Jak na věc


prací prostředek na péřové bundy

Pracovní doba a doba odpočinku, přestávky v práci

    Zákoník práce říká, že přestávka na jídlo a oddech činí nejméně ? hodiny a že se nezapočítává do pracovní doby. Také říká, že se poskytuje nejpozději po 6 hodinách práce (vše viz § 89 ZP). Zákoník práce neošetřuje nejkratší dobu, po které lze přestávku poskytnout a je to poměrně logické, protože každá práce je jinak náročná a může vyžadovat jinou obnovu sil. Až do roku 2001 se přestávka poskytovala nejpozději po 4 odpracovaných hodinách, od 2001 do 9/2004 to bylo po 4,5 odpracovaných hodinách, nyní od října 2004 je to až po 6 hodinách. Takže postup Vašeho zaměstnavatele bude zřejmě správný. Slovo zřejmě používám záměrně, protože mě ve Vašem dopise zaujalo slovo „odečte nám“ – důležité není co Vám zaměstnavatel odečítá, ale zda přestávku opravdu čerpáte. Neuvedla jste, jak je dlouhá Vaše směna a jaký máte týdenní fond pracovní doby a kolik přestávek denně reálně opravdu čerpáte. To jsou data, která jsou podstatná pro úplné posouzení Vašeho dotazu.
    Brzký odchod z práce po skončení pracovní dobyDovolená a nepřetržitý provozEvidence pracovní dobyNástup na noční směnuNávštěva lékaře v pracovní doběNávštěva u lékaře poloviční úvazekNedodržení pracovní doby a odchod na přestávku (nezáměrně)Má svědek na svatbě konané v pátek nárok na prac. volno?Návštěva lékaře mimo město (místo) pracovištěNedodržení pracovní přestávky (nezáměrné)
    Jak se dělá výpočet odpracovaných hodin? Naše vedoucí nám za každých 4,5h 0,5h odečte, tím pádem odpracujeme jen 4 hodiny. Není to hloupost? Nemá se 0,5hodina odečítat až po každých 5ti odpracovaných hodinách? Tím, že se nám odečítá po každých 4,5h, nám nevychází odpracované hodiny a nesplňujeme normu.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00