Jak na věc


pažitka

Gorbačov nechtěl riskovat jadernou apokalypsu. Před 27 lety zanikl Sovětský svaz

    Jako bylinka je cenná v tom, že obsahuje mnoho bílkovin, je zdrojem vitamínu C i B2 a celé řady minerálů, jako je sodík, vápník, železo nebo fosfor. Zdraví prospěšné jsou i éterické oleje v pažitce obsažené. Pažitka tak podporuje trávení, má protizánětlivé účinky a chrání proti plísním. Jako koření nejčastěji pažitku využijeme jako náhradu za jarní cibulku. Dokáže navíc vyzdvihnout v pokrmu slanou chuť, takže nemusíme už přidávat tolik soli. Pažitku doporučujeme konzumovat jen v syrovém stavu – převařená ztrácí své jedinečné chuťové i léčivé vlastnosti. I pokud ji využíváte jako přísadu do teplé kuchyně – třeba do polévek nebo omáček, je nejlepší ji přidat až v závěru přípravy pokrmu, nejlépe až přímo na stole!
    Pažitka je rostlinka, která se vyskytuje hojně po celé Evropě, Asii, severní Americe, na Sibiři i Kamčatce, odkud i prý pochází. Její využítí poznali i obyvatelé starověkého Řecka a Říma. U nás ji jako planou - pažitku horskou - můžeme najít v Krkonoších a na Hrubém Jeseníku. Pažitku pobřežní neboli pravou nalezneme v nížinách a podél břehů řek Labe, Vltavy i Berounky.


Grilovaný seitan s rajčatovou salsou

    I těm nejjednodušším receptům dodá pažitka ten správný říz. Kdo by neměl rád čerstvý chléb namazaný máslem a posypaný pažitkou? Stejně tak pažitkou posypaná míchaná vajíčka? Pažitka se ale hodí i do tvarohových pomazánek, majonéz a jogurtových zálivek, kterými lze polévat různé druhy masa – od vepřového, přes hovězí až po zvěřinu. Velice často se pažitka sype i na čerstvě uvařené nebo šťouchané brambory, přidává se též do různých salátů. Mezi oblíbené lahůdkové recepty patří například ztracená vejce, která se často zdobí pažitkou. Pažitka je také dobrá k rybám, například ke štice. Používá se často také v italské kuchyni, zejména při přípravě těstovin. Takové pikantní penne se šunkou, pažitkou a rajčaty určitě zvládnete i doma. Ze zakysané smetany, vegety, citronu, hořčice, cibule a dvou hrstí pažitky lze snadno připravit skvělou pažitkovou zálivku na zeleninové saláty. Ne každý ví, že také překrásné květy pažitky jsou jedlé a používají se k dekoraci jídel.
    Pažitka se báječně hodí jak do studené kuchyně - například na chleba, do pomazánek či majonéz, tak do teplé - k dochucení šťouchaných brambor, bylinkových marinád či na grilované maso.
    Návodypravidelné články a tipy kolem zahrady> zahradní tipy..Zahradní kalendář 1. leden2. únor 3. březen4. duben5. květen 6. červen 7. červenec 8. srpen 9. září 10. říjen 11. listopad 12. prosinec
    Návodyčtěte zajímavosti ze světa bylinek, rady a návody> píšeme o bylinách..Nejčtenější 1. tymián 2. oregáno 3. bylinky do stínu 4. levandule 5. bazalka
    Léčivá bylinka a skvělé koření používané již v dobách starého Řecka a Říma. Růst ji můžeme najít u řek (pažitka pobřežní) nebo na vlhkých loukách(pažitka horská), oba tyto druhy mají mnohem ostřejší chuť než pažitka zahradní.
     Exotické semínkaBlahovičníkyKvětinyOvoceJehličnanySukulentyKaktusyChilliBambusPalmyMasožravkyStromy a trávyOkrasné trávy


Jablíčka plněná střapatým salátem

    Pažitka je vynikající jen tak na chléb s máslem, ale používáme ji především do salátů, omáček, vaječných jídel, ale i na rybu. Částečně s ní můžeme nahradit i chuť cibule. Nic se nemá, ale přehánět. Své uplatnění má i jako dekorace jídel. Ozdobené talíře pažitkou patří neodmyslytelně k české gastronomii!
    Pažitka není vhodná k sušení. Sušit ji lze, ale ztratí valnou část své chuti i aroma a po usušení už zůstává pouze její ozdobná funkce. Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku.
    Nezapomeňte naSubstrát na zeleninuPůda je základ každé rostliny..Hnojivo pro zeleninuVše co zelenina potřebuje..Rašelinové produktyRašelinové květináčky, tablety..


NEJVĚTŠÍ PRSA Británie! Takové melouny jste ještě neviděli!

