Jak na věc


otec rodiny

Kladivo boží (1/10 – I. řada)

     ,,Všem už začíná docházet, že tradiční uspořádání v rodině je v podstatě přežitý model. Ženy přece pracují stejně jako muži, ovšem po práci je ještě čeká i druhá směna, tedy domácnost. Je toho na ně moc, což si už i mnohé uvědomují. Stejně tak si nová generace uvědomuje, že samotné pohlaví není žádnou kvalifikací a že být ženou automaticky neznamená být i skvělou matkou, a naopak, být mužem neznamená jen dělat kariéru a nevědět, kde je sporák,“ tvrdí Dana Radová, projektová manažerka občanského sdružení Žába na prameni. I muži podle ní začínají jako negativní pociťovat, že je to žena, kdo má k dětem blíže, a třeba v případě rozvodu by s největší pravděpodobností připadly jí. ,,Další významnou změnou je, že narůstá podíl žen na finančním zajištění rodiny, živitelem už dávno není jen muž. Z toho všeho vyplývá, že se muži více zapojují do péče o domácnost i děti,“ říká Radová.
    Ideálního představitele titulní postavy nalezli tvůrci seriálu ve známém britském herci Marku Williamsovi, který i díky své komediální průpravě dokáže hrdinovi propůjčit zdravý nadhled a neokázalý šarm.


Článek se vztahuje k období asi

     Novým otcem je zcela jistě i René Flášar ze Šumperska. Tuto roli si ale nevybral dobrovolně. Dva synové mu zůstali, když ho opustila partnerka. Nedal je ale do ústavu, ani na výchovu příbuzným. „S partnerkou jsme se na začátku společného života přistěhovali do malé vesnice na Šumpersku. Krátce nato se nám narodil první syn Vilík, rok a tři měsíce po něm přišel na svět i jeho bráška Fanoušek. Zdálo se, že nás čeká klidný a pohodový život. Po nepříliš vydařeném podnikání, kdy nám vznikly dluhy, začal náš vztah dostávat trhliny. Před více než rokem se partnerka rozhodla k definitivnímu odchodu. Po několika letech se potkala s dávným přítelem a rozhodla se odejít za ním. Vilíkovi byly v té době tři roky, Fandovi dva,“ vypráví muž. Byl to pro něj docela šok, do té doby doma přes den často nebýval. Najednou bylo vše na něm. Nervy pocuchané z rozchodu a do toho kupa starostí. ,,Zpětně ale můžu říci, že právě ty starosti a zodpovědnost za kluky mě ochránily před ještě většími depresemi, než k
     Větší zapojení mužů do péče se projevuje i v narůstajícím počtu otců na rodičovské dovolené, i když oproti jiným zemím jde o směšné číslo. ,,V Norsku, Švédsku nebo na Islandu, kde je podíl otců na rodičovské dovolení nejvyšší, využije alespoň část dovolené zhruba osmdesát procent mužů,“ informuje Olga Nešporová z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. U nás se tento údaj pohybuje v rozpětí jednoho až tří procent. Na druhou stranu není ale srovnání se severskými zeměmi zcela namístě, protože otcové tam doma s dětmi zůstávají v řádu týdnů, zatímco u nás měsíce i léta. Kdyby se údaje přepočetly na roky, třeba ve Švédsku by se podíl otců „ztenčil“ na třicet procent. Stále je to ale oproti Česku propastný rozdíl.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00