Jak na věc


pojivová složka tkáně

SYMBIVITA - Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

    Jednou z charakteristik fasciální sítě je, že se neustále mění a přizpůsobuje v závislosti na individuálních požadavcích našich těl a gravitace. Na určité fyzické stresy reaguje produkováním materiálu, jehož úkolem je posílit stabilitu těla. Častokrát nadměrná produkce tohoto materiálu snižuje pružnost fasciální sítě a následně pohyblivost. Snížení pohyblivosti těla negativně ovlivňuje jeho vyvážení, pohybovou koordinaci a vůbec celkové fungování organismu, včetně dýchání, trávení, jeho psychické a emocionální kapacity.
    Volný překlad a komentář videa Fuzz Speech (převzato ze stránek Světlany Bradáčové http://studiobalance.cz/cs/textyvideo.html), video obsahuje pohled na pitvané lidské tělo zemřelé osoby:
    V souladu s nejnovějšími požadavky na věk zajišťuje všechny potřebné živiny, a to díky komplexu vitaminů, minerálů, aminokyselin, kolagenu a prospěšných bylin, které zachovávají zdraví naší kůže, vlasů a nehtů, abychom každý den mohli zářit jako hvězdy.
    Tato část prezentace stejnojmenného videa mimo jiné ukazuje, jak obrovsky důležitý je pohyb fasciální sítě a jak tento pohyb doslova vyživuje naše tělo a slouží jako krevní pumpa tak, aby se krev dostávala tam, kde je jí třeba.
    To vše jsou teorie a pojmy, které využívá Rolfing ve své praxi, aby uspořádal fasciální síť tak, aby tělo pracovalo lehce a optimálně v gravitaci - našich pozemských podmínkách.


Stavba a biomechanika pojivových tkání - fascií a fasciální sítě

    Když toto víte, můžete převzít zodpovědnost za tento „proces stárnutí“ a své „pojivové chmýří“. Protahujte se, pohybujte se, experimentujte také se svým vyjadřováním a zvyky (pozorujte jak chodíte, co se hýbe co ne a jak – zkuste rozhýbat nepohyblivé části vašeho těla) A jste-li hodně ztuhlí, nechte si pomoci – aby vaše tkáň byla schopná více pohybu oproti méně pohybu – prostě se rozpohybujte namísto abyste zakrňovali. J Oživujte se! J
    A pokud cvičíte podle nějakého systému – Zkuste namísto pouhého vykonávání daného cvičení (které jde ruku v ruce se snahou „udělat to dobře“, „dokázat to“, „dokázat si“) objevovat – jde o proces korelace vašeho těla a daného cvičení, takové „ladění se dohromady“. Zkuste objevovat, co a jak lze, jde, nejde, šlo by…
    Dr. Ida Rolfová ve své teorii poukazovala na úzký vztah pojivových tkání a zemské gravitace. Fasciální síť považovala za "orgán tvaru". Byla přesvědčena, že pro každého z nás existuje optimální přirozené vyvážení těla, které umožňuje zdravé fungování těla v interakci s gravitací. Narušení tohoto vyvážení vlivem vnitřních nebo vnějších faktorů vyvolává vnitřní stres a závažné napětí v organismu.
    Každou noc – v prostoru mezi svaly (př.mezi různými hlavami čtyřhlavého stehenního svalu nebo mezi čtyřhlavým stehenním svalem a adduktory dolní končetiny ) – se tvoří z pojivové tkáně jakoby chmýří – pavučinky.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00