    Málokdo ví, že pravým jménem se pažitka jmenuje „česnek pažitka“ a má, mimo té zahradní, mnoho odrůd. Ve volné přírodě se nejčastěji u nás setkáme s pobřežní pažitkou, jindy také pažitkou pravou. V horách a u potoků se setkáme s pažitkou horskou, tu ale nejíme. Na okrasu se hodí odrůda čínské pažitky, která někdy dosahuje až 60 cm. Volně roste v Evropě, Asii i na severu Ameriky. Pažitka chutná a voní jako jemná cibulka, proto po ní může lehce zapáchat dech. Lehkým pokapáním citronem lze tyto obtíže minimalizovat.
    Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.
    novinkaKvalitní holanská hnojiva:Plagron, Hesi, Atami, BioBizz a Canna Pomocné produktySprávná zálivkaNové konve spektra barev..PostřikovačeRuční a tlakové postřikovače..
    novinkasušené bylinky Nezapomeňte takéSubstrát na bylinkyKvalitní substráty na bylinky..Hnojivo pro bylinkyDostatek výživy pro růst..Nůžky na bylinkyUlehčete si práci s nůžkami..
    Přímý výsev na záhon udělejte během března až dubna, semínka nesejte příliš do hloubky. Množení a výsev můžete provádět až do měsíce srpna. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku a po vzejítí rostlinek začněte s hnojením. 
    Pažitka je nejen báječná bylinka, se kterou dokonale dochutíte téměř každé jídlo, ale slouží i jako skvělý odpuzovač mšic. A rada na závěr. Říká se, že když pažitka neroste a schne, má se k ní dát kámen!


Pažitka Pražská

    Nejlépe je používat bylinku čerstvou, tepelnou úpravou ztráci svou vyjímečnou chuť a hlavně cenné vitamíny. Další možnost je ji usušit nebo zmrazit a uskladnit. Nedoporučuje se ji ovšem skladovat usušenou dlouho, ztrácí totiž rychle svoje jedinečné aroma. Protože pažitka odolává mrazu, můžeme ji ponechat jen tak na zahradě i přes zimu. Na jaře se opět sama vzpamatuje.
     NadzemníCibuleMangoldPažitkaPetrželPórŘeřichaRukolaSalátŠpenátKvětákKozlíčekBrokoliceBrukevČekankaFenyklKadeřávekKapustaKedlubenKoprZelí
    novinkaFiltrujte v kategorii podle doby výsevu.. Doporučujeme takéSubstrát na květinyPůda pro kvetoucí rostliny..Hnojivo pro květinyTekuté, pevné, tyčinkové..Směsi květinMixy květinového osiva..
    Originální název: Allium schoenoprasumZobrazeno v: Bylinky a léčivkyDatum: 20.11.201321260 x poeetenoPěstování pažitky - běžný substrát, slunné stanoviště i polostín, mírná zálivka
     Semena bylinekAnýzOsrtopestřecParchaŘepíkRozmarýnSaturejkaSlézŠťovíkTřapatkaTřezalkaTymiánYzopSměsiMátaŠalvějKmínKoriandrMěsíčekMeduňkaBazalkaBenediktBrutnákDiviznaDobromyslEstragonFenyklHeřmánekJablečníkJestřabinaKerblíkKoprKozlíkLevanduleLibečekMajoránkaŠafrán


Meghanin pokus být jako Diana se obrátil proti ní: VŠICHNI JI NESNÁŠÍ!

    Je opravdu zdraví prospěšné pažitku jíst, neboť je to vitaminová bomba a navíc skvěle chutná! Tato bylinka obsahuje vitamin C, A, B2, silici sírovou, minerální látky (soli vápníku, železa, draslíku aj). Navíc podporuje chuť k jídlu a usnadňuje trávení! Naše tělo po konzumaci 100g této naťové zeleniny získá 10mg vitaminu C.
    Dalo by se říct, že tato bylinka vyroste všude. Každý zahradník ovšem ví, že má ráda hodně sluníčka a dostatek vody. Pokud pěstujete pažitku doma za oknem, platí stejné podmínky. Je dobré ji zasadit do kvalitní zeminy a za 3 - 5 týdnů můžete očekávat výsledek. Pažitku se doporučuje také často stříhat, ať nezačne usychat!
    Pažitka neboli šnytlík je cibulovitá rostlina rostoucí v trsech. Zajímavé je, že patří do rodu česnek, proto se jí tak i někdy říká. Pažitka je vytrvalá bylinka s úžasnou cibulovou chutí, která je tak specifická, že se snad opravdu nedá ničím jiným nahradit! Listy pažitky jsou vlastně duté válečky rostoucí až do výšky 30 centimetrů. Navíc nádherně kvete růžovofialovými květy, takže skvostně zkrášlí každou zahradu!


ČÍNSKÁ (Allium tuberosum)

     Pomůcky a nářadíGrowsetySkloDomácí chemieGrilováníBazénová chemieKompostOkrasné předmětyZahradní keramikaPro zvířataDalší pomůckyObruby a opěryFixační materiálMiniskleník a pařeništěZahradní nářadíPlastové nádobyRozprašovačeSítě a textílieSprávná zálivkaSkleníky
    kolekce KURIOZITY - lidově česneko-pažitka, vytrvalá bylina, dorůstá výšky 35-45 cm, má plochou nať s jemným česnekovým aroma a vysokým obsahem vitamínu C. Sklízíme podle potřeby seřezáváním natě. Obecně platí: čím je u pažitky pevnější poupě, tím je kvalitnější. Je-li květ zcela otevřený, je pažitka přezrálá a k jídlu se tolik nehodí.
    V březnu až dubnu může dojít k napadení květilkou cibulovou, která na rostlinku naklade vajíčka. Housenky, které se z vajíček vylíhnou, pak okusují kořeny i listy čímž bylinku přivedou k úhynu. Takto napadené rostliny se musí ihned odstranit.
     letničkyAksamitníkVilecStračkaSlunečnicePetůnieOstálkaNevadlecMákLobelkaLimonkaLichořeřišniceLaskavecChrpaHledíkAstraNestařec
    novinkaNové typy značkových skleníků Nejlepší kategoriePlastové nádobyKvětináče, truhlíky, misky..Zahradní nářadíNářadí všeho druhu..MiniskleníkyPro efektivní klíčení..

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00