Jak na věc


příjmení dle četnosti

Kolik lidí v České republice má stejné příjmení jako Vy se dozvíte zde.

    V současné době se například na prvním místě drží příjmení Nováková, kdy četnost ukazuje celkem 35 739 příjmení v České republice, na druhém místě je pak příjmení Novák s počtem 34 272.
    Na četnost příjmení se zaměřují některé internetové stránky, které vám po zadání konkrétního příjmení do vyhledávače ukáží, kolik osob nosící toto příjmení se v České republice nachází. Podívat se ale například můžete i na kompletní seznam jednotlivých křestních jmen a jejich počet na území naší republiky. Příkladem jsou rodiče, kteří se rozhodují nad jménem svého prozatím nenarozeného dítěte a nechtějí, aby jejich dítě mělo stejné jméno, jak každé třetí nebo čtvrté dítě v republice.
    Na stránkách ministerstva vnitra se dá najít docela zajímavá stránka, která obsahuje seznam příjmení podle četnosti. K ničemu mi to zatím není ale třeba mě to někdy bude zajímat, tak jsem si to musel (b)lognout.
    Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno.


Listopad 28th, 2004 · komentářů 9 · Zajímavé WWW

    V rámci četnosti příjmení se na prvních příčkách nachází pochopitelně jména, která jsou typicky česká. Zpravidla se tak jedná o příjmení jako je Novák, Svoboda, Novotný, Dvořák, Černý nebo Procházka – to ostatně platí jak v souvislosti s rodem mužským, tak i v rámci rodu ženského. Vyhledáte-li své příjmení, nebude vám ukázáno jen to, na jaké příčce v rámci četnosti v České republice se vaše příjmení drží, ale i počet osob, které si nesou to stejné příjmení.
    Na stránkách MV je uvedena četnost všech mužských příjmení včetně cizích státních občanů podle centrální evidence obyvatel. Byly vybírány pouze osoby živé s platným pobytem v ČR bez ohledu na jejich státní občanství a to ke dni 28.05.2007. Výběr obsahuje všechna příjmení včetně chybně zavedených  až do četnosti 1 včetně.
    Už jste se někdy zamysleli nad tím, kolik lidí v České republice má naprosto stejné příjmení jako vy? Nebo nad tím, jak vůbec vaše příjmení vzniklo? V současné době lze některé informace najít naprosto bez problémů na internetu, což ostatně platí v souvislosti s četností příjmení a vlastních křestních jmen, ale dokonce se můžete i podívat, jak vlastně vaše příjmení vzniklo – u některých příjmení, která jsou odvozena hlavně od přívlastků, je naprosto evidentní už na první pohled, jak vlastně ono příjmení vzniklo.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00