Jak na věc


podkladové koberce

Koberce z polyamidového vlákna (PA, nylon)

    kobercům, ovšem v mnohem nižší kvalitě. Vznikají strojovým vpichováním vláken do slisovaného materiálu nosné vrstvy. Jsou většinou vyráběny z přízí z recyklovaného materiálu, při výrobě se používají lepidla. Vrchní rouno je z kvalitnějšího materiálu, z rubové strany se zatírají a tuží. Jsou vhodné všude tam, kde se počítá s častou obměnou podlahové krytiny a na prvním místě je nízká pořizovací cena.
    Kromě těchto základních dělení je možné setkat se s dalšími parametry koberců, jako je například jejich tloušťka, počet vrstev, druh integrované izolace apod. Pro základní přehled ovšem postačuje seznámit se s hlavními parametry koberců.
    Nášlapná vrstva koberce, její provedení, materiál a hustota udávají životnost koberce a jeho užitné vlastnosti. Nášlapná vrstva sestává ze svisle uložených vláken tkaniny, jejichž množství na metr čtvereční určuje kvalitu a také cenu koberce. Rozeznáváme tyto technologie provedení nášlapné vrstvy koberců:
    Trpí nízkou stálobarevností a odolností proti znečištění. Nehodí se do namáhaných prostor, využití najdou spíše jako dekorativní podlahová krytina v místech, která nejsou příliš provozně využívána.Rychle se špiní a špatně čistí – následkem chemického čištění bývají barevně odlišné skvrny.Nezabraňují rozptylu hoření.


Výstavářský koberec PODIUM 3032 Cerise

    PA koberce jsou používány v obytných i komerčních prostorách. Polyamidová vlákna jsou obvykle dutá a mají velmi dobré tepelně-izolační i akustické vlastnosti.Polyamidový koberec má výbornou tvarovou paměť – i po dlouhodobém zatížení je schopen vlákna zase zčásti narovnat.
    Mívají atest pro kolečkové židle a index šíření plamene B1 – hodí se tedy do prostor se zvýšenými nároky na protipožární odolnost – například dětské školky.
    Konce smyček se při výrobě sestřihávají na stejnou výšku. Díky jednotné délce vláken působí celý koberec se střiženým vlasem jednotně, vynikají na něm vzory a barvy a je odolnější proti sešlapání. Koberce se střiženým vlasem jsou příjemné na dotek a mají luxusnější vzhled. Jsou vhodné pro použití do většiny domácností.
    Ideálním kompromisem mezi vlněným a syntetickým kobercem je koberec kombinovaný, který je v různém poměru vyroben z obou materiálů. V různé míře tak přejímá dobré (ale také některé špatné) vlastnosti syntetických i přírodních koberců.
    Pro dobrou orientaci v podlahových krytinách a zamýšlený nákup je velmi vhodné získat přehled v rozdělení koberců podle nejčastěji užívaných kritérií. Znalost druhů koberců vám bude dobrou pomůckou v pochopení údajů v katalozích, při rozhovoru s naším pro


Podkladové koberce položíte sami

    Kusové koberce se používají převážně jako doplněk jiných druhů podlahových krytin včetně jiných celoplošných koberců. Zútulní interiér, dovolují příjemný pohyb po místnosti bosou nohou a v neposlední řadě chrání před poškozením a opotřebováním vlastní podlahy. Nevýhodou je jejich náchylnost k „cestování“ po místnosti, krčení a k opotřebování okrajů kusových koberců.
    Používají se k určité funkci – například jako čisticí zóny na vstupu do objektu, k vytvoření akustické charakteristiky poslechové místnosti apod. Jejich hlavním kritériem je jmenovaná funkčnost.
    Používají se všude tam, kde se počítá s velkým provozem a zátěží – hotely, restaurace, recepce, kanceláře, obchody. Jejich prioritou je praktičnost, vzhled a především dlouhá životnost a udržovatelnost. Často musejí vzdorovat i jiným zátěžovým vlivům – například zanášení vody a solí v zimním provozu nebo naopak prachu a drobným kamenům v létě.
    Mezi nevýhody syntetických koberců patří nižší životnost, náchylnost na vymačkání a poškození vlákna v zatěžovaných místech – pod nábytkem, místa kde se často chodí.
    Pokud zamýšlíte nákup koberce, je dobré získat alespoň základní orientaci v druzích koberců. To Vám pomůže s výběrem a také pochopením údajů v katalozích.


