Jak na věc


palác knih luxor praha václavské náměstí

Jak se dostanu do Hamptonského paláce?

    Přišel rok 1494 a s ním i dvořan a nejvyšší komoří krále Jindřicha VII, sir Giles Daubeney který potřeboval dům v blízkosti Londýna, kde by mohl krále nechat odpočívat a věnovat se mu v klidu. Král i jeho rodina byli v oblasti Hamptonu velmi spokojení a několikrát je Jindřich s chotí zdrželi i na delší dobu. Není proto divu, že i za tu krátkou dobu působení Jindřicha na trůnu (1485-1508) se Hamptonu dostalo spoustu velkolepých dárků a investic a v té době už poměrně honosné sídlo značně získalo na hodnotě.
    Hamptonské bludiště.Toto světově známé živé rostlinné bludiště vzniklo kolem roku 1700 a nechal ho vystavět Vilém Oranžský. Toto bludiště je přírodní labyrint nejstarší v Anglii, má lichoběžníkový tvar a je přes 800 metrů dlouhý. Labyrint je vysázen z habrů a je velmi pečlivě udržován. Je vytvořen na místě prapůvodního labyrintu vytvořeného pro kardinála Wolseyho.


Kdy mají v paláci Hampton otevřeno?

    Biskup Wolsey používal sídlo Hampton jako reprezentativní sídlo biskupa, přesto že vlastnil York palác v Londýně, sídlo Hampton sloužilo daleko lépe pro zábavu a pořádání významných státních banketů a přijímání návštěv. V letech 1520 se v Hamptonu konala nejedna honosná slavnost při příležitosti podpisů smluv, které pomohli Anglii zlepšit její postavení v Evropě. Stalo se tak nevyhnutelné a král Henry VIII si sídlo Hampton jednoduše přivlastnil, nebylo přeci možné, aby tak honosné sídlo vlastnil kdokoli jiný nežli král. Poté co se Jindřich VIII snažil o rozvod s Kateřinou, protože mu nemohla dát syna, přišel rok 1525, kdy Jindřich zahořel láskou k mladé dvorní dámě Anně Boleynové a v roce 1528 tak definitivně biskup Wolsey přichází o Hampton tak i o palác York a vše je teď krále Jindřicha VIII.
    Královská kaple.Tato významná historická památka je v nepřetržitém provozu neuvěřitelných 450let, má mimořádně bohatou, pestrou historii připomínající vládu nejen Tudorovců. Podle dochovaných záznamů právě zde v roce 1540 předal arcibiskup Cranmer králi Jindřichu VIII dopis popisující obvinění jeho mladé manželky Kateřiny, byla obviněna z necudného chování před svatbou.
    Pokud přiletíte na letiště Heathrow, pojedete autobusem číslo 111. Z letiště Gatwick se musíte vydat vlakem na nádraží v Clapham a poté přestoupit na vlak do Hamptonu. Z letiště City se přepravíte nadzemkou do Canning Town a dále linkou končící na Waterloo. Odtud pojedete vlakem do stanice Hampton.
    Pokud byste chtěli navštívit palác před vaším odletem, nezapomeňte si spočítat čas potřebný k návratu na letiště v rozmezí jedné až jedné a půl hodiny.


Kolik stojí vstupné do paláce Hampton?

    Král Jakub I panovník dvou zemí Skotska a Anglie, byl známí jako vášnivý lovec, proto mu Hampton také přirostl k srdci a tak se na vánoce v roce 1603 konal první velkolepí hon. Palác sloužil jako místo pro hry, tance, rauty a divadelní představení a mezi hosty patřil třeba i William Shakespeare. Ačkoli měl král sídlo v centru Londýna na Whitehall, stále častěji využíval Hampton palác a zajistil tak tomuto královskému sídla další náležitou popularitu. Jakub I postavil nové tenisové kurty a nechal vykopat kanál Longford, který přivádí vodu dalekých 11 kilometrů a napájí tak vodou kašny v zahradách paláce Hampton. V paláci se postupem doby začala objevovat také umělecká díla a dala tak počátek několika uměleckým sbírkám, které v paláci jsou.
    Palác Hampton a bludiště:Od 31. října do 24 března je zimní sezona a palác má otevřeno:Pondělí až neděle a to od 10:00 do 16:30 s tím že poslední vpuštěná návštěva bude v 15:30, resp. v případě bludiště v 15:O45 hodin.
    Ušetřete na vstupném do Londýnských památek, nečekejte ve frontách, neplaťte za Londýnskou MHD. Používejte London Pass a ušetřete. S naším slevovým kódem a akční slevou ušetříte ještě víc.


Co zajímavého v paláci Hampton uvidím?

    18 století přineslo řadu změn, na kterých se podepsalo několik panovníků, žádné z nich ale nebyli po vzhledové stránce tak důležité a víceméně vzhled paláce nezměnily. V Roce 1796 začala další větší rekonstrukce a po jejím dokončení v roce 1838 nechala královna Viktorie palác Hampton zpřístupnit veřejnosti. V této době má již palác tisíce pokojů a slouží jinému účelu, palác je rozdělen na část kde bydlí lidé, kteří poskytli královské koruně nějakou službu. V letech 1838 až 1851 bylo investováno přes sedm tisíc liber ročně do restaurování některého vybavení paláce, další fázi obnovy, která se táhla až do roku 1900 bylo věnována náležitá pozornost a palác se tak definitivně stává historickou památkou Anglie, přístupnou veřejnosti.
    Vstupné pro jednotlivce zakoupené přímo v pokladně paláce stojí pro dospělého 15,95 liber, pro děti od 5 do 16 let stojí vstupné 8 liber a rodinná vstupenka pro dva dospělé a šest dětí stojí 43,46 liber. Studenti a senioři nad 60 let zaplatí za vstupné 13,20 liber.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00