Jak na věc


prací prostředek na péřové bundy

Pracovní doba a doba odpočinku, přestávky v práci

    Brzký odchod z práce po skončení pracovní dobyDovolená a nepřetržitý provozEvidence pracovní dobyNástup na noční směnuNávštěva lékaře v pracovní doběNávštěva u lékaře poloviční úvazekNedodržení pracovní doby a odchod na přestávku (nezáměrně)Má svědek na svatbě konané v pátek nárok na prac. volno?Návštěva lékaře mimo město (místo) pracovištěNedodržení pracovní přestávky (nezáměrné)
    Zákoník práce říká, že přestávka na jídlo a oddech činí nejméně ? hodiny a že se nezapočítává do pracovní doby. Také říká, že se poskytuje nejpozději po 6 hodinách práce (vše viz § 89 ZP). Zákoník práce neošetřuje nejkratší dobu, po které lze přestávku poskytnout a je to poměrně logické, protože každá práce je jinak náročná a může vyžadovat jinou obnovu sil. Až do roku 2001 se přestávka poskytovala nejpozději po 4 odpracovaných hodinách, od 2001 do 9/2004 to bylo po 4,5 odpracovaných hodinách, nyní od října 2004 je to až po 6 hodinách. Takže postup Vašeho zaměstnavatele bude zřejmě správný. Slovo zřejmě používám záměrně, protože mě ve Vašem dopise zaujalo slovo „odečte nám“ – důležité není co Vám zaměstnavatel odečítá, ale zda přestávku opravdu čerpáte. Neuvedla jste, jak je dlouhá Vaše směna a jaký máte týdenní fond pracovní doby a kolik přestávek denně reálně opravdu čerpáte. To jsou data, která jsou podstatná pro úplné posouzení Vašeho dotazu.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00