Výstavářský koberec PODIUM 3037 Fire

    Syntetické koberce jsou koberce vyrobené ze syntetických materiálů, mezi něž patří především polyamid (PA), polyester (PES), polypropylen (PP) a polyakryl (PA).
    Koberce se smyčkou jsou odolné vůči zatížení a mají vysokou tvarovou paměť – vlákna se po zatížení vracejí do původního stavu. Vlákno je nesestřižené a trvanlivé. Jsou velmi vhodné do místností s velkým provozem a intenzitou zátěže.
    Odolný kobercový systém, u něhož se primárně uvažuje o snadné a rychlé výměně opotřebovaných dílců za nové. Takto lze významně prodloužit životnost kobercové krytiny a udržovat po dlouhou dobu vzhled nového koberce v celé ploše místnosti. Nevýhodou jsou postupně se prohlubující barevné odlišnosti u nových a dříve položených dílců a nutnost zajistit nenápadné přechody mezi kobercovými dílci.


Výstavářský koberec PODIUM 3307 Opera Red

    Koberce do kanceláří mají vyšší nároky na mechanickou odolnost než koberce bytové. Vyšší frekvence pohybu osob, namáhání pojezdem kancelářských židlí, časté pokládání těžších předmětů jako jsou krabice se zbožím, šanony, kancelářské vozíky apod. způsobují rychlejší únavu materiálu koberce a dřívější zanášení tkaniny nečistotami. Kancelářské koberce tedy vybíráme z vyšší třídy odolnosti a upřednostňujeme jejich praktičnost před estetickými měřítky. Přesto lze položením koberce kancelář patřičně zútulnit a dodat firmě reprezentativní vzhled.
    Při výrobě těchto koberců dochází k nestejnoměrnému utahování smyček vláken, což má za výsledek plasticky působící povrch koberce. Koberce se strukturovanou smyčkou jsou vhodné do silně zatěžovaných prostor s velkým provozem. Jsou příjemné na dotyk a kombinace krátkých a dlouhých vláken dovedou vytvořit zajímavé plastické obrazce, což vyniká hlavně u jednobarevných koberců.
    Podkladová vrstva se podílí významnou měrou na životnosti koberce, na jeho přilnavosti k podkladu, izolačních schopnostech, schopnosti odvádět elektrostatický náboj a na dalších užitných vlastnostech koberce. Podle nejčastěji používaných spodních vrstev dělíme koberce na:
    Mezi hlavní výhody syntetických koberců patří především nízké výrobní náklady, a tedy i neporovnatelně nižší cena než u koberců z přírodních materiálů. Díky technologickému pokroku dnešní syntetické koberce netrpí mnohými dřívějšími neduhy. Výčet výhod syntetických koberců:


Rozdělení koberců podle barvy a vzoru

    Polyesterová příze je materiálem produkovaným dnes téměř výhradně z použitých PET lahví, nákupem polyesterového koberce tedy významnou měrou přispíváme k ochraně životního prostředí – podílíme se na financování výroby čerpající suroviny z odpadních materiálů a snižujeme poptávku po kobercích z jiných materiálů.
    Koberce se vyrábějí v nepřeberných množstvích vzorů a barevných variant. Výběr barev a vzorů by měl každý uživatel koberců plánovat a myslet včas na efekt, kterého kombinací koberce a ostatních prvků místnosti dosáhne.
    Podkladové koberce jsou nejlevnější podlahovou krytinou. Dobře poslouží jako dočasné řešení, k zakrytí nepěkných míst nebo jako jednobarevný podklad pro pestřejší kusové koberce. Podlahové koberce nemají neomezenou životnost, ale to vzhledem k jejich velmi nízké ceně ani nikdo nepředpokládá.
    Koberce na jutě – nejpoužívanějším podkladem je syntetická jutaKoberce na gumě – používá se na zpevnění zátěžových kobercůKoberce na filcu – dochází ke změkčení koberce, výborná zvuková a tepelná izolaceKoberce na latexu – zátěr latexovou hmotou – levná technologie bez výrazných vlastností


Výstavářský koberec PODIUM 3456 Fuchsia

    Slouží jako celoplošná podlahová krytina. Pokládají se volně, nebo se lepí na podklad. Výhodou je jednotný, často luxusní, vzhled místnosti, minimální nároky na kvalitu podkladu, vysoké užitné vlastnosti, jako např. tepelná a zvuková izolace, zmírnění krůčejového hluku, příjemný pocit při chůzi po koberci bosou nohou. Oproti například dřevěné podlaze mají výhodu v rychlosti změny vzhledu místnosti. V našich krajích jsou velmi oblíbenou podlahovou krytinou používanou zhruba v polovině všech obytných prostor.
    Alternativou k lepení koberců je jejich volné položení na podklad. Využívá se hlavně u podlahových dílců, ale i tam, kde je potřeba zachovat podkladovou vrstvu bez poškození – například v místnostech s kvalitní, ale studenou parketovou podlahou. Při zatížení nábytkem je potřeba počítat s jejich častým krčením a vytahováním, což zkracuje životnost koberce a snižuje jeho estetickou hodnotu. 
    Především ručně tkané koberce dnes slaví svoji renesanci a jejich výrobě se často podomácku věnují desítky malých řemeslníků i tkalcovských rodin či manufaktur. Strojně tkané koberce napodobují ruční vázání – nejznámější jsou tzv. gripperaxminsterské koberce.


Podkladové koberce : rychlé řešení za nejnižší cenu

    Podkladové koberce můžeme položit na starou podlahu, která čeká na důkladnou rekonstrukci. Nebo jimi můžeme vylepšit prostředí v bytě, který není náš a obýváme jej pouze dočasně. Podkladové koberce se rovněž dobře osvědčily do dětských pokojů obývaných dětmi s trochu „divočejšími“ zájmy a projevy – při poničení je můžeme vyměnit. Podkladové koberce nám také mohou jednorázově posloužit při slavnostních příležitostech k vytvoření lepšího dojmu: při svatbách, promočních hostinách, oslavách významného životního jubilea. Podkladové koberce můžeme krátkodobě využít v kancelářích či klubovnách. A konečně – podkladové koberce nám mohou pomoci zdůraznit efekt pestrého (a třeba dražšího) kusového koberce – buď jako barevný doplněk nebo akcent.
    Koberce se vyrábějí několika různými technologiemi. Od ručního tkaní přes rychlou strojovou výrobu na průmyslových tkalcovských stavech a šicích strojích až po nanášení nanovláken pomocí trysek. Mezi hlavní techniky výroby koberců patří:


