Jak na věc


rozumí tomu jako

Dcera ukrývala tři roky mrtvou matku, našli ji, až když ...

    Vědecký časopis Science uveřejnil převratnou studii maďarského vědce Attily Andicse. Profesor prestižní Univerzity Eötvöse Loránda přišel na to, že psi jsou schopni oddělit význam slov od tónu hlasu. Většina lidí si přitom myslí, že pejsci reagují hlavně na barvu hlasu.
    Tato studie je prvním krokem k pochopení, jak psi interpretují lidskou řeč. Výsledky výzkumu nám mohou pomoci k tomu, aby byla komunikace i spolupráce mezi psy a lidmi ještě efektivnější, prohlásil autor studie Attila Andics.
    Psi rozumí lidské řeči víc, než si vědci mysleli. Mazlíčci jsou podle nejnovější studie schopni rozlišit to, co jim říkáme, od toho, jak to říkáme. Na zpracování slov využívají levou hemisféru - stejně jako lidé.
    Vědci psům měřili nervovou aktivitu v mozku, zatímco poslouchali své páníčky. Ti jim říkali různá slova různou intonací - ať už smysluplná slova a spojení jako hodný kluk nebo dobrá zpráva, či třeba spojky jako když, ale i, i když.
    Andics zapojil do studie 13 psů různých ras. Šlo o zlaté retrívry, border kólie, německé ovčáke a čínské chocholaté, kteří měli být dobře vycvičení. Asi sedm minut totiž museli vydržet ležet téměř bez hnutí, zatímco jim prováděli sken.


Necháváte svého pejska dlouho o samotě? Může trpět depresí!

    A zjistili, že psi, podobně jako lidé, využívají levou hemisféru mozku na zpracování slov, zatímco ta pravá reagovala více na intonaci. Reakce nastala jen po smysluplných výrazech. To vědce přesvědčilo, že psi dokážou zpracovat intonaci lidské řeči nezávisle od našich slov.
    Ne všichni vědci se ale s tímto výzkumem ztotožňují. Někteří upozorňují, že výsledky studie přímo neznamenají, že psi rozumí tomu, co lidé říkají. Ta studie netvrdí, že psi dokážou pochopit smysl slova. Jen to, že zpracovávají slova a zvuky odděleně, sdělil arizonský vědec Clive Wynne.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00