Jak na věc


preparace vlasů

Trofeje na bílé lebce

    Dále zhotovuji, neustále vyvíjím a na tomto webu nabízím profesionálním i amatérským preparátorům speciální umělé rybí oči. Tyto designuji pro jednotlivé druhy ryb zvlášť tak aby anatomicky co nejvíce odpovídaly skutečnosti a působily co nejpřirozeněji. Toto vlastně byl hlavní důvod, proč jsem se vývojem vlastních rybích očí začal vlastně již před mnoha lety zabývat. Na tom, že oči velkým dílem ovlivňují výsledný vzhled preparátu se asi shodneme všichni. Jejich výsledný vzhled můžete shlédnout ve fotogalerii.
    V České republice byl pojem polyuretanový model ještě donedávna neznámý. Stejně tak jako množství moderních materiálů, které byly na západě dávno objeveny a úspěšně používány. Po devadesátých letech se k nám tyto materiály začaly postupně dostávat z Německa, Rakouska a USA. Ne všichni preparátoři tyto moderní trendy následují a proto úroveň  české preparace je až na pár vyjímek nízká. A ani používání nejnovějších materiálů není zárukou kvalitního výsledku. Dobrý preparátor musí totiž perfektně znát anatomii a výraz zvířat, modelovaní, odlévaní, a mnoho dalších dovedností. Také musí být ochoten se celý život vzdělávat a rozvíjet. V neposlední řadě je stále nutné sledovat nové trendy v taxidermii, vyvíjející se hlavně na severoamerickém kontinentě velmi rychle.  


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

    Již 15 let se věnuji preparování zvěře . Při preparování využívám moderních technologií pro kvalitu preparátu. Snažím se vystihnout osobnost a přirozenost živé krásy zvěře. Využívám mnoho svých získanách osobních zkušeností a přípravků.
     Jmenuji se Daniel Hroch a po absolvování střední rybářské školy se již řadu let specializuji na preparace ryb a výrobu rybích replik pro dekorační a studijní účely. Metodu zhotovení trofeje formou repliky jsem si osvojil v USA, kde má již velmi dlouholetou tradici a v některých aspektech i velké výhody proti klasické preparaci. (Více na stránce Reprodukce ryb).


Velkoobchod s preparátorskými potřebami, preparace zvěře a služby myslivosti

    Ten kdo chce pouze vyčinit deku (kůži) vede hlavní řezy takto - náhled. Po staženi je nutné vysolení deky - náhled. U divočáka se sul musí vsypat i do světel, slechu a větrníku. Poté je možné srolovat deku ( jako spacák ) a nechat zamrazit. Vhodnější je ale přivést buď trofejovou hlavu nebo kůži co nejdříve do naší dílny. Doporučujeme použít otevřenou přepravku. Pokud to není možné je potřeba budoucí preparát nebo kůži zamrazit. Potom se rozhodnete co dál, zmrazený kus je možno dovést kdykoliv bude čas nebo odeslat poštou (obchodním balíkem) doručuje se do 24h nejlépe začátkem týdne. V případě přepravy poštou je potřeba telefonicky nás upozornit, kdy balík posíláte, abychom zajistili jeho včasné vyzvednutí a řádné ošetřeni před vlastní preparaci.
    Naše preparátorská dílna je založena na principu vždy dosáhnout, co nejvyšší možné kvality námi zhotovených výrobků. Abychom toto mohli dosáhnout věnujte prosím pár minut pozornému přečtení těchto informací. Budoucí preparáty je dobré nechat po smrti zvolna vychladnout, nejlépe vyvěšené ve volném prostoru. Po provedeni malého vývrhu se zvěř nechá alespoň 2 hodiny vychladnout a stáhne se deka dle nákresu postupu. Pouze u divočáka se hlavni řez nevede po páteři, ale vespod od dolní čelisti k hrudní kosti, případně lze divočáka stáhnout do pytle .
    Co je preparace neboli taxidermie? Toto starověké řemeslo, ve správných rukou umění, nejlépe vystihuje jeho překlad. Taxi znamená pohyb a derma kůže. Kořeny sahají hluboko do naší historie. Už pravěcí lidé primitivně konzervovali kůže, ze kterých si poté zhotovovali přístřeší a oblečení.


