Jak na věc


sedmero krkavců

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

    Režisérka Alice Nellis zvládla natočit už sedm celovečerních filmů a letos poprvé, svým osmým filmem, se pustila do žánru pohádky. A jak už bývá jejím zvykem, hlavním hrdinou jejího filmu je opět žena.
    Ku škodě ale nutno přičíst o něco málo urychlený závěr, který se kupodivu dost rychle odvykládá a zjednoduší vzpomínkou do minulosti. Ve výsledku je ale film Sedmero krkavců jednou z nejúžasnějších výprav mezi pohádky. Proto si ji nenechte ujít, i když jste z podobných pohádek dávno vyrostli.
    Alice Nellis pohádkou dokázala, že se umí pohybovat napříč filmovými žánry a rozhodně patří k nejlepším českým režisérkám. Zcela naplno využívá zvoleného prostředí, které na plátno přenáší výborná kamera Matěje Cibulky. Její povedený scénář zbytečně nenechává vykecávat postavy, ale dává prostor líbivým (v dobrém slova smyslu) scénám – ať už to je romantické dovádění prince a Bohdanky nebo dramatické trhání kopřiv.


Jakub a obří broskev SD (movie)

    Chválu nemohu šetřit ani na zlou královnu Alexandru, kterou vystihla Sabina Remundová. Na scény s ní se vyloženě těšíte, možná i proto, že svým zjevem, kterému dost namohlo maskování a kostýmy, může lehce připomínat něco málo z burtonovského zpracování Alenky v říši divů… A pochvala čeká i Zuzanu Bydžovskou v roli čarodějnice Gabriely, jenž na vás dýchne typickou čistou energií, kterou (hodné) čarodějnice mají.
    Pokračování kouzelnické fantasy série Fantastická zvířata, dějově předcházející událostem známým z Harryho Pottera, se nese ve velmi podobném duchu jako její první díl, uvedený v kinech před dvěma lety.
    Vedle herců tu hraje hlavní roli příroda, barvy střídajících se ročních období a protiklad světla a temnoty. Není proto divu, že filmový štáb natáčel z velké části na skutečných místech. Zámek zlé královny Alexandry a prince Bartoloměje si zahrál hrad Zvíkov. Řeka, ve které Bohdanka smáčí kopřivy, je Lomnice v okolí magické přírodní památky Vystrkov na Písecku. Všechna místa jsou ve filmu vidět i z perspektivy krkavců plachtících vzduchem. Ve snímku Sedmero krkavců se realita přirozeně míchá s fantazií a skutečná místa s filmovou fikcí. Vydejte se je objevovat spolu se statečnou a obětavou Bohdankou.


Komentáře (napište Váš názor na film, Váš komentář může zajímat i ostatní)

    Pohádkový příběh vychází z klasické pohádky Boženy Němcové Sedmero krkavců. Mladá dívka na sebe bere těžký úkol. Musí se pokusit zachránit své bratry a zbavit je prokletí, které na ně uvrhla jejich matka. Je to příběh o odvaze, vytrvalosti, ale také síle slova, pravdy a opravdové lásky... Hlavní hrdinkou je mladá dívka Bohdanka, která se narodí do utrápené rodiny pekaře, jehož žena před lety v návalu vzteku proklela sedm svých synů a z těch se stali krkavci. Rodiče před Bohdankou toto rodinné neštěstí tají. Když se Bohdanka na prahu dospělosti dozví o prokletí své rodiny, rozhodne se, že musí bratry zachránit. Od místní čarodějky se jí dostane rady, že musí svým bratrům ušít košile. Ale ne lecjaké - sama bez pomoci musí natrhat kopřivy, zpracovat vlákna, utkat látku a ušít každý steh. Bohdanka se vydává na dlouhou cestu za záchranou svým bratrů.
    Celý snímek je natočen jako sebejistý rodinný dobrodružný film, nikoli jako komerční pohádka balancující mezi Troškovou uječenou taškařicí (Princezna ze mlejna) a Vorlíčkovou koprodukcí (viz. pohádky Kouzelný měšec, Pták Ohnivák nebo Jezerní královna), přesto, že se jedná o česko-slovenskou koprodukci.
    Ač nemusíte mít v oblibě představitelku hlavní role Bohdanky Marthu Issovou, budete muset uznat, že se své role ujala se vší ctí a dala do ní vše. Ono totiž při představě, že máte diváka bavit němou rolí více než hodinu, můžete jednoduše dojít k tomu, že to není nic jednoduchého. Přitom Issová roli drzé a upovídané a přesto němé Bohdanky zvládla naprosto dokonale. Při němých scénách si pak budete užívat chvilky, kdy jedna postava hádá, co Issová předvádí a dost často si přitom vzpomenete na známou hru Activity. A ačkoli si hlavní hrdinku zákonitě představujete jako krásku z titulek časopisů, filmu obsazení Issové vůbec neškodí.


NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

    Pohádkový příběh od Boženy Němcové se jmenuje Sedmero krkavců. Pohádka začíná, když matka v rozčílení prokleje svých sedm synů, kteří se promění v krkavce. Smutná matka má ještě jedno dítě a to nejmladší dcerku Bohdanku. Bohdanka se rozhodne vydat do světa, aby své bratry z prokletí vysvobodila...
    Pohádku Sedmero krkavců (slovensky Sedem zhavranelých bratov na motivy pohádky Pavla Dobšinského s názvem Traja zhavranelí bratia aneb každá krajina má svého hrdinu…), vycházející z povídky Boženy Němcové, napsala a natočila Nellis na popud svých tří dětí.
    Jmenuji se David a těší mě, že jste navštívili můj web FilmovýGuru.cz. Baví mě filmy sledovat, baví mě o nich diskutovat a hodnotit je s přáteli. Baví mě sledovat novinky z filmového světa a informace předávat dál.
    Příběh je takový, jak ho zná většina z nás (a teď se určitě odpoutejte od depresivní televizní verze pohádky Ludvíka Ráži). Dívka Bohdana se vydá zachránit svých sedm bratrů, které jejich vlastní matka proklela do podoby havranů. Aby kletba byla zničena, musí jejich sestra Bohdana projít těžkou cestou a navíc bez jediného vydaného slůvka…


Zvonilka: Tajemství křídel (movie)

    Od minulého víkendu jste v kině mohli navštívit novou pohádku Alice Nellis Sedmero krkavců. A pokud jste tak ještě neučinili, tak to v nejbližší době rozhodně napravte. Stojí to totiž za to!
    Pokračování kouzelnické fantasy série Fantastická zvířata, dějově předcházející událostem známým z Harryho Pottera, se nese ve velmi podobném duchu jako její první díl, uvedený v kinech před dvěma lety.
    P. S. Jelikož jsem před nedávnem vychvaloval Svěrákovy Tři bratry, tak musím lehce poupravit hodnocení a Sedmero krkavců jednoznačně postavit na první místo zhlédnutých pohádek za dobu fungování Filmového Guru!

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00