Jak na věc


rakoviny mandli

PŘÍČINA VZNIKU NÁDORU VAJEČNÍKŮ

    Účinná prevence rakoviny od nás často vyžaduje bolestivé změny našeho životního stylu: méně a zdravěji jíst, více se hýbat, nekouřit. „Zázračné“ pilulky a všelijaké přípravky samy o sobě většinou nefungují. Nedávno se však objevila jedna z výjimek potvrzující toto pravidlo – lék výrazně snižující riziko rakoviny jater. Tento poměrně vzácný druh rakoviny se objevuje hlavně u lidí s chronickou žloutenkou a právě oni by z nového objevu mohli v budoucnu nejvíce těžit.
    Každý pohyb se počítá, když jde o rakovinu prsu. Nová studie amerických vědců ukázala, že ženy nemusí lámat výkonnostní rekordy, aby výrazně snížily riziko rakoviny prsu. I mírná pohybová aktivita má podle vědců pozitivní účinek, a to bez ohledu na to, v jakém věku se cvičením začneme. Riziko rakoviny prsu však závisí také na jiných věcech, než je dostatek pohybu.
    Nádory vaječníků a vejcovodů představují asi 15 % všech zhoubných nádorů u žen. Chování nádorů vaječníků a vzácných nádorů vejcovodů je velice podobné, proto jsou uváděny spolu, léčba těchto nádorů je identická.
    Donedávna se tvrdilo, že ženy po vyléčené rakovině prsu by se prý měly vyhýbat sojovým výrobkům, protože zvyšují riziko návratu onemocnění. Nedávná rozsáhlá studie však pověst této luštěniny očistila a ukázala pravý opak dřívějšího tvrzení: konzumace soji neškodí a návratu rakoviny může naopak zabránit.


RAKOVINA VAJEČNÍKŮ V POSLEDNÍM STÁDIU

    Cílem dietního poradenství, poskytovaného pacientům s nádorovým onemocněním, je nejen navýšit příjem výživově hodnotné stravy ale i navýšit pestrost stravy tak, aby byl zajištěn příjem všech důležitých živin. Aby toho bylo možné dosáhnout je potřeba léčba příznaků choroby, které snižují příjem potravy, zrušení dietních omezení, která nejsou nezbytná, plnění přání nemocného, týkajících se chuti a způsobu stravování, důkladná péčí o dutinu ústní, nabízení lákavých jídel, podávání jídla v příjemném prostředí, spoluprací pacienta s dietologem a lékařem. Nemocného je také dobré nevystavovat příliš intenzivním pachům jídla při jeho přípravě i servírování, nepodávat mu oblíbená jídla v době léčby cytostatiky a ozařování, ani v době nevolnosti, aby se zabránilo vypěstování nechuti k těmto jídlům.
    Příčina vzniku nádorů vaječníků není přesně známa, role se přisuzuje vlivu ženských pohlavních hormonů, estrogenů a jejich vlivem na dozrávání vajíčka – ovulaci. Proto užívání hormonální antikoncepce, které blokuje ovulaci, může vést ke snížení rizika nádorového bujení.  Jsou známy i dědičné formy nádorů vaječníků. Tím jsou ohroženy nejvíce ženy s mutací genů BRCA-1 a BRCA-2, které mimo jiné spolupůsobí na vzniku karcinomu prsu. Tyto nádory postihují mladší ženy do 40 let věku. Vyšší výskyt rakoviny vaječníků je zaznamenán také u žen, které nemají děti či prodělaly první těhotenství před 20. či po 35. roku.


