nejen v Egyptě mají pyramidy, v Krušných horách jakbysmet... Spoustu zajímavostí o vánočních trzích a zvycích v Drážďanech se dozvíte v našem vánočním lexikonu. Stačí pouze kliknout na výraz, který Vás zajímá...
    Štolová slavnost, německy »Stollenfest«, se koná v sobotu o druhém adventním víkendu a certifikovaná drážďanská pekařství a cukrářství na ni společně pečou obří štolu. Asi nejznámější saský panovník August Silný rád pořádal velkolepé a bouřlivé barokní slavnosti. V roce 1730 si pro jednu z nich, nazvanou »Zeithainer Lustlager« čili  »Zeithainský tábor rozkoše a radosti«, nechal upéct obří štolu o váze 1,8 tun a zhotovit obrovský nůž na její nakrojení. Augustova obří štola byla pečena několik dní ve speciálně pro ni zhotovené peci. Dnes již pekaři obří štolu nepečou jako jeden velký kus, ale rozdělí si práci a každé pekařství upeče několik 8kilových plátů, které se pak slepí cukrovou hmotou, takže z nich vznikne několikatunové dílo.


Užitečné rady a tipy pro nákup štoly

    Bez drážďanské štoly si v Sasku neumí Vánoce představit asi nikdo. »Půlku, prosím!« Tak to můžete říct pouze, kupujete-li si polovinu tradiční štoly čtyřlibrové, která v přepočtu váží zhruba dvě kila. Její polovina má pak tedy necelé kilo.
    Štolový nůž slouží ke krájení saské vánoční speciality – drážďanské štoly. Tato pochoutka se peče dlouho dopředu, aby na Štědrý den byla náležitě uležená. Potom se krájí speciálním způsobem. Štolový bochník se rozkrojí nejdříve na dvě poloviny a oba konce se poté přisunují k sobě, aby povrch řezu neosychal.
    Dnes vyrábí drážďanskou štolu zhruba 130 drážďanských pekařů a cukrářů. A i když je základní recept na štolu stejný, má i přesto každý pekař svou rodinnou recepturu, která se většinou předává z generace na generaci.
    KDY: 08.12.2018, 10:30-15:30, start průvodu kolem zhruba jedenácté v ulici Taschenberg, nakrojení štoly kolem dvanácté na náměstí Altmarkt | Všechny uvedené časy jsou jen přibližné a mohou se změnit, zejména v důsledku aktuální dopravní situace.
    Akreditace, tiskové konference, zprostředkování fotografií nebo partnerů pro rozhovory a veškeré informace týkající se drážďanského vánočního trhu Striezelmarkt pro tisk a média.


Fotogalerie Slavností 2014

    KE STAŽENÍ: vánoční brožura Drážďany a Polabí 2018/2019 (česky, EN, DE, RU...) | Německý program Striezelmarktu v textové verzi (PDF, 150 kB, DE) | Trojjazyčná brožura | Program a plánek Striezelmarktu na photos.google.com
    Hlavní událost vánočního trhu Striezelmarkt, Štolová slavnost, začíná v sobotu o druhém adventu (8.12.2018) na ulici Taschenberg. Historický průvod s několikatunovou obří štolou taženou čtyřspěžím, doprovázený zástupci cechů a tradičních řemesel se vydá na zhruba hodinovou cestu kolem Rezidenčního zámku a kostela Frauenkirche směrem na vánoční trh Striezelmarkt, kde bude štola zhruba kolem poledne nakrojena a rozprodána návštěvníkům vánočního trhu. Letos se koná jubilejní 25. ročník slavnosti. Drážďanští pekaři spočítali, že za minulých 24 let upekli celkem 77 tun obří štoly.
    Aktuální akce v Drážďanech a okolíDopravaParkováníUbytováníRestauracePředpověď počasí ☀☂ Ekologická omezeníSvátky v SaskuNákupyPlatba kartouBanky a směnárnyMapy (i ke stažení)Časté dotazyDalší užitečné informace ⓘLetiště ✈

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00