Jak na věc


pochod tří králů praha

Když jdu po ní v létě, samoten na světě, sotva pletu nohama...

    Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno.
    V sobotu od 19.00 odehrají studenti Akademie sociálního umění Tábor Hru tříkrálovou v rámci festivalu Play, který doprovází úspěšnou výstavu Petra Nikla a dalších umělců v Mánesu. Více najdete ZDE.
        Průvodu předcházela ve Svatovítské katedrále tříkrálová bohoslužba, kterou vedl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Ten pak průvodu požehnal z balkonu Arcibiskupského paláce. Praha je podle jeho vyjádření opravdu ráda, že se může na této tradici podílet. "Vám všem patří požehnání, abyste se ve zdraví vrátili z té velké cesty," řekl Duka. 
        I v nevlídném počasí to byla podívaná především pro děti, které obdivovaly hlavně majestátně kráčející a exoticky vyhlížející sudokopytníky, vypůjčené pro tuto příležitost z cirkusu Praga. Nesli tři monarchy a vedle koledníků je obklopovala družina v dobových kostýmech. 


V brněnské kapli s bolševickou malbou tanku a vojáků slavili adventní bohoslužbu

        Organizátory akce bylo občanské sdružení Mládež Idente, Arcidiecézní charita Praha a Arcibiskupství pražské. Podle mluvčího Jana Oulíka se loni vybrala v Tříkrálové sbírce dosud rekordní částka přes 75 milionů korun. Většina prostředků směřuje na pomoc potřebným v regionu, kde byly peníze vykoledovány. Přibližně desetina výnosu pomůže v zahraničí. O projektech z minulých let a záměrech se zájemci dozvědí na www.trikralovasbirka.cz. Přispět lze i zasláním DMS KOLEDA na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 Kč, na pomoc jde 27 Kč) či na účet číslo 66008822/0800, VS: 777. 
    Na proslulou „Tříkrálovou Okoř“ se můžete vydat s Klubem českých turistů už po osmačtyřicáté. Čtyři trasy, od 13 do 44 kilometrů vás povedou na hrad Okoř, zámek v Roztokách u Prahy či do Středočeského muzea. Více o pochodu naleznete na Tříkrálová procházka na Okoř již o víkendu
    Výhody registrace:Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.
    Kdysi tou cestou jezdil Karel IV., v sobotu se po té samé trase vydejte s turisty SK Viktorie Žižkov. Pochod tříkrálový Praha-Karlštejn startuje u pokladny Ares železniční stanice pražského Smíchovského nádraží, a to mezi půl osmou až osmou hodinou ranní.


Tříkrálové pochody. Cestami Českého krasu a po stopách dávných králů

    „Především na turisty čeká procházka nádhernou přírodou,“ připomíná pořadatel Slávek Zůna těm, které prohlídka karlštejnských hradebních prostor stačila už za léta návštěv omrzet. „Ve Vonoklasech se mohou podívat na vilu, v které bydlel prezident Zápotocký. V Solopiskách je k vidění nádherně udržovaný památník obětem druhé světové války,“ přidává další ze zajímavostí pořadatel.
    Stejně jako loni, tak i letos se zájemcům otevírají tři trasy, délkou odstupňované po deseti kilometrech. Při jejich zdolávání se můžete, mimo jiné, podívat z rozhledny Děd, vyfotit si zámek Nižbor (není otevřený) či prohlédnout si berounské pískovcové lomy. Cíl každé ze tří tras je v Berouně, před restaurací Berounský medvěd. Sraz k celé akci je rovněž v královském městě, a to v hale zdejšího železničního nádraží mezi sedmou až desátou hodinou dopolední.
        Vyhrávali pištci i Hudba Hradní stráže a všichni si nakonec zazpívali píseň Narodil se Kristus Pán. Tři králové se pak i s "černým vzadu" na své pouti zastavili u Martinického paláce, kde promluvili s králem Herodem a ptali se ho na cestu. "Vraťte se ke mně se zprávou, kde se skrývá, neboť i já bych se rád tomu pacholátku uklonil," odpověděl jim licoměrně. 


