Jak na věc


sál hlavní nádraží divadlo

Vladimír Morávek, režisér, umělecký šéf Divadla Husa na provázku

    „Pokolení bez lásky, jakým písmem se zapíšeš do dějin trýzně?  Kde jest hudba, která k tobě blízce promluví? Kde jsou zdi, které tu hudbu obejmou? To se píše na třetí straně scénáře představení Leoš aneb tvá Nejvěrnější, kterou hraje Divadlo Husa na provázku sídlící v Brně – městě Leoše Janáčka.“
    Tahle otázka mi přijde spíše jako špatný vtip, ten sál už tu měl být dávno. Pomohl by orchestru, publiku a snad i kritikům by se lépe psaly jejich bonmoty.
    Kongresové, výstavní a společenské centrum ALDIS se nachází v klidném prostředí na levém břehu řeky Labe nedaleko historického centra Hradce Králové. Bylo otevřeno v roce 1993. Svými možnostmi využití patří mezi jedinečné budovy v městě Hradec Králové i v celé České republice.
    Množnost datové projekce z projektoru BARCO DP2K-20C o výkonu 20.000 ANSI lm na projekční plátno 7 x 6 m. Pro využití celé plochy plátna doporučujeme použít formát 4 : 3 (7 x 5,25 činné plochy).Základní zdroje signálu jsou multimediální PC a BlueRay diskový přehrávač v režii.


Marek Eben, herec, moderátor a hudebník

    Praktikábly - celkem 80 m2 praktikáblů - variabilní moduly 2 x 1 m. Možnost elevace na jevišti ve třech výškových stupních (15, 30 a 60 cm), nebo molo – variabilní prodloužení podia ve výšce pevného jeviště.Sametové výkryty - možnost zmenšení scény zavěšením tmavěfialových výkrytů, které spolu se zadním horizontem vytvářejí kompletní vykrytí scény.
    Tahy - je možno využít 12 ks tahů k zavěšení dalších efektových světel, bannerů, dekorací, atp. na konstrukci Alutruss-Trisystem ve třech řadách o délkách 20, 18 a 16 metrů. Maximální zatížení jednoho tahu - 250 kg, maximální nosnost jedné řady - 1 tuna.
    Jeden z největších sálů v ČR, největší v Královéhradeckém kraji. Variabilní prostor s tanečním parketem, nebo stupňovitou divadelní stavbou, lze využít na konference, výstavy, divadelní představení, plesy, módní přehlídky, sportovní a taneční akce. Sál bez denního světla má dvě přísálí s okny. Sál je vybaven kvalitní zvukovou i osvětlovací technikou, prostorným jevištěm s velkým šatnovým zázemím.


Magdalena Kožená, mezzosopranistka

    „Brno jako významné středisko umění a mezinárodně proslulé centrum života Leoše Janáčka a jeho hudby potřebuje naléhavě moderní koncertní sál, a to odnepaměti. Zkušenosti všech dirigentů světa říkají, že symfonický orchestr bez prostředí adekvátního jeho přirozeným ambicím strádá. Filharmonie Brno je těleso, které si vzhledem ke své pozoruhodné tradici i kvalitě takový sál více než zaslouží.“
    Navíc, Leoš Janáček, skladatel z těch největších a mému srdci nejbližších, by se v nebi dmul pýchou a třeba by nám seslal svou novou symfonii. No, nevím, ale lásku a požehnání určitě!“
    Plán sedadel Velkého sálu Kongresového centraPlán sedadel Velkého sálu Kongresového centra s přístavkyPůdorys Velkého sáluPůdorys přízemí a foyerPůdorys 1. podzemního podlažíPůdorys 1. balkonu a foyer
    Ve velkém sále je instalován kongresový ozvučovací systém. Sál je dále vybaven kanálovými infrazářiči s možností poslechu mluveného slova prostřednictvím bezdrátových kanálových přijímačů se sluchátky (240ks). Velký i malý sál je vybaven indukční smyčkou umožňující poslech i nedoslýchavým.
    „Besední dům je krásný prostor, ale pro brněnskou filharmonii není ideální, nedají se v něm totiž hrát velká symfonická díla. Přeji filharmonii nový koncertní sál, aby už konečně nemusela hledat azyl v divadle, ale přesunula se do vlastního.“


Podpora pro stavbu nového koncertního sálu

    „Filharmonie Brno má snad nejhorší pracovní podmínky ze všech orchestrů v republice. Nový sál dlužíme památce Leoše Janáčka, jehož vrcholná díla nemáme kde hrát.“
    Je to asi tak, jako kdyby Kometa musela trénovat na zamrzlém rybníku a byly po ní vyžadovány špičkové výkony. Pokud Brno v nejbližších letech nepostaví nový koncertní sál, propásne významnou příležitost stát se pravou kulturní metropolí.“
    Pro připojení k el.síti na jevišti slouží 4 podlahové krabice 230v/16A umístěné po bocích u stěny, 2x vlevo,2x vpravo.Jsou využívány zejména k připojení hudebních aparatur hudebních skupin apod.