2. Pozor na metabolický syndrom

    I přes velký význam výživy není možné s jistotou říci, že by nějaká speciální dieta mohla (či nemohla) vyléčit nádorové onemocnění nebo zabránit jeho postupu. Správná skladba stravy však může být nezbytná pro úspěšné dokončení celé onkologické léčby. Špatný stav výživy zhoršuje celkovou prognózu nemocného na úspěšnou léčbu, a proto je nejlepší kombinací současná protinádorová léčba spolu se správnou podporou výživy, zaměřenou na zabránění zhubnutí a udržení stavu výživy. Jestliže nádorové onemocnění vzniklo, dochází často už na začátku onemocnění k poklesu příjmu a nedostatečnému využití živin. Déletrvajícím nedostatečným příjmem stravy vzniká celkově špatný stav výživy. U onkologických pacientů je jedním z důležitých úkolů nutriční podpory včas zajistit udržení pravidelného příjmu živin podporou celé rodiny nemocného. Pacienti, kteří jsou v dobrém stavu výživy a udrží příjem stravy v průběhu onkologické léčby, se lépe vyrovnávají s vedlejšími účinky léčby, jsou odolnější proti infekcí
    Pro pacienty s nedobrou skladbou stravy jsou velmi důležité i výživové doplňky. Na dnešním trhu jsou k dispozici různé formy (tekuté, práškové) kompletních směsi všech potřebných živin určené k přijímání ústy. Jejich složení zahrnuje základní složky stravy (bílkoviny, tuky, cukry), ale i vitaminy, minerální látky a stopové prvky. Tyto přípravky jsou alternativou pro nemocné, u nichž je obtížné udržení váhy i přes dietní poradenství.
    Je prokázáno, že užívání hormonální perorální antikoncepce po dobu alespoň tří let snižuje riziko rakoviny vaječníků o 30–50 %.  Zda je toto riziko sníženo i po ukončení užívání hormonální antikoncepce, není jasné. Obecně můžeme konstatovat, že částečnou ochranu zaručuje i těhotenství mezi 20. a 35. rokem a dostatečně dlouhé kojení (minimálně po dobu jednoho roku).


DÉLKA ŽIVOTA A PŘEŽITÍ S RAKOVINOU VAJEČNÍKŮ

    A nakonec skvělá zpráva: rakovině se dá zabránit i „psychologicky“. Podle psychologů má totiž člověk největší hrůzu před věcmi, které nedokáže nijak ovlivnit, které prostě přijdou a znenadání ho úplně zničí. A právě tato bezmoc a nemožnost jakkoli ovlivnit nástup nebo průběh nemoci už v případě rakoviny téměř neplatí.
    Nejdůležitější v rámci prevence rakoviny vaječníků jsou pravidelné kontroly u gynekologa s vyšetřením vaječníků ultrazvukem vaginální sondou. Každá perzistující cysta nebo solidní útvar na vaječníku by měl být pravidelně kontrolován a eventuálně biopticky ověřen k vyloučení nádoru na vaječníku.
    Přežít pomáhají účinnější způsoby detekce rakoviny. Ruku v  ruce s prevencí kráčí také stále pokročilejší metody, jak rakovinu všeho druhu včas odhalit. Mamografii nebo test na krvácení do stolice všichni známe, ale žhavé novinky možná čekají pány v oblasti detekce rakoviny prostaty.


PRŮBĚH NEMOCI A PROGNÓZA RAKOVINY VAJEČNÍKŮ

    Základním znakem prognózy rakoviny vaječníků je rozsah onemocnění. Poté rozhoduje o úspěšnosti léčby typ nádoru, jeho agresivita či celkový stav nemocné. Nádory vaječníků se dělí do čtyř stádií. Stádia I a II tvoří nádory, které jsou lokalizovány v pánvi nemocných, stádia III a IV jsou pak již pokročilá. Časné nádory rozsahu I a II, mají dobrou prognózu, vyléčení je u nich pravidlem. 75% všech nádorů vaječníků je diagnostikováno ve stádiích III a IV, kdy je léčba výrazně náročnější a její výsledky nejsou dobré.
    Pouze 35 % žen má šanci, že bude v horizontu 5 let žít. Pokud je nemoc rozpoznána včas, množství žen, které mají šanci na vyléčení rakoviny vaječníků, roste až na 90 %.
    Ani v letošním roce nezůstala věda přešlapovat na místě a především při zkoumání prevence rakoviny pokročila zase o pořádný kus dál. Připomeňme si deset novinek nebo potvrzených teorií o tom, jak se vyhnout zhoubným nádorům, které uveřejnil odborný server uLékaře.cz.
    Včasná diagnostika nádorového onemocnění vaječníků je obtížná a neexistuje žádný snadný test, kterým by se dala rozpoznat. Léčba nádorů vaječníků a vejcovodů je složitá a kombinovaná, zahrnuje chirurgickou operaci, chemoterapii, hormonální léčbu, ozáření, či různé kombinace těchto metod.
    Prevence vzniku nádorů vaječníků neexistuje. Základem prevence nejen proti rakovině vaječníků je aktivní pohyb a zdravá strava s vyváženým množstvím živin. Studie prokázaly, že částečně ochranné účinky může mít i strava bohatá na zeleninu.


