Jak na věc


paleni oka a vyssi nitroocni tlak

Snídaně v pohybu: jednoduše a zdravě

    Pálení žáhy může trvat i několik hodin a dochází k němu nejčastěji po jídle nebo ve spánku. Právě poloha vleže pálení žáhy často zhoršuje, a proto se někteří lidé mnohdy ani nevyspí.
    Pálení žáhy patří mezi jeden z nejčastějších symptomů tzv. gastroezofageálního refluxního onemocnění (GERD). Ačkoliv to může znít až děsivě, jícnový reflux zažívá běžně každý z nás. Samotné GERD obvykle není závažným onemocněním, dlouhodobé problémy však mohou vést k trvalému poškození sliznice jícnu. Proto při přetrvávajících potížích navštivte svého lékaře, nebo se poraďte s lékárníkem.
    Následkem hormonálních a fyzických změn se pálení žáhy velmi často objevuje také v těhotenství. Bližší informace o možnostech užívání Rennie v průběhu těhotenství naleznete v části věnované pálení žáhy během těhotenství.
    Čtěte pečlivě příbalovou informaci a dodržujte doporučené dávkování. RENNIE® a RENNIE® SPEARMINT BEZ CUKRU jsou léčivé přípravky k vnitřnímu užití. Bezpečnost a kvalita léčiv


Rozpoznání/vyšetření

    Pálení žáhy (tzv. pyróza) je pocit pálení či horka vycházejícího z hrudi směrem nahoru do hrdla. Dostavuje se často ve vlnách a je způsobeno návratem žaludečního obsahu přes jícnový svěrač do jícnu. Nepříjemné pocity vznikají následkem dráždění sliznice jícnu kyselou žaludeční šťávou.
    Pálení žáhy je velmi běžné, ve většině případů bývá způsobeno návratem kyselé žaludeční šťávy následkem přílišného uvolnění dolního jícnového svěrače. Tento svěrač se nachází na rozhraní jícnu a žaludku a normálně se otevírá jen na velmi krátkou chvíli, aby do žaludku propustil polknuté sousto.
    Hledání nových možností relaxace a zvládání stresových situací nemusí nutně stát obrovské množství času a peněz. Celou řadu věcí, které vám v životě uleví od stresu, můžete začít dělat už dnes.
    Pálení žáhy vnímáme různě - od pocitu pálení na hrudi po kyselou chuť vzadu v krku. Problém nejčastěji nastává po požití určitých potravin, které mnozí z nás konzumují denně.
    Vyšetření srdeční funkce Jelikož se příznaky pyrózy (bodavá bolest za hrudní kostí) mohou podobat příznakům při srdečním záchvatu, musí být oba stavy spolehlivě odlišeny. S tím cílem může být provedeno vyšetření srdeční činnosti, zejména u pacientů, kteří mají srdeční onemocnění nebo vysoký krevní tlak.


Příčiny/rizikové faktory

    Rentgenové vyšetření Po požití kontrastní látky (bariumsulfatový roztok) může být sledován obsah a funkce žaludku a jícnu. Lékař vyvíjí tlak na pacientův žaludek a přitom pozoruje, kolik kontrastní látky stoupá do jícnu. Tímto způsobem může přímo zjistit, jak „těsný“ je sfinkter.
     U chronického pálení žáhy bývá často zcela ochablý sval, dolní svěrač jícnu (sfinkter), který odděluje žaludek od jícnu. Sfinkter za normálních okolností zamezuje vyrovnávání tlakových rozdílů mezi horní částí břicha a hrudníkem. Je-li tlak v břišní oblasti příliš vysoký, např. kvůli příliš těsným šatům nebo kvůli těhotenství, anebo je-li sníženo svalové napětí sfinkteru např. působením léků, může kyselý obsah žaludku vystoupat do jícnu. Stejně tak může být příčinou infekce nebo anomální poloha žaludku. Taktéž psychická zátěž, především pocity frustrace a hněvu, mohou mít za následek pálení žáhy. Mimo to na vyvolání choroby působí:


ZOBRAZIT VŠECHNY TIPY A DOPORUČENÍ

     Potíže se většinou dostavují v pravidelném intervalu po jídle: pálivý pocit za hrudní kostí, kyselé říhání nebo lehká až středně těžká nevolnost se zvrácením malého množství potravy. Krom těchto denních potíží trpí mnoho lidí také nočním pálením žáhy. Těmto pacientům hrozí větší nebezpečí, že se vyvinou komplikace. V noci, vleže, je doba kontaktu kyseliny a jícnu delší a kyselina tak může způsobit větší škody. Kromě toho může kyselý obsah žaludku přetéci z jícnu do průdušnic a průdušek a vést tak ke chronickému kašli. V každém případě byste měl/a s pomocí lékaře zavčas objasnit příčiny své pyrózy a nechodit k lékáři teprve, když se objeví komplikace. Jelikož se příznaky pyrózy (bodavá bolest za hrudní kostí) mohou podobat příznakům při srdečním záchvatu, musí lékař oba stavy odlišit. Osobám se srdečním onemocněním nebo s vysokým krevním tlakem hrozí zvýšené riziko srdečního záchvatu, a měly by proto při potížích co nejrychleji vyhledat lékaře.
    Gastroskopie U gastroskopie je do žaludku jícnem vsunuta tenká, ohebná trubička, na jejímž konci se nachází malá kamera a nepatrné kleštičky (gastroskop). Na monitoru je možné sledovat stav jícnu, vrátníku a žaludeční sliznice. Zpravidla se navíc kleštičkami provádí odběr vzorků sliznice, v nichž pak histologická laboratoř zjišťuje přítomnost rakovinových buněk a původců infekcí.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00