Jak na věc


plíseň na dřevěných oknech

Proč je plíseň na oknech nebezpečná

    Ke zmíněným plísním může docházet také v místě tepelných mostů. Pokud se bavíme o oknech, pak by mohlo jít o okno špatně zabudované, kde bude v chladných místech docházet ke kondenzaci vlhkosti. Tedy v ostění budou prvně vlhké fleky, později plíseň. Dále to může být okno s nedostatečnými tepelně izolačními parametry, kde bude zase kondenzovat vlhkost, nejčastěji v okraji skla.
    Kromě součinitele prostupu tepla sledujeme u skel i světelnou propustnost. Některá pokovená skla snižují hodnotu U, ale současně i světelnou propustnost, takže záleží jaký máme pro konkrétní aplikaci požadavek. Pokud řešíme velkou prosklenou stěnu, kde máme obavu z přesvětlení interiéru, může být takové sklo vhodnější.
    Pro dřevěná okna se používá kvalitní dřevo, které je správně nařezáno, aby byla léta radiální (rovná), nesmí být dřevo s fládrem, velkými a vypadavými suky, zásmolci a jinými vadami. Na kvalitním dřevě povrchová úprava vydrží. Všechny hrany jsou zaoblené, aby na nich barva dobře držela.


Jak to je s nutností natírání dřevěných oken?

    Všechny zmíněné vlastnosti platí obecně, ale pro energeticky úsporné domy na ně klademe ještě větší důraz. Můžeme začít od součinitele prostupu tepla oknem, který musí být u pasivních domů nižší než 0,8W/m2K. Mnohem více se věnujeme vlastnostem zasklení, často využíváme solárních zisků, proto je důležitá energetická propustnost skla. Velmi důležitá je neprůvzdušnost, kterou u energeticky úsporných staveb musíme zajistit. Celková těsnost těchto staveb se ověřuje Blower Door testem. S tím souvisí i kvalitní utěsnění připojovací spáry.
    Tepelně izolační vlastnosti oken posuzujeme pomocí součinitele prostupu tepla „Uw. Pozor na záměnu součinitele prostupu tepla skla a celého okna, zde dochází často k nepřesnostem. Čím je hodnota U nižší, tím okno lépe tepelně izoluje.
    Přečtěte si, co je při výběru dodavatele oken opravdu důležité vědět. Získejte pohled odborníků, kteří se po stavbách pohybují mnoho let a mají v oboru bohaté zkušenosti.
    Další nejasnosti kolují kolem větrání a plísní. Všechna nová okna musí splňovat ČSN a být dokonale těsná. Toto platí pro dřevěná i plastová okna. Žádné zavřené okno nezajistí hygienickou výměnu vzduchu. Je nutné zajistit pravidelné větrání , pak se nemusíme obávat nežádoucích plísní a nezdravého vydýchaného vzduchu. Pokud používáme plynové spotřebiče, musíme jim zajistit přívod vzduchu.


Vlhkost a plíseň dřevěných desek pod střechou

    Své bydlení byste měli udržovat teplé, suché a vzdušné. Na plísně okolo oken si dejte pozor především v chladnějších a vlhkých měsících roku. Nízká teplota spolu s vyšší vlhkostí vede ke kondenzaci páry a přímo tak podporuje růst plísní.
    Jaké jsou možné další materiály použít na okna, aby se dosáhlo neomezené životnosti?Zatím jsme se bavili o dřevěných oknech, mají dnes již velmi dobrou životnost, ale samozřejmě na něj povětrnostní vlivy působí, tak ho jistě jednou budeme muset natřít...Pokud bysme chtěli takřka neomezenou životnost, pak jsou na trhu dřevohliníková okna. Z vnitřní strany máme dřevěné okno, z venkovní strany je chráněno hliníkovým pláštěm. V interiéru máme okno z přírodního materiálu. Můžeme na něj použít i méně odolné dřeviny, méně odolné povrchové úpravy, zachovat co nejpřirozenější vzhled dřeva.
    Všimli jste si, že se vám kolem oken a přímo na nich tvoří plíseň? Přemýšlíte, jak dlouhodobě zabránit jejímu vzniku? Základní prevencí je kvalitní odvětrávání. (Více o odvětrávání zde) Plíseň na oknech a v jejich okolí vzniká nejčastěji v důsledku nedostatečné ventilace. Ta se podílí na srážení vody, a to přímo na oknech i v jejich blízkosti.