Milan Uhde, spisovatel a dramatik

    Základní ozvučení je dvěma Line Array systémy Martin Audio složených z 8 kusů W8LMI a jednoho subwooferu WMX. Pro odposlechy na jevišti jsou určeny profesionální monitory Martin Audio F8 - 6 ks a LE1200 - 6 ks. Výkonové zesilovače Powersoft jsou digitální procesorové s celkovým výkonem 20 kW pro hlavní ozvučení. Pro konferenční ozvučení jsou navíc použity vykrývací soustavy mini Line Array Martin Audio Omniline a stropní reproduktorové soustavy Sound Tube. Pro jejich výkonové napájení jsou použity opět digitální procesorové zesilovače Powersoft. Režijní zpracování signálu je na digitálním mixážním pultu Allen Heath iLive112 s 48 vstupy a 16 výstupy s kontrolními odposlechy Genelec. Snímání signálu je 10 bezdrátovými mikrofony AKG a řadou profesionálních dynamických a kondenzátorových mikrofonů.
    Od té doby jsme se v Brně naštěstí alespoň v něčem posunuli. Máme kvalitní symfonický orchestr, ale s koncertním sálem jsme na tom zatím stejně jako za Janáčka.
    „Brno je město mému srdci nejbližší a tak to i zůstane; proto nemůžu zůstat lhostejná, když vidím, v jak nevyhovujících podmínkách pracují moji kolegové z filharmonie a jak jsou ochuzováni posluchači brněnských koncertů.
    „Vypadá to, jako by koncertní sál patřil do kategorie luxusu. To je ovšem omyl. Koncertní sál je v podstatě taková posilovna ducha – a není pochyb o tom, že tak velké město jako Brno, navíc s takovou hudební tradicí, by tuto posilovnu bohatě využilo.“


Liběna Rochová, oděvní designérka

    Sál je vybaven sekčním osvětlením sálu; pro účely koncertů a dalších akcí také kvalitním scénickým osvětlením s ovládáním přes světelný pult z režie sálu.Světelný pult Philips Strand Lighting Palette je využíván k ovládání stacionární stmívací jednotky Nova Lighting EDS 72 (72 stmívatelných okruhů) Konvenční osvětlení..Možnost připojení DMX signálu také z jeviště. Ve stropním podhledu je umístěno 6 divadelních reflektorů Teclumen Atto PC 2000 a 8 ks Teclumen Curva PC 1200. Na podvěsech 2. balkónu je 8 reflektorů (4x Teclumen Atto 2000 a 4x profilový reflektor R.Juliat 600 sx/1000W. Před jevištěm,v rozích balkónů jsou na každé straně umístěny světelné baterie s šesti reflektory (3x profil.R.Juliat 600sx/1000W a 3x Teclumen Curva PC 1200/1000W). Nad jevištěm možnost zavěšení příhradových konstrukcí na 12 lanových tahů ve třech řadách a následné montáže dalšího osvětlení nebo dekorace. K dispozici jsou také 2 ks sledovacích reflektorů R.Juliat Cricket 1000W se stojany. 
    „Vzpomínám si, že mi v roce 1946 říkal tatínek, že teď po válce dostane Brno velký koncertní sál už brzy. Za uplynulých sedmdesát let se ta představa změnila v sen. Je nejvyšší čas jej splnit a vypadá to, že je to reálné.“
    Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
    Víceúčelový sál vhodný především pro koncerty, konference, sympozia, vzdělávací akce, slavnostní ceremoniály, kontraktační výstavy, plesy, módní přehlídky a jiné společenské akce. Maximální kapacita je 881 míst.
    Dále je k dispozici 20 kusů LED reflektorů PAR 64 (s možností RGB míchání barev), které jsou obvykle používány k osvětlení zadní obloukové stěny jeviště.
    Další možné připojení externích zařízení je v prostoru jeviště, kde lze po obou stranách připojit zařízení s koncovkou: HDMI / VGA / S-Video / Video RCA, vše včetně zvuku.


Stavbu nového koncertního sálu podporují významné osobnosti z celé republiky

    Klášter a nemocnice byla vždy centrem, kde se spojovaly myšlenky ducha, medicíny, etika a umění. Dohromady se podporují a slouží k upevnění morálních hodnot naší společnosti.
    „Kultura je ta správná cesta pro Brno. Máme obyvatelům Brna, potažmo střední Evropy co nabídnout, jen je tomu třeba vytvořit vhodné podmínky. Jedním z nezbytných kroků je dle mého názoru i zbudování kvalitního hudebního sálu – nejen z respektu k dílu Leoše Janáčka, ale především jako investici do naší budoucnosti.“

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00