Jak na věc


památky mexika

Oslavte svatého Vavřince výletem na jednu z tradičních poutí

    Březnická zámecká expozice prezentuje v dispozičně rozmanitém objektu jeho historii na kvalitních sbírkových fondech jeho význačných majitelů, pocházejících ze všech slohových období od renesance po druhou polovinu 19. století. Na zámku je možné zhlédnout v prvním okruhu například tzv. africký salon a renesanční jídelnu i interiéry z 18.–19. století. Dále je možné navštívit zámeckou zbrojnici a hodovní sál s lošanskou knihovnou. Zajímavá je i raně barokní kaple a zámecký park. Mezi další expozice patří Galerie Ludvíka Kuby.
    Malý okruh: Dolní zámek – zámecká interiérová instalace (včetně vrchnostenské kanceláře, kuchyně a další). Velký okruh: Dolní zámek a Horní zámek – expozice uměleckořemeslných předmětů ze 16. a 17. století.
    Rodinná vila postavená podle návrhu Ernsta Wiesnera pro rodinu textilního továrníka Alfreda Stiassni byla dokončena v roce 1929 a obývána do roku 1938. Rodina Stiassni před blížící se okupací opustila Československou republiku a přes Londýn odešla do Ameriky, kde potomci žijí dodnes. Během druhé světové války bylo ve vile důstojnické kasino. V květnu 1945 a v červenci 1946 v ní pobýval prezident Edvard Beneš; od té doby byla vila Stiassni známa jako vládní vila. V roce 2009 přešla vila i celý areál do majetku NPÚ a po vzorové obnově byla na konci roku 2014 otevřena pro širokou veřejnost. Je rovněž sídlem Metodického centra moderní architektury v Brně.


Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

    Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů naší země. V prvním okruhu nabízí mimo jiné unikátní soubor zvířecích vycpanin – největší sbírku vycpaných psů na světě. Druhý okruh zahrnuje slavnou bítovskou zbrojnici, která je otevřena od roku 2003 po 33 letech. Na hradě je k vidění také hladomorna, mučírna a další.
    Hrad Bezděz je jedním z nejlépe dochovaných raně gotických hradů v České republice. Nabízí také daleký rozhled z vrcholu tzv. velké věže. Prohlídku Bezdězu lze spojit s návštěvou státního zámku Zákupy či státního zámku Lemberk.
    Státní hrad a zámek v Bečově nad Teplou představují ojedinělý soubor dochovaných kulturních památek nesmírné historické hodnoty. Zachovalý středověký hrad se tyčí nad řekou Teplá a představuje jeden z nejlépe dochovaných hradů v Čechách. Barokní zámek v jeho podhradí pak nabízí možnost zhlédnout unikátní mobiliář sv. Maura, druhou nejcennější zlatnickou movitou památku na území ČR. Vedle expozice relikviáře sv. Maura si mohou návštěvníci prohlédnout zámecké interiéry s dobovým vybavením a sbírkami a areál zámeckého parku.


Hrady a zámky, kde se budete cítit jako v pohádce

    Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství u nás. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a překrásná kašna na nádvoří. Pozoruhodné je také arkádové nádvoří s 90 sloupy, které jsou bohatě vyzdobeny celkem 540 reliéfy zobrazujícími válečné motivy, erby, fantastická zvířata a bytosti, maskarony a hudební nástroje.
    Zámek Buchlovice, ležící nedaleko majestátního hradu Buchlov, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie činí ze zámku místo významem daleko přesahující hranice českých zemí.
    Pro volbu dalších parametrů hledání klikněte na PODROBNÉ VYHLEDÁVÁNÍ.Budete-li následně chtít zrušit nastavení použitých vyhledávacích kritérií, včetně Podle názvu abecedně, klikněte na tlačítko ZRUŠIT FILTR.
    Počátky hradu se datují do první poloviny 13. století. Byl založen českým králem jako strategicky obranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí a tzv. loveckým právem. V současné době je možné zhlédnout celkem 4 prohlídkové okruhy včetně černé kuchyně, egyptologické sbírky, sbornice, vyhlídkové věže ad.


Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

    Další akce k výročí vzniku samostatné republiky připravuje Obecní dům v Praze, kde byla 28. října 1918 vyhlášena samostatnost Československa. O deset let později představila prvních deset let existence mladého státu výstava soudobé kultury v Československu 1928, zahájená pod patronací Tomáše G. Masaryka na Brněnském výstavišti. Prvního prezidenta Československa připomíná Masarykovo muzeum v jeho rodném městě Hodoníně anebo Muzeum TGM v Lánech, lákavým cílem je i Kramářova vila, od roku 1998 sloužící jako rezidence předsedy vlády České republiky a zpřístupněná ve významných dnech a při státních svátcích. Za vidění stojí i další místa, která se zrodila během poslední stovky let, třeba televizní vysílač na Ještědu, Tančící dům v Praze anebo vila Tugendhat v Brně, funkcionalistický skvost zařazený mezi památky UNESCO.
    Typické romantické sídlo, působivá dominanta se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, chrliči, tvary komínů. Všechny budovy nesou znaky četných přestaveb od gotiky až do 19. století, které se je pokusilo sjednotit v romanticky působivý celek.
    Oslavy 100. výročí vzniku samostatného Československa nabídnou řadu velkých akcí a oslav. Osobnosti, které svým myšlením posouvaly náš národ kupředu, kulturní a společenské fenomény československé éry a příběhy, které by neměly být zapomenuty, připomenou například koncerty České filharmonie v pražském Rudolfinu, výstavy v pražské Národní galerii a brněnské Moravské galerii, výstavy v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, v Muzeu umění v Olomouci, v pražském Národním muzeu a Národním zemědělském muzeu, ve Slezském zemském muzeu v Opavě anebo akce v Národním divadle či Památníku Lidice.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00