Jak na věc


provize za zprostředkování pojistného

Kolik zaplatím Pubcovi provizi?

    Výše provize se většinou pohybuje kolem 2 – 3 % z kupní ceny, v Brně je opět praxe mnohem horší, běžné je platit 5 až 6 % z kupní ceny. Více se dočtete v článku Provize za byty v Brně bývá vyšší.
    Někdy se mně i mým kolegům při setkáních stává, pokud se zeptáme: a proč jste nepřišli prodat nemovitost k nám, že dostáváme odpovědi typu: Pubec je drahý, vaše služby si nemohu dovolit, prý máte provizi 10%, a tak podobně…
    Jakou provizi lze považovat za adekvátní? Záleží na poskytnutých službách. Osobně si myslím, že by to mělo být kolem 3 % z kupní ceny – to ovšem v případech, kdy makléři odvádějí kvalitní práci. Za 3 % by měl dostat prodávající veškerý servis.
    Je pravda, že naše klientela se rekrutuje především ze stálých klientů a klientů, kteří přijdou na osobní doporučení někoho, kdo u nás již něco prodával. Je to až 75% všech klientů. Jejich důvěry si nesmírně vážíme a děkujeme za ni. Děkujeme všem klientům, kteří nás doporučí, jsou ochotní nám napsat referenci. Je to pro nás nesmírně cenné.


Výše provize by měla odpovídat nabízeným službám

    S koupí nemovitosti jsou spojené služby, za které musí kupující nebo prodávající zaplatit. Je to především provize realitní kanceláře, poplatek za převod v katastru, dále náklady spojené s financováním – poplatek za vyřízení úvěru, za odhad a za úschovu – a potom daň z nabytí nemovitosti. S vlastnictvím se navíc pojí ještě pravidelná roční daň z nemovitosti a majitelé investičních bytů budou platit i daň z pronájmu.
    téma tohoto článku je poměrně ožehavé, ale shodli jsme s kolegy, že je třeba psát a mluvit i o věcech méně příjemných. Téma zprostředkovatelské provize či odměny, není ničím, o čem by se s námi klienti rádi bavili, na druhou stranu se jedná o věc, která, ať chceme nebo ne, téměř každého zajímá nejvíce.
    Obvyklou praxí v Praze je, že provize realitních kanceláří je už zahrnuta v kupní ceně nemovitosti, a tedy ji nakonec vyplácí prodávající. Doporučoval bych držet se tohoto postupu a nepřistupovat na to, že by měl provizi platit kupující nad rámec kupní ceny.
    Bohužel například v Brně je běžná praxe, kdy provizi platí kupující nad rámec kupní ceny, takže zřejmě ne vždy bude možné se dohodnout na ideálním postupu. Ovšem vzhledem k tomu, že realitka za vás kopat nebude, je vyplácení provize prodávajícím velmi logické.


Provize realitní kanceláře by měla být součástí kupní ceny

    je jméno, které na Olomouckém trhu realit působí již jedenáctým rokem. Ať se jedná o koupi, prodej, investice či development, ať už nemovitost hledáte nebo nabízíte k pronájmu, náš profesionální tým Vám spolehlivě poskytne odborné znalosti a pomoc dle vašich potřeb. Pod značkou LBReality zajišťujeme prodej a pronájem vybraných rezidenčních a komerčních nemovitostí. Vždy klademe důraz na profesionalitu, kvalifikovaný přístup s důrazem na detail.
    Součástí úspěšného jednání o ceně nemovitosti, které jsem již popsal v článku Jak ušetřit při koupi nemovitosti? Vyjednejte si slevu, je proto také jednání o tom, kdo výše uvedené poplatky bude platit. V některých případech lze jednat i o jejich výši. Všem nákladům se budu na tomto blogu postupně věnovat, začneme provizí realitních makléřů a poplatkem za převod v katastru.
    Druhým vkladem je v případě využití hypotečního úvěru vklad zástavního práva, který obvykle platí ten, kdo si úvěr bere, a tedy kupující. V některých případech je ale možné se i tady domluvit na tom, že ho zaplatí realitní kancelář. V každém případě katastr od vás nebo realitky nakonec získá celkem 2 000 Kč.
    Myslím, že se nemusím obávat odpovědět, že není. Je pravdou, že po dlouhou dobu existence naší firmy, jsme měli provizi ve výši 5%. Doba se ale změnila, řada věcí se zrychlila, informace jsou dostupnější, jsme schopni šetřit náklady a můžeme si dovolit i úměrně tomu snížit naši provizi.


