Jak na věc


rekordy rekordy a kuriozity pelhřimov

V Zoo Brno je k vidění největší holub světa

    Návštěvníci Pelhřimova – města rekordů mohou vstřebat koňskou dávku rekordních informací příjemnou procházkou po stezce nazvané Procházka Českou knihou rekordů, která propojuje  Muzeum rekordů a kuriozit s jeho novou expozicí nazvanou Zlaté české ručičky. Přibližně 2 km okruh vede přímo centrem města.  Součástí stezky jsou kromě zmíněných expozic tři „mluvící“ tabule, ve kterých vyslechnete přes 300 rekordních údajů z různých oblastí lidské činnosti (také anglicky a německy), na tři desítky fototapet představujících jednotlivé rekordmany a také některé maxi exponáty, které se do vnitřních expozic nemají šanci vejít. U říčky Bělé jistě nepřehlédnete 670 cm dlouhý obří spínací špendlík, před budovou České pošty narazíte na obří poštovní schránku, přímo na Masarykově náměstí na podloubí městského úřadu je k vidění nejmenší jezdecká socha T.G. Masaryka,  nad náměstím se tyčí obří turistický rozcestník a před vchodem do Turistického a informačního centra narazíte na obří tužku.
    František Nebřenský vyrobil z pivních zátek 68 postaviček, zahrnujících čerty, anděly a Mikuláše, velikonoční zajíčky, hudební orchestr i hostinského a 22 reálných štamgastů restaurace hospody Na Ledárnách, kam chodíval hrát mariáš.
    Na Festivalu rekordů a kuriozit obdržela certifikát za dort s největším počtem pater pekárna Adélka z Pelhřimova. Dort byl předveden a poté celý rozkrájen pro veřejnost.
    V pěti nově zrekonstruovaných patrech pelhřimovské Dolní brány se podařilo nashromáždit unikátní exponáty  různých sběratelů a výrobců.  Těšit se můžete například na třímetrový zubní kartáček, sochy vyřezané ze špejlí, pomlázku z vlasů, největší pyžamo na světě dlouhé devět metrů, do kterého se najednou může obléci až devadesát osm lidí, největší lízátko s půlmetrovým průměrem, nejmenší funkční motocykl, obraz pelhřimovského náměstí vyrobený z osmi druhů těstovin anebo dva a půl metru dlouhou lžíci z jediného kusu dřeva.


Další virtuální prohlídky v okolí

    Papírový model tanku T 34/76 o výšce 103 cm, délce 181 cm a šířce 92,5 cm. Byl vyroben z kartonového papíru a je stonásobně zvětšeným modelem zveřejněným v prvním čísle časopisu ABC z roku 1989.
    V Domově pro seniory v Pelhřimově 8. října 2014, proběhl křest Guinessovy knihy rekordů 2015. Knihu pokřtil kulturista Bob Divílek ve skleněné krychli. Dále předvedl 100 kliků za 64 sekund.
    Ve Žlutých lázních proběhl 7. ročník akce S KOČÁRKEM PRAHOU. Celodenní akci letos poprvé zahájil Slušný pochod: na 3,5 km dlouhou trasu podél Vltavy se vydala tisícovka maminek a byl prolomen rekord v počtu kočárků na jednom místě, sešlo se jich 1264.
    Neoddělitelnou součástí muzea je expozice Zlaté české ručičky. Jedná se o nejohnivější výstavu století. Představuje přes 80 staveb z neuvěřitelného počtu více než půl miliónu zápalek a čtvrt miliónu zápalkových hlaviček. K vidění jsou i parní stroj ze skla, sochy vyřezané motorovkou a další exponáty – loď ze špejlí, obraz Mona Lisa z rýže (ze 40 000 kousků barvené rýže), největší obraz namalovaný pastelkami (na téma Pelhřimov – město rekordů).