Vítáme tě na stránkách Czporadna.cz

    Pokud se plíseň na okně nebo v jeho okolí objeví, je vhodné na ni použít speciální postřik. Ten aplikujete a necháte působit podle návodu. Zbytky plísně pak jen setřete hadříkem či jinak mechanicky odstraníte. Mnoho postřiků působí také jako prevence pro budoucí rozvoj plísní.
    Plísně v domácnosti představují problém, a to nejen z estetického hlediska. Přičítá se jim, že se podílejí na vzniku alergií, a že oslabují obranyschopnost organismu. Jsou tedy nebezpečné zejména pro děti, dospívající a také pro seniory. Z oken se mohou postupně rozšiřovat do všech koutů vašeho příbytku. Často napadají také stěny. Vyskytují se především ve vlhčích částech domácnosti - setkáme se s nimi v koupelnách a na záchodech, ve sklepeních i v obytných místnostech. Kromě oken je můžete často pozorovat také v rozích místností nebo v místech kolem radiátorů.
    Máte nějaký problém se stavbou nebo zařízením Vašeho bytu či domu? Už dlouho Vás něco trápí a nemáte řešení? Naši odborníci jsou tu pro Vás. Stačí se zeptat.


Mýty a pověry o dřevěných oknech

    Kvalitu a životnost oken ovlivní výrobní technologie, v moderních výrobách se používají CNC obráběcí stroje s vysokou přesností. Ideální je, když je každý okenní dílec přesně vyprofilován a předvrtán, po obroušení provedena impregnace a mezivrstva ponořením do lázně. Povrchově upravené jednotlivé části oken sklíženy, takto jsou ošetřeny všechny spoje a dokonale ochráněny proti vnikání vlhkosti na stavbě.
    Velký počet děkovných dopisů nás ujišťuje, že děláme svou práci dobře. Děkujeme našim zákazníkům za zaslané pochvalné dopisy. Zde si můžete prohlédnout některé z nich.více
    Plíseň okolo oken se může objevit například tehdy, když stará okna vyměníte za nová. Zatímco starší okna profukovala a zajišťovala místnost stále větranou, nová dokonale těsní. Je proto potřeba několikrát denně vyvětrat - otevřít celé okno (nikoliv jen ventilaci), a to po dobu 5 až 10 minut v závislosti na počasí. Plíseň na oknech však není jen záležitostí novostaveb s kvalitními okny, postihuje i starší domy, které mají vlhké zdivo.


Neváhej a registruj se! >> zde

    Při výběru oken dobré sledovat jejich parametry a volit raději okno s lepšími vlastnostmi. Uvědomme si, že je okno vždy výrazně tenčí než stěna, odborně řečeno je nejslabším článkem obálky budovy. Proto jsou na něj kladeny vyšší nároky a nevyplatí se nepřiměřeně šetřit. S oknem s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi ušetříme náklady na vytápění, ale vyvarujeme se také nežádoucím kondenzacím, proudění vzduchu (průvanu kolem studených oken).
    Jak už jsem se zmínila, povrchové úpravy dřevěných oken jsou velmi odolné a vydrží dlouho bez nutnosti natírání. Ale na dlouhou životnost okna má vliv i jeho konstrukce a postup výroby.
    Další velmi důležitou součástí montáže je utěsnění připojovací spáry okna. Všichni jsme jistě viděli nějaká okna montovat. Vždy jsou okna ukotvena šrouby, případně pomocí kotev..., vzniklá spára mezi stěnou a oknem je vypěněna polyuretanovou pěnou. Ale toto nestačí, aby si PU pěna zachovala své vlastnosti, musí být jednak ochráněna před působením UV zářením a proto co nejdříve zednicky zapravena. Ale také ji musíme ochránit před možným vniknutím vlhkosti, proto používáme z venkovní strany paropropustné a z vnitřní parotěsné pásky. Tyto pásky navíc zajistí neprůvzdušnost připojovací spáry.


Ovlivní vlastnosti okna způsob jeho napojení do stavby?

