Jak na věc


ovčího rouno na plstění

Ovčí rouno 20 g česané extra jemné

    Procesu, při kterém mé výrobky vznikají, se říká filcování nebo též plstění. Figurky, spony, brože apod. vyrábím většinou tzv. technikou za sucha – vypichováním jehlou. Čepice, tašky, obaly mokrým plstěním. Ráda u výrobků používám staré knoflíky, krajky, příze, hedvábí..
    Ovčí rouno mi otevřelo heboučký svět fantazie, z kterého se může vykouzlit opravdu cokoliv. Děti mají zvířátka a hrací koberečky, čepičky a taštičky a já už taky vypadám jako zakuklený motýl. No a manžel přede, vymýšlí česačky a filcovací stroje. Prostě pravý vesnický život..
    Klokoč - jsou opadavé keře a stromy se vstřícnými lichozpeřenými listy s opadavými palisty. Listy se obvykle skládají ze 3 nebo 5 lístků. Semena jsou jasně žlutá až hnědá. Ze semen klokoče zpeřeného se v minulosti tradičně vyráběly růžence.


Látková dekorativní plsť 20x30cm síla 1,5-2mm gramáž 300g/m2

    Používám jak vlnu pocházející z místních oveček, tak i australské a jihoamerické merino, které se vyznačuje výraznou jemností. Část rouna si zpracovávám sama – tzn. čistím ho, peru a vyčesávám na česačce, kterou mi sestrojil můj manžel. První rouno jsem dostala z naší hájenky v Bílovicích n. S. a další od kamarádů z Vysočiny. Baví mě experimentovat s materiály, takže zkouším vlnu z lamy, z novozélandského jehňátka, velblouda, kozy, z různých evropských druhů ovcí.
    Sám termín plstění znamená propichování ovčí vlny (rouna) plstící jehlou. Vlákna vlny se do sebe zaplétají a rouno získává žádaný tvar. Nejsnadněji se takto zaplsťují kuličky. Kdo plstění zcela propadne, tvoří z ovčího rouna postavičky nebo barevné prameny vlny zaplsťuje do textilu či tvoří brože.
    Dalším kreativním prvkem v nabídce Výtvarné a kreativní potřeby je filc neboli plst. Jde o již zplstnatělé pláty, které stačí stříhat běžnými nůžkami. Filc se používá jako podklad pro korálkovou výšivku, při výrobě broží, malých taštiček, prstových loutek. Plsť se snadno stříhá, lepí a vrství, takže její možnosti jsou obrovské. V naší nabídce naleznete filc různých tlouštěk, a dokonce i samolepicí.


Filcové listy / větvička 23x50 mm malé

    Hebké česance jemného 100% merina (24 mic) potěší všechny kreativce, kteří rádi plstí. Ovčí vlna je vhodná pro předení, mokré i suché plstění a další techniky. Je příjemná, můžete ji použít na výrobky, které přicházejí do styku s pokožkou, je antialergenní. Země původu: Jižní Amerika. Hmotnostní odchylka může být +/- 5% v závislosti na vlhkosti okolního prostředí. 
    Není to nic složitého. Výrobky, které nepoužíváte kazdodenně, je potřeba čas od času vyvětrat. Já u svých výrobků často nechávám levanduli nebo své „mýdlo ve svetru“. Výrobky lze prát v ruce ve vlažné vodě (30-40°C) s jemným pracím práškem na vlnu nebo šamponem. Perte jemně, neždímejte, vodu tlakem vymačkejte, výrobek vytvarujte do potřebného tvaru a nechte uschnout. Nevěšet. Kabelky, čepice apod. lze vycpat ručníkem. Po vysušení můžete některé výrobky přežehlit zrubu žehličkou nastavenou na vlnu. Neprat v pračce, nesušit v sušičce! Při delším používání se mohou vytvořit na povrchu výrobku „žmolky“ – ty odstraníme odstřihnutím nebo oholením a výrobek je jako nový. „Žmolky“ netrháme.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00