Jak na věc


přednost v jízdě

Značka "Přednost před protijedoucími vozidly"

    Přednost na silnicích je regulována pomoci DZ upravujících přednost. Při montáži v obci nebo na určitých úsecích lze kombinovat s informativními značkami, příkazovými nebo výstražnými značkami.
    Reno Šumava a.s.Pražská 326384 22, Vlachovo BřezíČeská republikaTel: +420 388 310 465Fax: +420 388 311 284obchod@renosumava.cz
    Jsem na kruhovém objezdu, mám tedy přednost. Přesně tak přemýšlí většina řidičů při jízdě po či vjíždění na kruhový objezd. Ovšem chyba lávky. V lednu totiž byla přijata vyhláška, která přednosti na mnoha kruháčích mění. Ano, je tomu opravdu tak. Na některých kruhových objezdech budou muset řidiči nově dávat přednost těm vozům, které na něj teprve vjíždějí.
    Faktem je, že absolutní a automatická přednost na kruhovém objezdu už nějaký ten pátek neplatí. Formálně totiž byla zrušena už v roce 2006. V zásadě se ale jezdilo tak, jako by platila. Ze zákona totiž musela být značka „kruhový objezd“ na vjezdu doplněna buďto o trojúhelník (dej přednost v jízdě), anebo případně o stopku.


Dopravní značky upravující přednost

    PROFIBA = český výrobce a prodejce městského mobiliáře se zaměřením na venkovní kovové odpadkové koše a venkovní parkové lavičky.Naším cílem je vytvářet kvalitní produkty s krátkými dodacími termíny a být spolehlivým obchodním partnerem.
    Ovšem v lednu tohoto roku prosadili, nutno dodat, že relativně v tichosti, zákonodárci změnu. Značky přikazující dát přednost nově na vjezdu na kruháč být nemusí. Co to znamená pro řidiče? Zejména ti, kteří už jedou (!) po kruhovém objezdu, si musí dávat pozor. Není-li totiž přednost upravena jinak, platí – nově – pravidlo pravé ruky. To znamená následující:
    Odvolávám, co jsem odvolal. Slibuji, co jsem slíbil. Asi jako v legendární pohádce Pyšná princezna se nyní mohou cítit čeští řidiči. V lednu totiž hladinu našich motoristických vod zčeřila novela vyhlášky, která měnila zavedená pravidla týkající se přednosti na kruhových objezdech. Ta neměla být nově automatická, nýbrž pouze na těch objezdech, které jsou na vjezdu upraveny značkou „dej přednost v jízdě“. Nový metodický pokyn ale vrací situaci do starých kolejí. To znamená, že vozidlo jedoucí po kruháči má opět přednost před vozidly, která na objezd teprve přijíždějí.


Hlavní pozemní komunikace (P02)

    Nově přijatá vyhláška v zásadě postavila kruhový objezd na roveň jakékoliv jiné křižovatce. To znamená, že se jako řidič musím i na něm řídit buďto dopravním značením (např. trojúhelníkem, stopkou apod.), světelnou signalizací anebo, chybí-li, pravidlem pravé ruky. Automatickou přednost při pohybu na kruháči už nemám.
    Změna nezměna, stále více či méně platí, že se řidiči vozidel přijíždějících na kruhový objezd své přednosti – často nevědomě – vzdávají. Rozhodně ale doporučujeme se na kruháčích i přesto chovat defenzivněji. Jen těžko totiž odhadnete, zda za volantem přijíždějícího vozu nesedí vykuk, který by se rád finančně přiživil na vaší pojistce.
    „Mrzí mě, že k takovým nejasnostem vůbec došlo. Úředníci dávali do pořádku vyhlášku k silničnímu zákonu a bohužel u některých částí vznikly nejasnosti až po uvedení do praxe. Řidiči se proto nemusí bát, vydáním metodického pokynu zůstává potvrzena dosavadní praxe, na kterou jsou řidiči zvyklí“.


Řada motoristů o změně neví. Pozor na lovce pojistných událostí

    V lednu pak vyšla novela, na základě které mělo být plně na rozhodnutí obcí, zda značky přikazující dát přednost v jízdě před kruháč umístí. Pokud ne, měla jejich absence znamenat, že se při vjezdu použije pravidlo pravé ruky či, chcete-li, přednost zprava. Nakonec tomu ale tak nebude. Ministerstvo totiž přišlo s metodickým pokynem, na základě něhož mají obce povinně pod značku kruhový objezd umísťovat také značky upravující přednost v jízdě.
    Novela vyhlášky vzbudila začátkem jara poměrně vášnivé emoce. Ostatně není se čemu divit. Poměrně výrazně měnila něco, co většina z nás považuje za naprosto jasné a samozřejmé. Naštěstí se ale veškeré bouřlivé diskuse ukázaly být bezpředmětné. Metodický pokyn vrací situaci zpět do starých kolejí. Ostatně jak přiznal ministr dopravy Ťok, celá záležitost vlastně vznikla spíše nedopatřením:
    Ačkoliv si spousta motoristů myslí opak, absolutní a automatická přednost na kruhovém objezdu už dlouho neplatí. Ve skutečnosti byla zrušena už v roce 2006. V zásadě se ale jezdilo tak, jako by platila. Ze zákona totiž musela být značka „kruhový objezd“ na vjezdu doplněna buďto o trojúhelník (dej přednost v jízdě), anebo případně o stopku.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00