DALŠÍ PŘÍZNAKY RAKOVINY VAJEČNÍKŮ

    Dobrá zpráva je, že změna k lepšímu je v naší moci – jedním z druhů rakoviny, jejichž výskyt můžeme nejvíce ovlivnit, je například rakovina tlustého střeva.
    V dalším stadiu pozorujeme výraznější zvětšování objemu břicha při rychlém nárůstu tekutiny v břišní dutině, pocity tlaku v dutině břišní, pocit nevolnosti, nutkání ke zvracení a zvracení, dýchací obtíže, příznaky obstrukce močových cest, tlak na močový měchýř, časté nucení na močení, hluboká trombóza bez zjevné příčiny, patologické zhubnutí a silná celková sešlost.
    „Pochopila jsem, že dobře fungovat může jenom správně živený organismus. Cítím to na sobě a zkušenosti mých klientů to mnohonásobně potvrzují.“ Více o mně. 
    „Nebezpečná trojice“ se nemění: přestat kouřit, zdravě jíst a začít se hýbat. Kromě neotřesitelné pozice vitaminů se v poslední době nezměnilo ani další dogma v oblasti prevence rakoviny. Světová zdravotnická organizace na svých stránkách stále hlásá „přestaňte s kouřením, začněte cvičit a zdravěji jíst a snížíte riziko rakoviny tím nejlepším možným způsobem“.


7. Některé vitaminy snižují riziko rakoviny

    Často dochází také k rozšíření nádorových buněk mízními cestami a tvorbě metastáz v jiných částech těla. To výrazně zhoršuje prognózu a vyhlídky na přežití.
    I obyčejný aspirin možná dokáže velké věci. Tenhle prášek zabere na bolest hlavy, sníží horečku nebo – při dlouhodobém užívání – chrání před mozkovou mrtvicí a dalšími nemocemi srdce a cév. A právě u těch pacientů, kteří aspirin v nízkých dávkách užívali dlouhodobě každý den, si lékaři všimli zajímavé věci. Oproti svým vrstevníkům umírali méně často na rakovinu všeho druhu. Čím to je a jak tuto pozitivní vlastnost nenápadného prášku co nejlépe využít, ale teprve ukáže až budoucnost.
    Podle vědců je možné účinnou prevencí zabránit vzniku více než 50 procent případů rakoviny a je pravděpodobné, že toto číslo se bude do budoucna zvyšovat. Spolu s tím, jak stále více poznáváme mechanismy, které ke vzniku rakoviny vedou, učíme se také o tom, jak jednotlivým druhům rakoviny můžeme zabránit. A přestože v budoucnu s největší pravděpodobností nebudeme žít zcela bez rakoviny, nebudeme se jí už tolik bát.


JAK SE POZNÁ RAKOVINA VAJEČNÍKŮ? PŘÍZNAKY RAKOVINY VAJEČNÍKŮ

    Příjem potravy není jen příjmem živin, ale je a měl by být i zdrojem potěšení a posílením kontaktu mezi lidmi plní i určitou společenskou funkci. Proto bychom se měli snažit o přirozený způsob výživy. V případě vážnějších déletrvajících nebo opakovaných potíží, kdy se rozvíjí porucha výživy, je nutné pacientovi doporučit některou z forem umělé klinické výživy.
    Již od dětství slýcháme o tom, že vitaminy jsou nezbytné, a lékaře tato ohraná písnička pravděpodobně hned tak neomrzí. Zvláště když se v poslední době opět několikrát ukázalo, že některé vitaminy mají schopnost nás chránit před rakovinou. Riziko vzniku zhoubného bujení účinně snižuje například vitamin D a E.
    Rakovina si i přes mnohé lékařské úspěchy a nové vědecké objevy zachovává tu nejhorší pověst. Místo strachu a paniky je ale lepší si připomenout, že se zhoubným nádorům dá účinně předcházet.
    Jak se projevuje rakovina vaječníků v počátku? Nádor vaječníků nemusí mít zpočátku žádné projevy, a může tak uniknout i lékaři při běžné gynekologické prohlídce.


