Jak na věc


provize za zprostředkování pojistného

Realitní kancelář může zaplatit poplatek za převod v katastru

    Součástí úspěšného jednání o ceně nemovitosti, které jsem již popsal v článku Jak ušetřit při koupi nemovitosti? Vyjednejte si slevu, je proto také jednání o tom, kdo výše uvedené poplatky bude platit. V některých případech lze jednat i o jejich výši. Všem nákladům se budu na tomto blogu postupně věnovat, začneme provizí realitních makléřů a poplatkem za převod v katastru.
    Někdy se mně i mým kolegům při setkáních stává, pokud se zeptáme: a proč jste nepřišli prodat nemovitost k nám, že dostáváme odpovědi typu: Pubec je drahý, vaše služby si nemohu dovolit, prý máte provizi 10%, a tak podobně…
    Druhým vkladem je v případě využití hypotečního úvěru vklad zástavního práva, který obvykle platí ten, kdo si úvěr bere, a tedy kupující. V některých případech je ale možné se i tady domluvit na tom, že ho zaplatí realitní kancelář. V každém případě katastr od vás nebo realitky nakonec získá celkem 2 000 Kč.
    V případě, kdy je provize součástí kupní ceny, je navíc možné ji zaplatit z hypotečního úvěru, což je pro vás jako kupujícího rovněž výhoda a v některých případech to může přímo ovlivnit vaši schopnost provizi vůbec zaplatit.


Odhad, úschova, za to všechno se také platí. A nezapomeňte na daně

    Kupní cena nebude zdaleka jediná částka, kterou budete muset zaplatit při koupi nemovitosti. S celým obchodem je spojena řada poplatků, které platí prodávající či kupující anebo jsou v ceně služeb realitní kanceláře nebo banky. Kdo co bude konkrétně platit, to je z velké části otázka vzájemné dohody mezi zúčastněnými stranami. Zjistěte proto, jakou provizi si bere realitní kancelář, a věnujte i jiným poplatkům od začátku pozornost, abyste si mohli jako kupující vyjednat co nejvýhodnější podmínky.
    Pokud vidíte, že výše provize realitního makléře je příliš vysoká, můžete zkusit při jednání o slevě vyjednat také nižší provizi. Většina realitních kanceláří totiž dnes nemá exkluzivní nabídky, a proto můžete i pohrozit, že nemovitost koupíte přes jinou realitní kancelář. A pokud vidíte, že prodávající už s cenou dolů jít nemůže, můžete se obrátit s žádostí o slevu na makléře.
    Dobrý den, maminka prodává dům se zahradou za 1. 250 000,- Kč, podepsala smlouvu s realitkou MaM a nevšimla si, že si naúčtovali provizi ve výši 100 000,- , při odstoupení vyhrožují, že zaplatí sankci ve výši provizi + další náklady, tedy 150000,- Kč, s tím se opravdu nedá nic dělat? sehnali kupce, ale musela jít s cenou o 100000,- Kč dolů a tomu kupci to zablokovali na 4 měsíce, maminka má také kupce, který nemovitost koupí za původní nesníženou cenu, ale s realitkou není řeč, je nějaké východisko? moc děkuji za maminku


Provize realitní kanceláře by měla být součástí kupní ceny

    Obvyklou praxí v Praze je, že provize realitních kanceláří je už zahrnuta v kupní ceně nemovitosti, a tedy ji nakonec vyplácí prodávající. Doporučoval bych držet se tohoto postupu a nepřistupovat na to, že by měl provizi platit kupující nad rámec kupní ceny.
    S koupí nemovitosti jsou spojené služby, za které musí kupující nebo prodávající zaplatit. Je to především provize realitní kanceláře, poplatek za převod v katastru, dále náklady spojené s financováním – poplatek za vyřízení úvěru, za odhad a za úschovu – a potom daň z nabytí nemovitosti. S vlastnictvím se navíc pojí ještě pravidelná roční daň z nemovitosti a majitelé investičních bytů budou platit i daň z pronájmu.
    Jak jsem slíbil, další článek se věnuje poplatkům spojeným s financováním nemovitosti, a tedy otázkám platby za odhad a za úschovu: Advokátní úschova se vyplatí. Odhady nemovitostí taky A chystám se věnovat také daním, kde se s novým občanským zákoníkem objevilo mnoho novinek. Dřívější daň z převodu nemovitosti se nyní nazývá daní z nabytí a to, kdo ji zaplatí, je na dohodě mezi kupujícím a prodávajícím.