    Samozřejmě UZ záření působí na všechny materiály, jak na plast na oknech, tak i na barvu na dřevěných oknech. Za 20 nebo 30 let nebudou plastová okna vypadat jako nová a povrchová úprava na dřevěných oknech bude už asi taky potřebovat obnovu.
    Pak sledujeme celkovou energetickou propustnost. Ta je důležitá pro využití tepelných zisků. Kvalitní osluněná okna mohou mít v topné sezóně i kladnou tepelnou bilanci - do interiéru pronikne více energie, než jí okny unikne. Toto zase může být problém v létě, pokud by nebylo dobře vyřešeno zastínění oken např. přesahem střechy nebo slunolamy.Solární zisky projektanti využívají zejména u nízkoenergetických a pasivních domů, kde tuto problematiku řeší komplexně.
    Správné osazení okna je velmi zásadní. V místě napojení okna do stavby mohou vznikat tepelné mosty. Doporučujeme alespoň venkovní špaletu zateplit, pokud není zateplena celá budova. Přetažením části okenního rámu tepelnou izolací výrazně zlepšíme vlastnosti okna.


Formulář byl odeslán, děkujeme.

    To, že se dřevěná okna musí velmi často natírat, je jeden z nejlacinějších argumentů prodejců plastových oken. Dnes jsou povrchové úpravy dřevěných oken na vysoké úrovni, je poskytována i desetiletá záruka na povrchovou úpravu ADLER HighRes a její životnost může být mnohem delší. Pravidelným jednoduchým ošetřením oken udržovací sadou životnost povrchové úpravy prodloužíme. Pouze po umytí oken natřeme okna přípravkem, k tomu nám stačí hadřík nebo houbička (podobně náročné jako napuštění nábytku leštěnkou).
    Od té doby co máme plastová okna s zatrplený barák tak se začala dělat plíseň v rohách a mlží se okna. Když jsme měly staré dřevěné okna tak to bylo bez problémů.
    Během zimních měsíců se především v koupelně nebo v kuchyni můžete setkat s oroseným oknem (zde se dočtete, jak mu zabránit). V takovém případě doporučujeme hned vyvětrat nebo stékající kapky vody setřít. Pokud tak neučiníte, riskujete vznik plísně.


Jak to je s okny pro nízkoenergetické a pasivní domy?

    Dobrý den. Bydlíme krátce v podkrovním rekonstruovaném bytě. Strop máme ze sádrokartonu složení: sadrokarton , parozabrana , cca. 40cm vaty a nakonec palubky. Palubky tvoří zároveň podlahu nevyužitého štítu. Prostor štítu používáme jen na krabice a sezonní věci proto je štít nezateplený. Střecha je eternitová. Teď jsem zjistil , že palubky pod střechou jsou vlhké a pokryté plísní (zatím to vypadá jen taková lehce povrchová ). Jižní strana je ještě dobrá , ale severní strana je na tom hůře. Střecha má pouze jedno střešní okno , které bývá zavřené a není tam odvětrání. Chtěl bych se zeptat jestli se dá plísně nějak zbavit a čím. A dále jestli by stačilo do štítu udělat okna s mřížkou , případně nějakým větrákem jako odvětrání aby se kondenzaci vlhkosti dále zamezilo? Děkuji. Mám i fotky.
    Vzhledem k tomu, že náklady na energie stále rostou a můžeme předpokládat, že se tento trend asi nezmění, vyplatí se zvážit nákup okna o něco dražšího, s předpokladem návratu této investice. Naopak ceny izolačních trojskel se díky jejich rozmachu v posledních letech snížily. Takže okna s izolačními trojskly jsou dnes již běžnou záležitostí, jejich cena proti oknům s dvojskly je jen nepatrně vyšší. Zatímco Ug dvojskla se pohybuje kolem 1,1W/m2K je u trojskla kolem 0,6 W/m2K. Navíc okraj izolačního trojskla je mnohem teplejší. Takže trojsklo nejen lépe izoluje, ale dosahuje i vyšší vnitřní povrchové teploty. Díky tomu již nedochází ke kondenzaci vlhkosti na okraji skla v interiéru.S vnitřní povrchovou teplotou okraje skla souvisí použitý materiál distančního rámečku, dříve se používaly rámečky hliníkové, dnes se standardně používají nerezové nebo ještě teplejší plastové rámečky.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00