Jsou vám ve společensko-politických otázkách blízké názory Tomáše Halíka?

    Pokud vás propozice pochodu oslovily, rozhodně byste neměli dlouho váhat. Třicáté osmé pokračování turistického podniku je možná jedním z posledních. „Chtěli bychom to dotáhnout do jubilejního čtyřicátého ročníku. Pokud to za nás nikdo z mladších nepřevezme, za dva roky se s tradicí rozloučíme,“ posmutněl Slávek Zůna, jeden ze zakladatelů tříkrálového pochodu.
    Dnes ve středu 5. ledna vyjde slavnostní průvod v čele s Třemi králi na velbloudech. U příležitosti jedenáctého ročníku Tříkrálové sbírky sejde průvod z Hradčanského náměstí na Loretánské náměstí, kde se pokloní malému Ježískovi a předá mu své dary. Finanční dary, které se vyberou během sbírky, která trvá od 1. do 14. ledna, dostanou potřební.
        Na závěr se lidé se Třemi králi pozdravili a odevzdali jim drobné dárky, které už v neděli potěší malé pacienty pediatrického oddělení Fakultní nemocnice v Motole. 
        Odpoledne se rovněž uskutečnil Tříkrálový pochod Za monarchii, jehož účastníci vyšli od pomníku sv. Václava na Václavském náměstí. Pochod pořádala na podporu opětovného nastolení monarchie v Česku redakce studentské revue Babylon. Večer chtějí zakončit na Všebaráčnické rychtě na Malé Straně, kde předají výroční Cenu Ferdinanda Dobrotivého, pojmenovanou po posledním korunovaném českém králi. Redakce časopisu ji každoročně uděluje českým osobnostem za "obecnou slušnost".


Den před uzavírkou hradu Karlštejn

    Tím ovšem, jak již bylo řečeno, sbírka nekončí. Tříkrálovou sbírku pořádá Charita ČR. „Výtěžek sbírky je určen především na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí, a to zejména v regionech, kde sbírka probíhá. Nejméně desetina výnosu sbírky je každoročně určena také na humanitární pomoc do zahraničí,“ uvedl mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora. Do ulic obcí a měst vychází více než 14 tisíc kolednických skupinek a každou z nich vede dospělá osoba vybavená průkazem koledníka. Potkat je můžete ve vestibulech metra, na náměstích, apod. Přispět můžete i zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KOLEDA na číslo na číslo 87 777.
    Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.
    Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.


Home page – Město – V ulicích

    Cesty turistů se poté rozdělí. Na delší, 21 kilometrů dlouhou trať, se zájemci vydají z nádraží v pražském Radotíně. Kratší z obou turistických variant (14 kilometrů) začíná výstupem z vlaku v nedalekých Černošicích. Cíl jedné i druhé trasy je v obci Karlštejn, kde se účastníkům pochodu nabízí poslední šance prohlédnout si tamní hrad před plánovanou měsíční přestávkou.
    V neděli 9. ledna v 16.00 se pak můžete vydat na koncert do kostela u Panny Marie Sněžné. Zazní Liturgická mše Zdeňka Pololáníka, Rorando coeli J.C.Vodňanského a vánoční písně a koledy. účinkují sbor GAUDIUM PRAHA a sbor ČVUT pod vedením Zdeny Součkové, Vladislava Součka a Jana Steyera.
    V loňském roce trhl pochod „Českým zimním krasem“ svůj účastnický rekord. Z berounské nádražní haly vyrazilo vstříc deseti, dvaceti a třicetikilometrové trase na 394 turistů. „Věříme, že se nám letos povede počet ještě navýšit,“ doufá pořadatel Rudolf Kule, který si velký zájem lidí vysvětluje dobrou organizací akce a trasami vedenými nádhernou přírodou.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00