Jak na věc


prašivina u lišek

Sarkoptový svrab skotu, ovcí a koní

    U ovcí se sarkoptový svrab vyskytuje zřídka. Postihuje především okolí očí a uší a nešíří se na části těla pokryté vlnou. Stejně jako u ostatních zvířat i u ovcí snižuje přírůstky i případnou mléčnou užitkovost.
    Jako prevence je dobré se vyvarovat kontaktu s cizími neznámými zvířaty a zejména s toulavými psy. A sledovat svá zvířata, zejména na místech méně ochlupených, okolo uší, slabin, okolo ocasu a konečníku.
    Svrab nepostihuje všechna prasata stejně, u některých způsobuje jen zhoršení konverze krmiv, u jiných může způsobit nejen zpomalení výkrmu, ale i hubnutí či úhyny. Predisponuje prasata k rozvoji osutiny a zhoršuje jejich vzhled při prodeji či porážce.
    Pes trpící svrabem často reaguje na roztoče obecně při testech na alergie. Léčba psů trpících svrabem jako alergiků je bohužel častá. K rozlišení může pomoci i sledování intenzity svědění, která je u svrabu větší. Svědění způsobené svrabem se jen u asi 30% psů daří zcela tlumit kortikosteroidy. U svrabu je také svědění horší v teple, takže se zhoršuje třeba po teplé koupeli nebo v noci. Pes trpící alergickou dermatitidou obvykle v noci aspoň pár hodin v klidu spí.


Kožní seškrab příliš odpovědí nedává

    Silné svědění způsobují i neinfekční alergická onemocnění, atopická dermatitida, alergie na krmivo a alergie na bleší kousnutí. Ukrutně svědí také bakteriální kožní infekce a malasseziová dermatitida. Tyto dvě poslední nemoci navíc rády doprovází jak alergie, tak chronický svrab.
    U psa začíná svrab na řídce osrstěné spodní části hrudníku, na kůži nad loketním kloubem a nad klouby hlezenními a na ušních boltcích. Postihuje také tlapky. Svědivá vyrážka na ušních boltcích při svrabu je výjimečná tím, že začíná na jejích okrajích a teprve postupně se šíří směrem k hlavě a do ucha. Tím se sarkoptový svrab odlišuje především od svrabu ušního nebo i kvasinkových zánětů kůže, které se šíří z ucha směrem ven, v opačném směru.
    U skotu začíná na hlavě a postupně se šíří na krk a plece a pak na celé tělo. Je nápadný právě svým rychlým šířením, celotělové postižení může vzniknout už za šest týdnů po prvních příznacích. Silné svědění doprovázející svrab postižené kusy velice trápí, odírají se o ohrady do krve, kůže zesiluje a chlupy vypadávají. Kvůli svědění zvířata pořádně nežerou, u krav se snižuje dojivost, u zvířat ve výkrmu se zhoršuje konverze krmiva, klesají přírůstky a zvířata mohou i hubnout. Navíc dochází i ke snížení kvality surových kůží.


Hostitelská specifita a přenos na člověka

    Praha (Pressweb) – Zejména na podzim hrozí domácím i hospodářským zvířatům svrab nebo praÅ¡ivina. Nákaza je možná zpravidla kontaktem s nemocným zvířetem, u loveckých psů nebo u koček například tam, kde se vyskytují liÅ¡ky. Nakazit se může i člověk. Prevence je čistota a léčení je možné speciálními přípravky.
    Mezi jiné druhy svrabu patří především ušní svrab, který postihuje vnější zvukovod, notoedrový svrab koček, psoroptová a chorioptová prašivina přežvýkavců a koní, svrab morčat a vápenka, což je svrab postihující ptáky. Další kožní nemoc způsobená parazity, demodikóza, se u psů někdy označuje jako červená prašivina.
    Svrab není jen kožní choroba, hypersenzitivita na roztoče a vzniklá zánětlivá reakce postihuje celé tělo. Proto může být svrab doprovázený i nechutenstvím, hubnutím či horečkou, které nesouvisí přímo se škrábáním. Celková hypersenzitivní reakce může i poškodit ledviny nemocného psa s následnou žízní a častějším močením.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00