Výstavářský koberec PODIUM 3039 Vermiljoen

    Koberce z přírodních vláken jsou historicky jednou z nejstarších technologií podlahových krytin. Staletí jejich vývoje je dovedly téměř k dokonalosti, ať už se to týká podání barev, izolačních schopností, příjemného dotyku, schopnosti regenerace po zatížení, odolnosti proti znečištění. U celoplošných koberců z přírodních vláken vzniká charakteristické mikroklima – dokáží regulovat vlhkost v místnosti, nadměrnou vlhkost pohltit a v suchém prostředí naopak vlhkost dodat. I po dlouhodobém zatížení se přírodní vlákno dokáže vzpamatovat a vlas se navrátí do původního stavu. Nevýhodou je postupné vylínání koberce, ale také podstatně vyšší cena než u syntetických krytin. Jsou také náročnější na údržbu.Které materiály jsou pro výrobu koberců nejčastěji používány?
    Koberec by měl buď nenápadně splynout s interiérem a neodvádět pozornost od jiných dominantních prvků, zvýraznit barevné doplňky interiéru, nebo místnost opticky rozčlenit. Barva koberce umí účinně opticky pracovat s interiérem, ve kterém je položen. Světlá barva rozšiřuje malé prostory a dává vyniknout kráse nábytku, naopak sytá barva s výraznějšími vzory prostory opticky zmenšuje, ale zároveň zútulňuje. Majitelé zvířat často využívají sladění barvy koberce s barvou srsti svých mazlíčků.
    Polyakrylové koberce jsou hřejivé a příjemné na dotyk. Svými vlastnostmi se velmi blíží kobercům z přírodních materiálů. Nenajdeme u nich téměř žádné ze špatných vlastností vyjmenovaných u polypropylenových koberců.
    Používají se především do bytů a obytných domů. Jejich prioritou je kvalita, barevnost, pořizovací hodnota, tepelná a zvuková izolace, antibakteriální odolnost, udržovatelnost a v neposlední řadě pocity z jejich používání. Nehodí se na místa s velkou zátěží a frekvencí provozu.


Výstavářský koberec PODIUM 4013 African Violet

    Koberce lze dělit do kategorií podle nejrůznějších hledisek. Většina výrobců používá kategorie koberců sestavené podle podobných hledisek. To prodejcům i zákazníkům usnadňuje vyhlédnutý koberec správně zařadit a vybrat takový, který je pro zamýšlený účel vhodný.
    Podkladové koberce se nevyrábějí v příliš široké odstínové škále, ale je možno vybrat si ze základních barev, což vzhledem ke krátké životnosti úplně postačující. Podkladové koberce se dají luxovat nebo lehce stírat mopem. Musíme počítat s tím, že se z nich případné skvrny jen těžko odstraní. Podkladové koberce se prodávají v několika šířích. Cenu prodejce obvykle udává za jeden metr čtvereční. Podkladové koberce si dokáže položit i amatér, není třeba zvát odborného řemeslníka či firmu. Požadovaný tvar snadno vystřihneme pomocí silnějších nůžek.
    Vlna – výborně tlumí hluk a pohlcuje prach, zlepšuje akustiku místnosti a skvěle izoluje. Nevýhodou je menší odolnost proti skvrnám a nečistotě. Není příliš vhodná pro alergiky.
    V současné době se nejčastěji používá dělení podle materiálu, techniky výroby, provedení nášlapné plochy, způsobu pokládky a dělení podle barev a vzorů.


Výstavářský koberec PODIUM 4058 Purper

    Technologie pokládání koberců napevno na podkladový materiál – obvykle lepením na beton nebo dřevo. Výhodou je tvarová stálost koberce, žádné problémy s rolováním a shrnováním koberce, jeho dlouhá životnost a dlouhodobě stálý vzhled. Nevýhodou je znehodnocení povrchu podlahy pod kobercem nanesením lepidla.Hodí se tedy všude tam, kde se nepočítá s budoucím používáním obnažené podkladové vrstvy podlahy. V místnostech zatížených těžkým  nábytkem je jedinou použitelnou technologií zaručující trvalý vzhled koberce v celé ploše bez krčení a lámání.
    Koberce se střiženým vlasem – smyčkou vznikají kombinací obou předchozích technologií. Vytvářejí elegantní povrch s mnoha dobrými užitnými vlastnostmi. Vznikají zajímavé plastické vzory, které dodají kresbu a plasticitu i jednobarevným kobercům. Naproti tomu u těchto koberců není tak výrazně viditelné místní opotřebování – plastické vzory případné nestejnoměrnosti spolehlivě zakryjí.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00