6. Nadějná pilulka ne rakovinu jater

    U vyšších stádií onemocnění (III a IV) a převážně, pokud se nepodařilo při operaci odstranit všechny části nádoru z dutiny břišní, se často nádorové onemocnění vaječníků objevuje znovu. Jestliže se onemocnění vrátí, nelze jej už ve většině případů vyléčit, moderní protinádorová léčba však umožňuje nemocným odstranit problémy s růstem nádoru a prodloužit přežití.
    Začít s prevencí je nutné už u dětí. Chraňte je před přímým sluncem a rakovina kůže se jim vyhne – vědecká studie potvrdila, že právě v dětství kolem šestého roku nasbírá kůže největší podíl škodlivého ultrafialového záření, které ovlivňuje riziko rakoviny kůže po celý život. Přitom stačí tak málo: chránit děti před sluncem lehkým oděvem, případně krémem, a udržet je přes poledne ve stínu.
    Poznámka, kterou si neodpustím: Tenhle článek jsem sdílela na svém webu již před téměř 4 roky. Ale jako by nabýval na aktuálnosti. Stále se mluví o prevenci, která není složitá, nicméně lidi pořád s nadějí vyhlížejí lék na rakovinu. Za ty 4 poslední roky opět narostl počet výskytů rakoviny a v rakovině střev se ČR vyšvihla na „lepší pořadí“ – až na čelní místo ve světě! Proč se chtít léčit pět minut po dvanácté, když můžeme jeden každý den věnovat prevenci – tj. udržování a zlepšování zdravého životního stylu…


Deset novinek v prevenci rakoviny

    Nádory vaječníků (neboli karcinomy ovaria, rakovina vaječníku) jsou rozděleny do dvou velkých skupin, na nádory epitelové (karcinomy) a nádory vycházející z jiných struktur vaječníků, tzv. neepitelové. Neepitelové nádory postihují obvykle ženy mladšího věku a mají velmi dobrou prognózu, tvoří cca 10 % všech nádorů vaječníků. Dále se budeme zabývat pouze nádory epitelovými – karcinomy ovaria.
    Dietní rada obvykle vede ke zvýšenému příjmu energeticky bohatších surovin, které v malém objemu dostávají pacientům dostatek živin. V dietním plánu bývají zařazeny potraviny s vyšším obsahem tuku, který představuje koncentrovanou energii, nebo potravin s koncentrovanými cukry. Současně je však třeba zajistit i zvýšený příjem bílkovin. Výživově hodnotná strava musí zahrnovat i dostatek minerálů, vitaminů a stopových prvků, aby byla podporována imunita či byly využity další ochranné vlastnosti těchto složek stravy, především antioxidační schopnost. Antioxidanty zabraňují poškození tkání a buněk v našem těle reaktivními formami kyslíku. U onkologických pacientů vznikají reaktivní formy kyslíku při chemoterapii ale i při infekcích. Nemocný s nedostatečnou zásobou vitaminů se reaktivnímu kyslíku špatně brání, díky čemuž může docházet k poškození tkání a buněk. Přesná skladba a dávka vitamínů pro onkologické pacienty zatím není stanovena.


PRVNÍ PŘÍZNAKY RAKOVINY VAJEČNÍKŮ

    Po úspěšném ukončení léčby bývá pacientka dále sledována na pravidelných kontrolách, v prvních 3 letech obvykle po 3 měsících. Dále se interval kontrol prodlužuje, nemocné jsou kontrolovány doživotně.
    Projevy nádorového onemocnění vaječníků a vejcovodů přicházejí bohužel pozdě a nejsou pro toto onemocnění příliš jednoznačné. Pacientky mívají pocit nepohody v břiše, jsou unavené, mají pocit plnosti, někdy se jim zvětšuje objem břicha. To může způsobovat buď sám rostoucí nádor, či jím zaviněná tekutina v dutině břišní. Nádor se také může projevit až metastázami v jiných orgánech, například dušností při postižení plic.
    Zabiják jménem metabolický syndrom podporuje rakovinové bujení, přičemž za metabolický syndrom si většinou můžeme sami. Zahrnuje obezitu, vysoký krevní tlak nebo cukrovku a vzniká jako důsledek přejídání, nezdravé stravy, nedostatku pohybu nebo kouření. A jako by nebyl dost hrozný už sám o sobě, objevují vědci stále nové důkazy o tom, že metabolický syndrom zvyšuje riziko nejrůznějších druhů rakoviny.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00