Jak na věc


porucha esp

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYVÍCE OD AUTORA

    Bipolární porucha (celým názvem afektivní bipolární porucha osobnosti) neboli maniodepresivní psychóza  je charakterizována jako psychóza, pro kterou jsou typické chorobné změny nálad. U pacientů se střídají období deprese, se stavy mánie, od čehož byl také odvozen název poruchy. Délka trvání jednotlivých období je individuální, u některých pacientů dochází k velmi častým změnám těchto stavů.
    Jestliže jste alespoň na polovinu otázek odpověděl kladně nebo jste si svou odpovědí nebyli jistí, zcela jistě není vaše duševní zdraví zcela v pořádku. Nemusí jít přímo o bipolární poruchu, ale v každém případě byste se měli svěřit do rukou psychiatrovi. Není to žádná ostuda a ihned zjistíte, jak na tom vlastně.
    Mánie nebo také manická fáze se obvykle projevuje jakýmsi stoupajícím nepokojem, energičností, bezohledností, silou, potřebou neustále mluvit a silnými euforickými stavy. Postižený má například tendence nevázaně utrácet, rozhoduje se impulzivně, provozuje riskantní sex apod. V jednom okamžiku však tato extrémně pozitivní nálada jakoby vyčerpá všechny možnosti a zvrhne se do mnohem temnějšího stavu.
    A jak vlastně vypadá léčba bipolární poruchy? Má několik fází. Zpočátku by měla probíhat pod dohledem odborníka, později stačí dodržovat již zavedené postupy, aby se zamezilo opakování hraničních stavů psychiky. A co tedy nemocného čeká?


ZANECHAT ODPOVĚĎ Zrušit odpověď

    Jednoznačná příčina nemoci není známa. Velmi často stojí na počátku nemoci nějaká závažná událost, zpravidla tragická, která změní život pacienta a je označována jako spouštěč. K tomu u většiny pacientů dochází buď v dospívání, nebo v období rané dospělosti. Dále byla zjištěna jistá genetická souvislost. Skutečnost, že se onemocnění vyskytlo v rodině pacienta, zvyšuje pravděpodobnost, že jím může trpět také sám pacient.
    Farmakoterapie je doplněna psychoterapií. Dále je důležité, aby zdravotnický personál vysvětlil stav pacienta jeho příbuzným, neboť pochopení jeho blízkých je významným předpokladem pro zmírnění útrap, které nemoc s sebou přináší. Soužití s pacientem je pochopitelně náročné i pro jeho blízké.
    Bipolární porucha osobnosti známá především jako maniodepresivní psychóza je vážné duševní onemocnění, které postihuje dospělé obou pohlaví. Jakými symptomy se vyznačuje? A jak se toto onemocnění léčí?
    Léky je obvykle doporučeno užívat celoživotně, ovšem správně zaléčená bipolární porucha se vrací jen zřídkakdy a nemá žádný vliv na pracovní nebo osobní život nemocného. A to za trochu té námahy a nepohodlí rozhodně stojí!
    Z výše zmíněných příčin je patrné, že nemoci lze těžko předejít. Včasným zahájením léčby lze předejít zhoršení stavu a nejzávaznějšímu riziku u depresivního stavu, kterým je sebevražda.


Bipolární porucha osobnosti – léčba

    Po internetu koluje několik jednoduchých testů sestavených psychiatry, které mohou poukázat na to, že je ve vašem osobním životě něco špatně. Máte-li i vy podobné podezření, vypracujte si náš test. Je to jednoduché. Dáme vám k dispozici několik jednoduchých bodů. Nad všemi se vážně zamyslete a dopište si k nim, jestli platí pro vás nebo ne.
    Na druhou stranu kompenzovaná bipolární porucha umožňuje lidem žít vcelku normální život. Lidé okolo vás jí mohou trpět, aniž byste o tom věděli. Znáte herce Miloše Kopeckého, herečku Catherine-Zeta Jonesovou, amerického prezidenta Abrahama Lincolna nebo skladatele Ludwiga van Beethovena? Ti všichni tímto onemocněním prošli, a přesto byli či jsou v životě velmi úspěšní. Rozhodně tedy není nutné házet flintu do žita. Vždyť moderní medicína objevuje stále nové a nové metody jak nemocným jejich úděl ulehčit.
    Zpočátku je onemocnění problémem pouze pro pacienta, ale časem mohou stavy mánie přerůst do mnohem horší podoby. Změna může být velmi dramatická a s katastrofickými následky. Bipolární porucha například donutí otce od rodiny utratit všechny úspory a ještě ho utvrzuje v jeho bezohlednosti. Na řadu přichází také sexuální promiskuita a další stavy, které zdravému společenskému životu nesvědčí.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00