Výběr školních exkurzí a výletů

    V sobotu 28. října 2017 - je státní svátek. 99. výročí vzniku naší republiky. Významný den! A za rok velké výročí: 100 let od vzniku našeho státu. Zapište se i Vy do České knihy rekordů, vyvěsme společně 28. října NEJVÍC ČESKÝCH VLAJEK.
    Marek Rejman z Prahy zorganizoval světovou premiéru přeskoku automobilu přes letící letoun. Sám usedl za volant sériového vozu Mini Cooper a jízdou za pomoci 2 ramp o výšce 4 m, vzdálených 12 m od sebe, přeskočil přes akrobatický letoun pilotovaný Martinem Šonkou.
    Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapující unikátní výkony českých a světových rekordmanů, z nichž mnozí jsou zapsáni v České knize rekordů sídlí v Pelhřimově – městě rekordů.
    V pěti nově zrekonstruovaných patrech pelhřimovské Dolní brány se podařilo nashromáždit unikátní exponáty, které se jinde na světě nevyskytují. Muzeum bylo otevřeno 1. července 1994 jako jediné zařízení svého druhu ve střední Evropě.


Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě

    Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapující unikátní výkony českých a světových rekordmanů, z nichž mnozí jsou zapsáni v České knize rekordů a někteří také v publikaci Guinnessovy světové rekordy, sídlí v Pelhřimově – městě rekordů.
    Po návštěvě muzea doporučujeme vydat se po cca 2 km dlouhé stezce s názvem Procházka Českou knihou rekordů. Stezka vede centrem města a představuje exponáty, které se do vnitřní expozice nevešly (např. největší nerezový trychtýř či více než tunu vážící šachový pěšec). Stezka vás dovede až k expozici Zlaté české ručičky, kde si můžete prohlédnout další unikátní exponáty, například obraz Mona Lisa z rýže nebo kytaru ze sirek. Součástí expozice Zlaté české ručičky je také volně přístupná zahrada, sousedící s dětským hřištěm.
    Největší Křemenáč březový (Leccinum versipelle). Zdeněk Rafaj z Humpolce našel v pátek 15. září 2017 na okraji lesa u rybníka Peruš u Humpolce zcela zdravého Křemenáče březového.


28. ročník festivalu PELHŘIMOV - MĚSTO REKORDŮ

    Muzeum rekordů a kuriozit se nenachází nikde jinde než v Pelhřimově – městě rekordů. Muzeum bylo otevřeno roku 1994 jako jediné zařízení svého druhu ve střední Evropě. K vidění jsou zde nepřehlédnutelné maxiexponáty (např. obří péřová bunda, jejíž rukávy dosahují rozpětí 410 cm, nejdelší šála nebo obří dřevěný kačer), ale také unikátní miniatury (např. pouhých 28 cm vysoká minimotorka, která však dosahuje rychlosti až 50 km/h, minikolo, které uveze neuvěřitelných 80 kg, nebo nejmenší galerie na světě, kterou si musíte prohlédnout vleže). Fotografická část expozice potom dokumentuje rekordní pokusy a momenty z průběhu uplynulých ročníků festivalu Pelhřimov – město rekordů, který se v Pelhřimově koná každoročně v červnu. Pokud si i vy troufáte na nějaký rekord, navštivte muzeum o víkendu nebo ve sváteční den, protože právě během Rekordních víkendů se vám to může podařit. Každý měsíc je vyhlašována nová disciplína, v níž se ten nejšikovnější návštěvník stane rekordmanem, za co
    25. ročník festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově 12. až 13. června 2015. Zaznamenané rekordy: Auto zavěšené za knihy. Největší jízdní kolo. Největší rámová pila. Největší sekera. Slovanská epopej.
    V muzeu rekordů a kuriozit Pelhřimov  je zajímavé snad úplně všechno. Pokud jste obři a měříte nad 205 cm výšky nebo snad naopak trpaslíci pod 135 cm, tlouštíci s obvodem pasu nad 145 cm máte vstup zdarma. Stejně tak mají vstupné zdarma děti, které přinesou ukázat své vysvědčení se samými jedničkami a to v prvním prázdninovém týdnu.
    Milan Roskopf vytvořil v Pelhřimově 26. března 2018 světový rekord ve vytrvalostním žonglování. Po dobu 2 minuty 57 sekund vydržel žonglovat se třemi klasickými bowlingovými kuželkami vysokými 38 cm o celkové hmotnosti 4,9 kg.
    David „The Bullet" Smith překonal svůj rekord GUINNESSOVY KNIHY REKORDŮ nejdelší přeletěné vzdálenosti jako lidská dělová koule při příležitosti spuštění nadcházející hry společnosti Xbox s názvem Sea of Thieves.