Co je nutné provést s ulovenou zvěřípřed vlastním zpracováním v preparátorské dílně?

    Preparace zvěře má u nás dlouholetou tradici. Preparovaná zvěř zůstává zachována na dlouhá léta. Mnoho preparátorských prací můžete vidět na významných zámcích a hradech po celém světě. Dříve byla preparace výsadou měšťanů a šlechty. Při preparování se odstraňuje svalstvo zvěře a poté se z kůže modeluje postava. Plní se preparačním materiálem.
    V době starověkého Egypta byla domácí zvířata považována za posvátná a byla mumifikována, stejně jako lidé vládnoucích vrstev. Modernější forma taxidermie, tedy umění zachování a navléknutí kůže zvířete na formu (kopyto), tak, aby vypadalo jako živé, byla poprvé zaznamenána v průběhu středověku. Nejstarší známou publikaci o preparaci napsal v roce 1555 přírodovědec Pierre Bellon. Během viktoriánské éry začala být taxidermie velice populární, zejména díky objevným výpravám, při kterých cestovatelé přiváželi do své domoviny velké množství zvířat. Ta byla preparována do muzeí po celém světě, nebo skončila v soukromých sbírkách.
    Při zpracování trofejové zvěře vycházíme jak z osvědčených technologií, tak využívání moderních prostředků našich a především zahraničních renomovaných firem. Používáme skleněné oči, anatomické modely a čelisti nejvyšší kvality pro jednotlivé druhy zvířat. Zajistíme tak nejen věrnou podobu preparátu, ale i jeho dlouhodobou trvanlivost a stabilitu.


Co byste měli vědět ohledně dovozu Vašich trofejí?

    Preparáty celé zvěře stylizujeme do panoramatů odpovídající přirozenému prostředí jejich výskytu. Na přání zákazníka zajišťujeme pod trofeje vyřezávané podložky zhotovované řezbářskými mistry.
    Doba letu z Brna do Moskvy je 2 hodiny. Doba letu z Moskvy do Krasnojarska je 7 hodin, cca 6000km. Po příletu na letiště v Krasnojarsku nás bude čekat místní lovec-organizátor. Podle času příletu nás odveze buď k ubytování ve městě a druhý den na srub nebo přímo do loveckého revíru. V ... číst dál


Jaroslav Příjemský - Preparátor

    Na záčátku 20. století se kvalita taxidermie podstatně zvýšila. K tomu vysokou měrou přispěli umělci jako Carl E. Akeley, William T. Hornaday, Coloman Jonas či Leon Moldete, kteří vyvinuli na tu dobu průkopnický způsob preparace zvířat. Oblékali je totiž na předem zhotovené, velmi zdařilé modely. Od 70. let 20. století tyto modely začaly pomalu vytlačovat doposud nepřekonané polyuretanové náhražky těl. Podle originálu kostry zvířete se z modelovací hlíny vytvoří tělo, které se následně laminuje, anebo se z těla i se svalovinou vytvoří pomocí speciální odlévací hmoty forma, do které se nalévá polyuretan. Tato hmota přesně okopíruje tvar formy. Světla se imitují skleněnými nebo akrylovými. Slechy, zuby a lízáky savců jsou nahrazeny umělými komponenty.
    Jak už jsem zmiňoval, výlučně na preparaci savců využíváme průmyslově vyráběné modely, které si upravujeme podle velikosti zvířete a můžeme je zakoupit ve všech možných pozicích a kvalitě. Záleží na znalosti a kreativnosti preparátora (umělce), který model konstruoval, následně zalaminoval, a potom ho dal do oběhu. Kvalitní modely mají veškeré anatomické detaily, proto je poměrně snadné s nimi pracovat. Důležité je však vystihnout výraz zvířete, udržet kůži na spravném místě modelu, animace preparátu a mnoho jiných věcí.  Na preparaci ptactva můžeme zakoupit polyuretanové modely, ale já je ve své praxi nepoužívám, protože nesplňují mé požadavky. Modely si většinou vlastnoručně vyřezávám, podle velikosti konkrétního ptáka, na některé ptáky používám odlitky navržené  Peterem Sunesem , jehož techniku na preparaci ptactva uplatňuji.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00