Co kdo zaplatí? Pozor na provize realitních kanceláří

    Nárok na provizi vzniká, když je podepsána smlouva o pronájmu. Provize je splatná při podpisu nájemní smlouvy nebo, jedná-li se o pronajímatele, po obdržení první platby za nájemné nebo kauce.
    Nárok na provizi vzniká, když je podepsána nájemní smlouva. Provize je splatná při podpisu nájemní smlouvy a po obdržení první platby za nájemné nebo kauce.
    Nárok na provizi vzniká , když dojde k podpisu kupní smlouvy. Provize je splatná ze složeného rezervačního poplatku, příp. doplatek ze složené kupní ceny do úschovy, v jistých případech až po převodu kupní ceny prodávajícímu.
    Jak jsem slíbil, další článek se věnuje poplatkům spojeným s financováním nemovitosti, a tedy otázkám platby za odhad a za úschovu: Advokátní úschova se vyplatí. Odhady nemovitostí taky A chystám se věnovat také daním, kde se s novým občanským zákoníkem objevilo mnoho novinek. Dřívější daň z převodu nemovitosti se nyní nazývá daní z nabytí a to, kdo ji zaplatí, je na dohodě mezi kupujícím a prodávajícím.


Odhad, úschova, za to všechno se také platí. A nezapomeňte na daně

    Navíc dokážeme klientům poskytnout samostatně tržní ocenění jejich majetku či právní servis týkající se prodeje nemovitostí. K těmto věcem máme speciální ceník a ceny odpovídající požadavkům klientů. Stačí se informovat u našich makléřů.
    Pokud vidíte, že výše provize realitního makléře je příliš vysoká, můžete zkusit při jednání o slevě vyjednat také nižší provizi. Většina realitních kanceláří totiž dnes nemá exkluzivní nabídky, a proto můžete i pohrozit, že nemovitost koupíte přes jinou realitní kancelář. A pokud vidíte, že prodávající už s cenou dolů jít nemůže, můžete se obrátit s žádostí o slevu na makléře.
    Dobrý den, maminka prodává dům se zahradou za 1. 250 000,- Kč, podepsala smlouvu s realitkou MaM a nevšimla si, že si naúčtovali provizi ve výši 100 000,- , při odstoupení vyhrožují, že zaplatí sankci ve výši provizi + další náklady, tedy 150000,- Kč, s tím se opravdu nedá nic dělat? sehnali kupce, ale musela jít s cenou o 100000,- Kč dolů a tomu kupci to zablokovali na 4 měsíce, maminka má také kupce, který nemovitost koupí za původní nesníženou cenu, ale s realitkou není řeč, je nějaké východisko? moc děkuji za maminku


Realitní kancelář může zaplatit poplatek za převod v katastru

    Vedle poplatků spojených s financováním, kterým se budu věnovat příště, jsou tu ještě poplatky spojené s převodem v katastru, kde se za každý vklad jakéhokoli dokumentu platí 1000 Kč. Návrh na vklad vlastnického práva obvykle platí v rámci své služby realitní kancelář. (Pokud ne, můžete si takovou podmínku vyjednat, protože je naprosto běžná.)
    V případě, kdy je provize součástí kupní ceny, je navíc možné ji zaplatit z hypotečního úvěru, což je pro vás jako kupujícího rovněž výhoda a v některých případech to může přímo ovlivnit vaši schopnost provizi vůbec zaplatit.
    Kupní cena nebude zdaleka jediná částka, kterou budete muset zaplatit při koupi nemovitosti. S celým obchodem je spojena řada poplatků, které platí prodávající či kupující anebo jsou v ceně služeb realitní kanceláře nebo banky. Kdo co bude konkrétně platit, to je z velké části otázka vzájemné dohody mezi zúčastněnými stranami. Zjistěte proto, jakou provizi si bere realitní kancelář, a věnujte i jiným poplatkům od začátku pozornost, abyste si mohli jako kupující vyjednat co nejvýhodnější podmínky.
    Stojíme ale i o nové klienty. Rádi bychom je přesvědčili o kvalitě našich služeb. I proto jsme připravili na únor pro nás netypickou akci, kterou jste měli možnost zachytit na obálce našeho Bulletinu a uslyšíte ji také z naší reklamy.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00