Co kdo zaplatí? Pozor na provize realitních kanceláří

    Bohužel například v Brně je běžná praxe, kdy provizi platí kupující nad rámec kupní ceny, takže zřejmě ne vždy bude možné se dohodnout na ideálním postupu. Ovšem vzhledem k tomu, že realitka za vás kopat nebude, je vyplácení provize prodávajícím velmi logické.
    je jméno, které na Olomouckém trhu realit působí již jedenáctým rokem. Ať se jedná o koupi, prodej, investice či development, ať už nemovitost hledáte nebo nabízíte k pronájmu, náš profesionální tým Vám spolehlivě poskytne odborné znalosti a pomoc dle vašich potřeb. Pod značkou LBReality zajišťujeme prodej a pronájem vybraných rezidenčních a komerčních nemovitostí. Vždy klademe důraz na profesionalitu, kvalifikovaný přístup s důrazem na detail.


Kolik zaplatím Pubcovi provizi?

    mluví o tom trochu více můj kolega Roman Lauš v článku Provize za byty v Brně bývá vyšší. A platí kupující. K hlavním důvodům patří, že zprostředkování koupě (je-li provize účtována mimo kupní cenu) nepatří k účelům, na které se poskytují hypotéky. Je pravda, že malou část hypotéky můžete použít neúčelově a její celková výše se nestanovuje z kupní ceny, ale odhadu ceny nemovitosti. Jenže odhad málokdy vyjde vyšší než kupní cena, odhadci jsou opatrní. O provizi si tedy musí potom kupující ponížit svůj základ vlastních zdrojů nebo třeba částku odloženou na rekonstrukci. Dále to může být důležité také pro daň z příjmu, kde rozhoduje rozdíl v kupní ceně prodávané a kupované nemovitosti.
    Vedle poplatků spojených s financováním, kterým se budu věnovat příště, jsou tu ještě poplatky spojené s převodem v katastru, kde se za každý vklad jakéhokoli dokumentu platí 1000 Kč. Návrh na vklad vlastnického práva obvykle platí v rámci své služby realitní kancelář. (Pokud ne, můžete si takovou podmínku vyjednat, protože je naprosto běžná.)
    Nárok na provizi vzniká, když je podepsána nájemní smlouva. Provize je splatná při podpisu nájemní smlouvy a po obdržení první platby za nájemné nebo kauce.
    téma tohoto článku je poměrně ožehavé, ale shodli jsme s kolegy, že je třeba psát a mluvit i o věcech méně příjemných. Téma zprostředkovatelské provize či odměny, není ničím, o čem by se s námi klienti rádi bavili, na druhou stranu se jedná o věc, která, ať chceme nebo ne, téměř každého zajímá nejvíce.


Výše provize by měla odpovídat nabízeným službám

    Je pravda, že naše klientela se rekrutuje především ze stálých klientů a klientů, kteří přijdou na osobní doporučení někoho, kdo u nás již něco prodával. Je to až 75% všech klientů. Jejich důvěry si nesmírně vážíme a děkujeme za ni. Děkujeme všem klientům, kteří nás doporučí, jsou ochotní nám napsat referenci. Je to pro nás nesmírně cenné.
    Stojíme ale i o nové klienty. Rádi bychom je přesvědčili o kvalitě našich služeb. I proto jsme připravili na únor pro nás netypickou akci, kterou jste měli možnost zachytit na obálce našeho Bulletinu a uslyšíte ji také z naší reklamy.
    Vyzýváme v ní majitele plzeňských bytů, aby přišli v únoru do naší kanceláře prodat svůj byt. Poptávka po bytech je veliká, cena za poslední rok vzrostla. Jsme přesvědčeni, že tato situace nebude trvat dlouho.
    Výše provize se většinou pohybuje kolem 2 – 3 % z kupní ceny, v Brně je opět praxe mnohem horší, běžné je platit 5 až 6 % z kupní ceny. Více se dočtete v článku Provize za byty v Brně bývá vyšší.
    Nárok na provizi vzniká, když je podepsána smlouva o pronájmu. Provize je splatná při podpisu nájemní smlouvy nebo, jedná-li se o pronajímatele, po obdržení první platby za nájemné nebo kauce.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00