Procházka Českou knihou rekordů

    Profesionální bublinář Matěj Kodeš ve Vzdělávacím centru Na Karmeli v Mladé Boleslavi vyrobil bublinu, do které se vešel jeden vůz ŠKODA KODIAQ a 275 učnů Středního odborného učiliště strojírenského ŠKODA AUTO.
    Ivo Repčík jako první na světě dokázal pořídit zvukový záznam v nadmořské výšce 8.035 m n.m., přičemž byly splněny tyto podmínky: vše proběhlo bez podpůrného kyslíku a bez pomoci výškových nosičů (šerpů). 15. listopadu 2017 převzal v Pelhřimově certifikát za svůj rekord.
    Nejmenší náměstí na světě se nachází v Kopytově (část Bohumína). Rozměry 56 metrů, délka 8 a šířka 7 metrů. jedná se o prostor mezi kaplí Jana Nepomuckého a hasičskou zbrojnicí.
    Délka mamuta je 6,5 metru, výška 3,7 metru a hmotnost přes 500 kg (živý mamut vážil 6 až 8 tun). Celková výroba zabrala 700 hodin práce a trvala tři čtvrtě roku.
    V Zoo Brno je k vidění největší holub světa. Korunáč Sclaterův (Goura sclateri) je další zajímavý ptačí druh, který je nově chován v Zoo Brno. Samice tohoto největšího holuba světa přijela na Mniší horu z Děčína.


Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

    Fotografická expozice zachycuje unikátní momenty z průběhu uplynulých ročníků festivalu Pelhřimov – město rekordů, záběry z dalších netradičních akcí agentury Dobrý den i dalších rekordních pokusů pořádaných na území ČR a přibližuje atmosféru zahraničních festivalů ve Francii, Belgii a Německu, kde agentura Dobrý den reprezentovala Českou republiku. Přes padesát nejrůznějších trojrozměrných maxiexponátů a miniatur spolu se zasvěceným výkladem průvodce představuje průřez oblastmi kuriózních lidských činností.
    Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově vystavuje největší turistickou známku v České republice. Má průměr 1 metr, tloušťku 10 centimetrů a váží 40 kilogramů. Byla vyrobena v šesti lidech za 14 dní.
    Jaroslava Holinová z Libiše vlastní sbírku 368 keramických a kameninových forem na pečení beránka, tradičního velikonočního sladkého pokrmu. Všechny formy ve sbírce jsou funkční, původem z různých koutů České republiky a Evropy.
    V Pelhřimově byl představen nový rekord: MAXI vlajka. Společnost Libea z Liberce vyrobila, ke 100. výročí vzniku Československa, vlajku o rekordních rozměrech 18,06 x 12,11 metrů.
    Čtyřlístek vytvořil nový český rekord. Po dobu trvání letních olympijských her barvili návštěvníci Olympijského parku Rio-Lipno 2016 největší české omalovánky Čtyřlístku. Celkem se do dnešního dne zapojilo 3400 dětí a dospělých.


Komentáře k Muzeum rekordů a kuriozit – Pelhřimov

    V Pelhřimově byl předán panu Ivanu Hanušovi certifikát o vytvoření nového rekordu: dopis s nejdelší dobou doručení. Ten byl adresován jeho matce Věře Hanušové do Prahy a odeslala jej 7. března 1989 Natalija Pavlikovskaja ze Soči (tehdy SSSR - dnes Rusko). Doručen byl letos v dubnu.
    Jaroslav Šefl upletl z březového proutí model předka dnešního - tzv. Augsburského tura, který vyhynul kolem roku 1627. Socha je v životní velikosti, dosahuje délky 3,45 m, výšky 2,35 m a hmotnosti cca 250 kg (živý tur vážil kolem jedné tuny).
    Nejmenší sluneční hodiny v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Průměr 9 mm a polos (vrhač stínu) ukazující čas měří 5 mm. Vyrobeny jsou z mosazi a povrch je pozlacený. Číslice byly ručně vyryty diamantem. Posazeny jsou na 1,4 m vysokém polosu (vrhači stínu).

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00