Jak na věc


píseň pro rudolfa iii cd ke stažení zdarma

Píseň pro Rudolfa III. v roce 1969 zastavila normalizace. Nyní se našel ztracený díl seriálu

    Když scénárista Jaroslav Dietl s režisérem Jaromírem Vaštou připravovali písničkový seriál Píseň pro Rudolfa III., určitě je ani ve snu nenapadlo, že se z jejich společného díla stane taková legenda. Kdo by také mohl očekávat, že na epizody rozdělený příběh pražského řezníka Rudolfa a jeho patnáctileté dcery Šárky, které propojovaly celou řadu písniček tehdejších (a vlastně často i dnešních) zpěvaček a zpěváků zůstane v paměti jeho diváků několik desetiletí.
    Tím ale dramatické osudy Písně pro Rudolfa III. ještě neskončily, po padesáti letech byl totiž nalezen i nikdy neodvysílaný necelý devátý díl seriálu, který měl běžet v dubnu 1969, ale již ho dostihla cenzura. Tento z větší části němý materiál byl podle původních scénářů rekonstruován a nadabován, přičemž Iva Janžurová si mohla namluvit sama sebe, jen s padesátiletým zpožděním. To ze seriálu Píseň pro Rudolfa III. učinilo pravděpodobně rekordmana mezi všemi televizními seriály, vždyť jeho pouhých devět epizod se vyrábělo více než půl století a ta poslední, s názvem Dinosaurus, si i takto dlouho musela počkat na své premiérové odvysílání.


Pokračování příště: Píseň pro Rudolfa III.

    Seriál se totiž začal čtvrtletně vysílat v roce 1967 a na léto 1968 vycházel šestý díl, který se tvůrci rozhodli odvysílat živě a přinést tak na obrazovky záběry okupačních vojsk, včetně setkání Ivy Janžurové a Marty Kubišové s Alexanderem Dubčekem. Seriál se vysílal ještě do konce roku 1968 a zazněla v něm také píseň Modlitba pro Martu v podání Marty Kubišové, která se stala jakousi neoficiální hymnou lidí bojujících s nastupující normalizací, ale také všech demonstrantů na konci roku 1989. Odvysíláno tak bylo celkem osm dílů a poté byl seriál na více než dvacet let uložen do trezoru.
    Darek Vostřel vzpomínal na scénáristu Jaroslav Dietla: „Dietl byl na natáčení většiny mluvených pasáží a hlídal si to. Byl přísný a nic neprošlo jen tak. Mně vždycky říkal: „Když se rozčiluješ, tak se rozčiluj doopravdy. Nic nehraj, že si rozčilenej, buď rozčilenej.“ Jarda prostě vyžadoval plný herecký prožitek, jak se učeně říká. Snažili jsme se. Po každém delším záběru jsem hledal Jardu, a pokud spokojeně kývl hlavou, věděl jsem, že je to v suchu.“


Perličky/Drobky z císařského stolu/Zajímavosti:

    Původním cílem bylo přinést na televizní obrazovky nové písničky v jiné formě, tedy jako součást děje seriálu, ve kterém se racionální a trochu prachem zapadaný řezník Rudolf díky své dceři zase naučí snít a prožívat nevšední dobrodružství. Základem sice bylo skvělé herecké obsazení v čele s Darekem Vostřelem, Ivou Janžurovou, Jiřím Hrzánem nebo Stellou Zázvorkovou a účast všech hvězd naší populární hudby šedesátých let, ale často vzpomínaným se seriál stal z důvodu, kterému se říká vis maior. V tomto případě se jednalo o čistě vyšší moc v podobě politiky, konkrétně vstupu invazních vojsk v srpnu 1968.
    V roce 1990 se ale začal psát jeho druhý život, krom zachovaných dílů byly totiž nalezeny i některé záběry živě vysílaného šestého dílu, které ve studiové dotáčce doplnila hlasem Iva Janžurová. V této podobě byl pak seriál Českou televizí reprízován.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00