Jak na věc


příjmení dle četnosti

Listopad 28th, 2004 · komentářů 9 · Zajímavé WWW

    Už jste se někdy zamysleli nad tím, kolik lidí v České republice má naprosto stejné příjmení jako vy? Nebo nad tím, jak vůbec vaše příjmení vzniklo? V současné době lze některé informace najít naprosto bez problémů na internetu, což ostatně platí v souvislosti s četností příjmení a vlastních křestních jmen, ale dokonce se můžete i podívat, jak vlastně vaše příjmení vzniklo – u některých příjmení, která jsou odvozena hlavně od přívlastků, je naprosto evidentní už na první pohled, jak vlastně ono příjmení vzniklo.
    Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno.
    Na stránkách MV je uvedena četnost všech mužských příjmení včetně cizích státních občanů podle centrální evidence obyvatel. Byly vybírány pouze osoby živé s platným pobytem v ČR bez ohledu na jejich státní občanství a to ke dni 28.05.2007. Výběr obsahuje všechna příjmení včetně chybně zavedených  až do četnosti 1 včetně.
    V rámci četnosti příjmení se na prvních příčkách nachází pochopitelně jména, která jsou typicky česká. Zpravidla se tak jedná o příjmení jako je Novák, Svoboda, Novotný, Dvořák, Černý nebo Procházka – to ostatně platí jak v souvislosti s rodem mužským, tak i v rámci rodu ženského. Vyhledáte-li své příjmení, nebude vám ukázáno jen to, na jaké příčce v rámci četnosti v České republice se vaše příjmení drží, ale i počet osob, které si nesou to stejné příjmení.


Nejpočetnější příjemní v rámci ČR:

    Na četnost příjmení se zaměřují některé internetové stránky, které vám po zadání konkrétního příjmení do vyhledávače ukáží, kolik osob nosící toto příjmení se v České republice nachází. Podívat se ale například můžete i na kompletní seznam jednotlivých křestních jmen a jejich počet na území naší republiky. Příkladem jsou rodiče, kteří se rozhodují nad jménem svého prozatím nenarozeného dítěte a nechtějí, aby jejich dítě mělo stejné jméno, jak každé třetí nebo čtvrté dítě v republice.
    V současné době se například na prvním místě drží příjmení Nováková, kdy četnost ukazuje celkem 35 739 příjmení v České republice, na druhém místě je pak příjmení Novák s počtem 34 272.
    Na stránkách ministerstva vnitra se dá najít docela zajímavá stránka, která obsahuje seznam příjmení podle četnosti. K ničemu mi to zatím není ale třeba mě to někdy bude zajímat, tak jsem si to musel (b)lognout.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00