Jak na věc


rovina písek

Bohoslužba u kapličky - září 2004

    Občané Roviny dosud uctívají některé lidové zvyky, které mnohde již zanikly. O Velikonocích chodí po chalupách skupinky malých i větších koledníků, kteří paním hospodyním předříkávají své kolednické říkanky. O filipojakubské noci se tradičně pálí čarodějnice a staví máj. Na návsi se při této příležitosti sejde i více než sto lidí, kteří zde setrvají až do noci a v družném hovoru u ohně zpívají, vyprávějí, popíjejí a opékají vuřty.
    Do života osady bezesporu patří také sport. V posledních letech je to zejména hokej. V listopadu 2004 byl v Sedlčanech otevřen nový zimní stadion, a tak Rovinští už nemusí dojíždět do vzdálené Příbrami či Milevska. Hned od prvního ročníku se Bomba Rovina zapojila do soutěže amatérských týmů nazvané O pohár vedoucího zimního stadionu..
    Hledání nového smyslu života. Nové podněty. Podstatně se sníží přikládání významu hmotným hodnotám.
    Členy dnes jedenáctičlenného mužského sboru jsou zpěváci z Olomouce a širokého okolí (Velké Bystřice, Velkého Týnce, Pivína, Dolan), kteří se již mnoho let věnují regionálnímu folkloru. Styl, jakým zpívají, vychází z dlouhodobého hledání cesty zpět ke kořenům hanácké lidové písně, která vedla přes studium muzikologie, bádání v písňových sbírkách, cestování po Moravě, srovnávání se zpěvností okolních regionů a konzultace se sběrateli lidových písní a slovesnosti, ale i univerzitními profesory.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00